Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Pervitinová babička“ má strávit dva roky ve vězení. Odvolala se

  13:09aktualizováno  13:09
Jihlavský soud ve středu odsoudil zřejmě nejstarší dealerku drog v Česku, Danuši Dubovou, ke dvěma letům vězení. A zároveň zamítl její žádost o propuštění z vazební věznice, kde tráví už téměř rok. Čtyřiašedesátiletá "pervitinová babička" se proti verdiktu soudkyně Dagmar Koutníkové-Trnkové odvolala.
Starší žena nabízela a prodávala pervitin a patří do vězení, rozhodl jihlavský soud. S tvrzením, že by to mohl být cukr, obhájce neuspěl. Ilustrační snímek.

Starší žena nabízela a prodávala pervitin a patří do vězení, rozhodl jihlavský soud. S tvrzením, že by to mohl být cukr, obhájce neuspěl. Ilustrační snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Soud vycházel z výpovědi obžalované, i z toho, co zde řekli svědci. Obžalovaná v plném rozsahu popřela, že by se dopustila trestné činnosti. Připustila, že svědky znala, ale k prodeji drog se nedoznala," uvedla mimo jiné v odůvodnění trestu za přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a jedy soudkyně Koutníková-Trnková.

Právě fakt, že žena neprojevila žádnou sebereflexi nad svým chováním, obžalované přitížil. Dubová navíc po loňském odsouzení za drogovou trestnou činnost i přes podmínku pervitin dále prodávala, a proto podle soudkyně hrozilo, že by v dealerství dále pokračovala .

Dubová si přitom už v minulém líčení stěžovala na otřesné podmínky vazby a na to, že se jí tam horší zdraví.

"Protrpěla jsem sedm měsíců krutých bolestí. Mám špatné kyčelní klouby, operaci bych nezvládla kvůli narkóze. Ty tvrdé matrace mi dělají zle. Doma mám zdravotní. Zhoršila se mi paměť a jsem na tom psychicky špatně ," popisovala s tím, že psala i dopis na ministerstvo spravedlnosti.

Babička byla na drogové scéně známá postava, cukr nenabízela

Soudkyně rovněž reagovala na minulou závěrečnou řeč obhájce Dubové, který tvrdil, že někteří vyslechnutí svědci tvrdili, že si nejsou jistí, zda jim obžalovaná prodávala pervitin. "Mohl to být klidně cukr," uváděl například.

"Mezi drogovou scénou bylo známé, že prodává pervitin. Takže nepředpokládám, že by si k ní někdo jel pro cukr," zamítla tuto možnost Koutníková-Trnková.

Rozmezí trestu za přečin, který "pervitinová babička" spáchala, byl jeden rok až pět let. Soud nakonec neukládal souhrnný trest, ačkoli to navrhoval státní zástupce Kamil Špelda. Prý proto, že rozsudek u minulého soudu ve stejné trestní věci padl v listopadu 2011.

"Trest tehdy výchovný účel nesplnil, takže jsem neměla jinou možnost než dát obžalovanou do vazby," vysvětlila tehdejší uvalení vazby soudkyně s tím, že postoj Dubové, která veškerou vinu při všech jednáních popřela, je až nepochopitelný.

Na zásoby pervitinu, stříkaček, tří druhů digitálních vah na vážení omamné látky a dalších "drogových zásob" a amerických dolarů u Dubové se přišlo loni. Objevili je policisté v její chalupě v Rančířově nedaleko Jihlavy.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Muž v opilosti napadl a zardousil starou matku, odsedí si 11 let

Milan Šafránek podle soudu napadl a zardousil matku, odsedí si 11 let....

Za vraždu své čtyřiaosmdesátileté matky v domku v malé obci u Slaného si jednapadesátiletý Milan Šafránek odpyká 11 let...

U nákupního centra unikla kyselina, nadýchalo se sedm lidí

Voda pro Prahu - Vodní nádrž Želivka

U děčínského obchodního centra unikla odpoledne kyselina peroctová. Sedm lidí se nadýchalo výparů této žíraviny,...

Lékař souzený za výměnu krve kvůli jízdě v opilosti má mírnější trest

Obžalovaný lékař Michal Kravec s obhájcem u domažlického okresního soudu. (14....

Domažlický soud zmírnil trest bývalému primáři chirurgie tamní nemocnice. Michal Kravec už dříve dostal podmínku,...

Najdete na iDNES.cz