Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Druhé video ze zadržení Ratha někdo upravoval, prohlásil u soudu advokát

  9:27aktualizováno  14:19
Dalším promítání pokračoval v pátek u Krajského soudu v Praze proces s Davidem Rathem a dalšími obžalovanými. Původně se mělo pokračovat počítáním bankovek z krabice od vína, namísto toho soud pustil další video z exposlancova zadržení. Poté se četl protokol z domovní prohlídky u Ratha doma.

David Rath těsně před dalším soudním jednáním. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Ve čtvrtek soudce Pacovský pustil asi nejočekávanější a nejatraktivnější důkaz - video z Rathova zatčení. Záběry ukázaly, že bývalý poslanec tašku s krabicí, v níž se našlo sedm milionů, bez odporu odevzdal policistům.

Záběry také naznačují, že Rath krabici během zatýkání neztratil z dohledu, jak u soudu tvrdí. Rath ovšem namítá, že krabice na videu není po devět minut vůbec vidět.

Podrobnou reportáž z 12. dne procesu s Davidem Rathem najdete zde

Státní zástupce Petr Jirát v pátek kontroval tím, že soudci Pacovskému předložil další nahrávku ze zadržení, kterou natočila jiná kamera. Ani na novém videu však není krabice zabírána po celou dobu. Podle Jiráta je to však důkaz, že s ní nikdo nehýbal.

Žalobce tvrdí, že by se museli policisté během pár vteřin "proplížit" mimo záběr, aby krabici vyměnili. A záběry mu v podstatě dávají za pravdu. Ačkoli krabice na videu prakticky vidět není, byť Jirát tvrdil, že zmizí z obrazu pouze na několik vteřin, je nepravděpodobné, že by ji někdo vyměnil. Každý, kdo by přicházel, by totiž musel být na videu vidět nebo by si ho Rath všimnul.

Po skončení záznamu se jako první s námitkou přihlásil obhájce Tomáše Mladého Michal Stupka. "Je zřejmé, že záznam byl upravován, když někdo vyretušoval obličeje těch policistů. A je otázka, jestli zůstalo jen u toho," prohlásil.

Fotogalerie

David Rath pak ve svém vyjádření opět argumentoval tím, že záznam jen potvrdil jeho slova. Tedy, že se vydání krabice v žádném případě nebránil, jak tvrdí protokol o zatčení. Požádal také soudce, aby Jiráta vyzval k předložení veškerých důkazů, které chce obžaloba použít, aby se "náhodou" neobjevovaly další a další odposlechy a videa.

Ještě dál šel na začátku jednání Rathův advokát Roman Jelínek. Ten Pacovskému navrhl, aby celý případ vrátil do přípravného řízení a žalobci nařídil, aby obhajobě zpřístupnil veškeré důkazy. Jeho námitku nicméně Pacovský zamítl.

Peníze v trezoru patřily Rathovi staršímu

Po druhém videu soudce Robert Pacovský začal číst příkaz k domovní prohlídce v domě v Hostivicích a posléze i protokol z ní. Kromě řady dokumentů, které nějak souvisely s Rathovým hejtmanstvím, našli policisté i už tolikrát propírané peníze v trezoru. Rath přímo na místě prohlásil, že miliony patří jeho otci.

To má dokázat i zpráva České národní banky. Tu policisté požádali o vyjádření, z jakého roku zajištěné peníze pocházejí. Nejstarší peníze v balíčcích byly vytištěny už v roce 1995. Právě to podle Ratha hovoří pro jeho verzi. Soudce proto začal číst rok vydání a čísla jednotlivých bankovek. Po zhruba půl hodině se zeptal Ratha, jestli by mu nestačilo, kdyby spočítal, kolik sloupců jakých bankovek a jakého data je ve zprávě.

Po Rathově zatčení se mluvilo o více než deseti milionech. Podle bývalého poslance šlo o prostředky, které vydělal jeho otec Ratmír během působení v zahraničí v 90. letech. Ze zabavených peněz patřil Rathovi mladšímu asi milion a dvě stě tisíc.

Politik také popřel, že by si "ulil" nějaké finance do ciziny. "Je jednoznačně patrné, že se nenašlo vůbec nic, co by svědčilo o jakékoli mojí aktivitě v zahraničí. Jakože bych tam měl třeba účet nebo nějaké podnikatelské aktvity," rozporuje Rath na konec svého prohlášení tvrzení, která použily soudy při rozhodování o vazbě.

Poslechněte si, jak Rath zareagoval na peníze v krabiciHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Rozespalé ženě spadla lampička do peřin, škoda je půl milionu

Hasiči zasahují při požáru haly v pražské Vinoři. (5.prosince 2017)

Souhra několika nešťastných náhod způsobila požár rodinného domu v Dolním Újezdu u Litomyšle. Za jeho vznikem stojí...

Partneři se ve Zlíně popálili při hašení vánočního stromku

Ilustrační snímek

Poněkud s předstihem si chtěli doma navodit vánoční atmosféru partneři ze Zlína. Zapalování svíček na stromku se jim...

Revizor v Brně krotil slzným sprejem černého pasažéra, který ho napadl

Revizor - ilustrační foto

Krušné chvíle má za sebou revizor brněnského dopravního podniku. Na zastávce v centru Brna dostal v pátek odpoledne...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz