Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ODS nemá šanci. Jedině, že by něco vyrobili, varoval Rath Pancovou

  15:59aktualizováno  17:30
Přehráváním odposlechů z domu Kateřiny Pancové a Petra Kotta skončilo v pátek pro tento rok líčení v kauze Davida Ratha. Nahrávky například potvrdily, že Rath své známé upozorňoval na možnou provokaci ze strany politických konkurentů. Řeč však byla i o veřejných zakázkách a o tom, jak bude nejlepší je vypsat.

David Rath přišel v úterý k soudu poprvé od propuštění z vazby. | foto:  František Vlček, MAFRA

Policejní technika zachytila Rathovu návštěvu v Rudné v půlce loňského března. Při večeři se s Pancovou a Kottem bavili zejména o politice a blížících se podzimních krajských volbách. Všichni tři nepochybovali o tom, že sociální demokracie zvítězí, tehdejší středočeský hejtman přesto nabádal k opatrnosti.

Fotogalerie

"Proti nám tady v kraji nemají šanci. Jediný co by bylo, kdyby praskl nějakej velkej skandál. Takže oni se budou snažit něco najít, něco vyrobit," naznačuje mezi řečí exposlanec. "Dokonce prej byli za nějakýma lidma, jestli by s nima nespolupracovali. Přišli za nima konkrétní lidi, s konkrétní nabídkou," dodal s tím, že pravděpodobně nejde o plané řeči.

Ve svém vyjádření k nahrávce David Rath zopakoval, co už před pražským krajským soudem řekl několikrát. "Bylo zcela jasné, že sociální demokracie jasně zvítězí v krajských volbách. Takže mě někteří podnikatelé varovali, že je vypsána velká částka na mojí diskreditaci," prohlásil s tím, že logicky varoval i další funkcionáře ČSSD jak v kraji, tak i na celostátní úrovni.

Když budeš spolupracovat, budeš se mít solidně

Nahrávka ze stejného večera však rovněž odhalila, že vztah Petra Kotta k exhejtmanovi nebyl kvůli politice úplně bezproblémový.

"On mě nepustí na kandidátku. Já s nějakým průserem z roku 2004, jako kterej je teďkon jako beránek, vůbec nic nedělá, chodí do práce, nepije. Jako nic špatnýho nedělá, tak já tam nemůžu bejt na šedesátým místě, ale obžalovaná Vlková bude na pátým, jo?" rozčiluje se Kott v narážce na starostku Štěchovic Miloslavu Vlkovou. Té dal soud podmínku za vydírání (více zde).

"Bártovi kriminál přeju"

Rath v pátek u soudu mimo jiné podotknul, že v hovorech trojice často "plácala nesmysly", za některé je prý Rathovi i stydno. Narážel tak na poznámku, kdy mluví o Vítu Bártovi v souvislosti s jeho kauzou. "Nikomu nepřeju kriminál. Tomu Bártovi ho přeju. To je takovej ksindl, kterej šmíroval a fízloval lidi," rozohnil se. "Ten soudce ho měl poslat do kriminálu, jak by tam pištěl," zaznělo z reproduktorů v soudní síni.

"On šel brutálně proti mně. Nechá mě bejt na šedesátým místě. Já myslel, že vyletím z kůže. Já se divim, že ty to vůbec nevidíš. Seš se mnou? Jako proč mi nedáš za pravdu, že je to sráč, že mě popravil?" rozčiluje se dál Kott na svou partnerku.

"Myslim si, že je to srab. Myslim si, že to neustál. Ale nemyslim si, že by to bylo tim, že se bál, že bys ho přeskočil," odpovídá mu Pancová. "Peťo, hele, tak jsou dvě věci, který musíš odlišovat. Když budeš spolupracovat, tak vyděláš nějaký peníze, budeš se mít, myslím si, docela solidně," uklidňuje Kotta.

"To, co bys nikdy nevydělal, kdybys dělal jako cokoliv jinýho. Ani za dobu, co jsi poslancoval, jsi nedosáhnul na to, co teďko máš tady v trezoru," pokárá ho lehce.

"Řeknu: Jejej, to byla administrativní chyba..."

Řeč však přišla i na zakázky, o nichž Rath od počátku říká, že do průběhu výběrového řízení nejen, že nezasahoval, ale dokonce zasahovat ani nemohl. "Mě na tom jenom zajímalo, kolik to bude stát, jestli se vejdeme do rozpočtu a pak, kdy to budeme moci otevřít a předat pacientům," prohlásil v srpnu ve své první výpovědi před soudem (co v ní ještě zaznělo, se dočtete zde).

V odposleších z domu Pancové však o zakázkách hovoří. "Když vyhlásíme zakázku na řekněme 300 milionů dva dny před platností novýho zákona,o kterým všichni říkaj, že je úžasnej, bude to problém," uvažuje nahlas Rath. "Daleko chytřejší je dát zadání 14 dní předem, měsíc se nic neděje, v tichosti se to dosoutěží, nikdo se neptá, jestlis to dělala podle starýho nebo novýho," navrhl.

"Kdyby nás někdo trápil... Kdyby nás někdo chtěl trápit. Tak já řeknu 'Jejej, to byla chyba v zadávací dokumentaci. My jsme si toho nevšimli, to byla administrativní chyba'," myslel i na variantu, že by se nesrovnalostí dopátrali novináři a začali se vyptávat.

Máme to jedenáct jedenáct. Navíc krmíme naše zvíře

Hovor se v jednu chvíli stočí i na buštěhradský zámek. "Protože když to projde, už je to připravený, všechno, víš co, ona to udělá za proplacení falešené faktury, ona to udělá," naznačuje podle obžaloby Pancová dohodu s korunní svědkyní Ivanou Salačovou. "To je dobrý, to je dobře," pokyvuje Rath.

"Prosím tě, myslíš, že z toho jsme schopní aspoň trošku poslat takhle?" doptává se ještě Rath. Podle policie a státního zástupce si při tom s Pancovou kreslili na papír, kam a jak potečou peníze z úplatků.

"To bude takhle, že jo?" ujišťuje se ředitelka kladenské nemocnice. "Takže my bysme z toho takhle mohli poslat tohle. [...] Já to potřebuju nakrmit," přemýšlí nahlas politik. "To je velice slušný. Takže my to máme potom jedenáct jedenáct," odvětí Pancová souhlasně. "Jasně, navíc takhle krmíme naše zvíře," je spokojený Rath. Obžaloba je přesvědčena, že "krmením zvířete" bylo myšleno financování kampaně ČSSD pro již zmíněné volby.

Páteční jednání bylo poslední v tomto roce. Proces bude obnoven hned v druhém lednovém týdnu. Bude se pokračovat v přehrávání odposlechů z vily Kotta a Pancové. Poté přijdou na řadu odposlechy telefonů a čtení zachycených e-mailů.

Původně byla jednání naplánována do začátku února. Počátkem tohoto týdne však soudce Robert Pacovský předal obhájcům a obžalovaným "jízdní řád" na další měsíce. Podle odhadů by verdikt mohl padnout zhruba v květnu.

Jak zatýkali Ratha? Poslechněte si záznamHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Roudnici hořela hala strojíren, hasiči požár krotili dvě hodiny

Zásah hasičů u požáru bývalé průmyslové haly v Roudnici.

Dvě hodiny bojovali hasiči s plameny, které pohltily nevyužívanou průmyslovou halu v Roudnici nad Labem. Při jejím...

Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára při rozhovoru se svými žačkami v detenčním...

Poté, co původní tresty zrušil odvolací soud, řeší krajský soud ve Zlíně znovu případ Jaroslava Dobeše alias gurua...

Osobní auto na Náchodsku prorazilo nádrž protijedoucímu kamionu

Nehoda kamionu a dvou osobních vozů na obchvatu České Skalice (23.1.2018).

Hlavní tah na Náchod ráno na více než hodinu uzavřela nehoda kamionu a dvou osobních aut, při níž utrpěli zranění dva...

Najdete na iDNES.cz