Kromě meziříčské nemocnice soud uznal vinnou i vsetínskou neuroložku, která dívku odmítla odborně vyšetřit (ilustrační snímek).

Kromě meziříčské nemocnice soud uznal vinnou i vsetínskou neuroložku, která dívku odmítla odborně vyšetřit (ilustrační snímek). | foto: Michal Sváček, MF DNES

Nemocnice zanedbala péči, rodičům dítěte musí zaplatit čtyři miliony

  • 13
Odškodné ve výši 4,2 milionu přiznal soud ve Valašském Meziříčí rodičům dnes šestileté dívky, která má kvůli zanedbání péče lékařů nevratně poškozený mozek. Rodiče přitom požadovali dvanáctimilionové odškodné. Částku musí zaplatit dětské oddělení, nemocnice rozsudek nekomentuje.

"Soud potvrdil, že jsme měli pravdu a to je hlavní. Jsme rádi, i když částka je nižší, než jsme původně požadovali. O Elišku se umíme postarat, i kdybychom nic nevysoudili. I když prognózy nejsou dobré, dělá pokroky, je to usměvavá holčička," sdělil iDNES.cz po soudu otec dívky Tomáš Marschavella.

Eliščino onemocnění

Herpetická meningoencefa­litida patří mezi nejzávažnější meningoencefalitidy v dětském i dospělém věku. Jedná se o zánět mozku a mozkových blan. Projevuje se horečkou, světloplachostí, někdy zvracením a různými neurologickými příznaky dle postiženého laloku.

Dochází například ke změnám osobnosti, halucinacím, poruchám schopnosti rozumět řeči nebo mluvit. Může dojít k poruchám hybnosti či výpadkům ve zrakovém poli. V nejtěžších případech může dojít ke komatu až smrti.

I při možnosti kausální terapie je diagnostika často opožděná, onemocnění má vysokou mortalitu a přeživší mají vysoké procento trvalých neurologických následků.

"Žalobě jsem vyhověla částečně, přiznala jsem náhradu škody na zdraví nezletilé žalobkyně v rozsahu bolestného a ztížení společenského uplatnění. Valašskomeziříčská nemocnice pochybila na poli diagnostiky," uvedla v prohlášení soudkyně Kateřina Punčochářová.

Dnes šestiletá Eliška byla po narození normální zdravé dítě. Vše se změnilo tři týdny před Vánocemi 2008.

Běžné nachlazení se tehdy rozvinulo v těžké onemocnění herpetickým virem, který vyvolal zánět mozku a mozkových blan.

Rodiče v žalobě tvrdili, že když se u tehdy dvouletého děvčátka objevily horečky a křeče, po převozu do meziříčské nemocnice měli začít lékaři hned jednat. Nemocnici viní z toho, že zanedbala péči a do Fakultní nemocnice v Olomouci nechali Elišku převézt pozdě.

"U dítěte se opakovaly křeče. Hlavní problém byl, že lékaři neudělali základní vyšetření lumbální punkcí a že neposlali dítě na vyšší pracoviště hned," uvedla u soudu už dříve znalkyně Hana Hrstková, která vypracovala pro rodiče posudek léčebné péče. "Měli udělat vše pro to, aby onemocnění léčili, v tom vidím hlavní chybu," dodala.

Šlo totiž o čas. Čím dřív by lékaři podali děvčátku správné léky, tím větší by byla šance na uzdravení. "Nezačalo se včas s léčbou," uvedla také soudkyně Punčochářová.

Případem se soud začal zabývat v červnu 2011. Měl k dispozici několik lékařských posudků, nakonec zadal vlastní posudek znaleckému ústavu lékařské fakulty olomoucké univerzity, který prokázal pochybení v časnosti diagnostiky.

Soudkyně zároveň zprostila viny vsetínskou dětskou neuroložku Hanu Sýkorovou, k níž meziříčská nemocnice Elišku poslala. To už dívka přestávala reagovat na slova a zvyšoval se u ní i počet záškubů na pravé líci a v oblasti oka.

Sýkorová ale neurologické vyšetření odmítla provést se zdůvodněním, že má dítě teplotu a je na analgetikách.

"Vůči neuroložce Sýkorové byla žaloba zamítnuta. Byla jen jedním z lékařů, za průběh léčby odpovídala nemocnice," řekla soudkyně.

Teprve po třech dnech si rodiče vymohli převoz jejich dcery do olomoucké fakultní nemocnice. Eliška téměř okamžitě podstoupila CT vyšetření a magnetickou rezonanci, které potvrdily nevratné poškození mozku a nutnost čtyřiadvacetihodinové péče.

"K celé věci se vyjádříme až poté, co dostaneme rozsudek písemně a podrobněji se s výsledkem seznámíme," uvedla mluvčí skupiny AGEL, pod kterou nemocnice ve Valašském Meziříčí spadá. Pokud by se nemocnice odvolala, věc by řešil krajský soud v Ostravě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video