Jeden z obžalovaných Ladislav Mandík

Jeden z obžalovaných Ladislav Mandík | foto: Karel Pešek, MF DNES

Obchodníci s naftou okradli stát na daních o 360 milionů, tvrdí obžaloba

  • 22
Krajský soud v Ústí nad Labem se začal zabývat případem rozsáhlých daňových podvodů. Podle obžaloby okradlo sedmnáct obchodníků s naftou stát o 360 milionů korun. Obžalovaným hrozí za krácení daně, poplatku a podobné povinné platby až deset let vězení.

"Po vzájemné dohodě naplánovali, organizovali a realizovali nelegální výrobu motorové nafty, kterou k oklamání správce daně obchodně označovali jako změkčovač epoxidových pryskyřic," popsala jejich skutek žalobkyně.

Stěžejní úlohu hraje litvínovská společnost Setadiesel, z níž policie obvinila čtyři šéfy včetně generálního ředitele Ladislava Mandíka. Podle vyšetřovatele vyráběli v centrálním skladu hořlavin firmy Válcovny trub v Chomutově motorovou naftu, kterou vydávali za změkčovač epoxidových pryskyřic, aby se vyhnuli placení daně. Změkčovač je totiž na rozdíl od nafty osvobozený od placení daní.

Obchod jim kvetl od února 2004 do 5. září 2006. Snažili se ho krýt tím, že s komplici prodávali naftu jeden druhému a na konci složitého řetězce byl prodej nafty benzinkám. Úřady mátli i zapojením zahraničních firem.

Převoz nafty sem a tam

Jako třeba v případě, kdy skoro 17 milionů litrů nafty prodala firma Setadiesel do Německa k Dippoldiswalde, odkud se po pár hodinách bez jakékoli úpravy přečerpala do cisteren a odvezla zpět do ČR na stáčiště v Postoloprtech. Odsud si odběratelé odváželi produkt oficiálně vedený už jako nafta. Další cesta vedla přes Zhořelec, kde se cisterny jen otočily, dostaly nové přepravní dokumenty a vracely se do Žďáru nad Sázavou už s naftou.

Podle obžaloby skupina nelegálně vyrobila a prodala přes 36 milionů litrů nafty, pro kterou zákon stanoví sazba 9 950 korun daně za tisíc litrů. Vydáváním nafty za změkčovače vznikla státu škoda přesně 360 751 070 korun.

Celý spis zabírá přes 90 šanonů a má více než 17 tisíc stran, obžalovaní se svými advokáty se sotva vešli do jednací síně. V ní se ze sedmnácti obžalovaných sešlo jen čtrnáct. Dva se omluvili a souhlasili s tím, aby se jednalo bez nich. Na Martina Raždíka z Ostravy byl vydán zatykač a vyhlášeno pátrání.

Obžalovaní vinu popírají. "My jsme motorovou naftu nevyráběli," prohlásil Mandík. Podle něj stojí za vším konkurenční boj. Připomněl, že jeho společnost Seta byla založena v roce 1992 a hned o dva roky později začala vyrábět biopaliva. Měla patent na Setadiesel, který dodávala do několik stovek benzinek.

Jednoho z obchodníků vydírali

"Na čerpací stanici pod Větruší (na Žižkově ulici v Ústí nad Labem) si můžete dodnes přečíst nápis Vyzkoušejte Setadiesel. Měli jsme úspěch a soupeři se nás několikrát snažili kriminalizovat," uvedl Mandík.

Stejně jako v přípravném řízení i v pondělí zopakoval některé nestandardní okolnosti, které případ provázejí. Ještě před obviněním unikly celníkům důležité informace a Mandíkově firmě byla doručena složka k policejní akci Čistič. Navíc prý byl v roce 2007 vydírán celníky z Mostu. "Chtěli osm milionů korun," sdělil Mandík.

Mandík letos neprožívá dobrý rok. V únoru dostal výhružný dopis s funkční výbušninou. Když nezaplatí milion, zemře, stálo v něm. Policie nakonec vyděrače dopadla a sedmatřicetiletého zadluženého myslivce z Lomu nedaleko Litvínova obvinila.

Další Mandíkova firma Seta je známá v souvislosti s úplatkářskou aférou, kdy se v srpnu 2005 polský lobbista Jacek Spyra měl údajně pokusit dostat Setu do hry při privatizaci státního podílu v Unipetrolu. Kauza vešla ve známost pod názvem "Pět na stole v českých". (více o této kauze můžete číst zde) Těmito slovy si řekl podle policie o pětimilionový úplatek Zdeněk Doležel, později odvolaný šéf kabinetu premiéra Jiřího Paroubka. Mandík jakékoliv kontakty se Spyrou popřel.


Video