Zleva: Někdejší šéf komunistické strany v Čhung-čchingu Po Si-laj, britský

Zleva: Někdejší šéf komunistické strany v Čhung-čchingu Po Si-laj, britský obchodník Neil Heywood a Poova manželka Ku Kchaj-laj | foto: Reuters

V Číně soudí manželku padlého aparátčíka, viní ji z otravy Brita

  • 23
V Číně začal ostře sledovaný proces s manželkou donedávna vlivného politika Po Si-laje. Ku Kchaj-laj čelí obžalobě z vraždy britského obchodníka Neila Heywooda. Jeho smrt a pád mocného aparátčíka jsou jedním z největších politických skandálů v Číně za poslední tři desetiletí.

Po prvním dni rozsudek nepadl a není ani jasné, kdy by mohla porota vynést verdikt. Odborníci ale očekávají, že proces potrvá jen jeden nebo dva dny.

Krátce po zahájení procesu odvlekla policie od soudní síně ve východočínském městě Che-fej dva kopající a ječící muže, kteří přišli vyjádřit podporu Po Si-lajovi. Muži zpívali vlastenecké písně, které byly typické pro Poův populistický vůdcovský styl. Podle protestujících mužů je celý soud jeden velký podvod.

Heywood byl Poovým poradcem a loni v listopadu byl nalezen mrtev v hotelu v Čchung-čchingu. Policie tehdy britskému konzulátu sdělila, že Heywood zemřel po nadměrném požití alkoholu. Úřady jeho tělo nechaly bez důkladné pitvy spálit. Letos se ale objevily informace, že Brit byl otráven na příkaz Poovy ženy.

Policejní zdroje původně tvrdily, že Ku otrávila Heywooda kvůli sporu o nelegální finanční transakci. Chtěla, aby jí Brit s dokončením operace pomohl. Policie tehdy vykreslovala Ku jako chamtivou manželku, která přeměňovala manželovy konexe na dolary.

Ale když byla Ku formálně obžalována, začalo se spekulovat o osobních motivech. Heywood údajně vyhrožoval jejímu synovi Po Kua-kuovi. Tento faktor by mohl soud vzít coby polehčující okolnost a pomoci uchránit Ku před popravou. Spolu s ní stojí před soudem i rodinný přítel Čang Siao-ťün, který podle obžaloby při otravě Brita pomáhal.

Mocenská obměna se blíží

Mnozí Číňané vnímají proces proti Ku Kchaj-laj jako součást kampaně proti Poovi. Někdejší šéf komunistické strany ve městě Čchung-čching ještě nedávno směřoval do nejvyšších kruhů čínské politiky. Mocenská obměna ve vedení Číny probíhá jen jednou za desetiletí a nové vůdce má svět poznat letos v říjnu.

Začátkem roku se ale policejní šéf z Čhung-čchingu uchýlil na několik dní na americký konzulát a Po Si-laj upadl do nemilosti. Nejprve byl odvolán z čela strany v Čchung-čchingu a v dubnu byl sesazen i z politbyra, nejmocnějšího politického orgánu v zemi.

Soud s Ku Kchaj-laj je všeobecně pokládán za předehru k možnému trestnímu stíhání Po Si-laje, který je ve vazbě za porušení stranické disciplíny. Toto obvinění může mimo jiné zahrnovat i korupci, zneužití pravomocí veřejného činitele a další přečiny.

Ku Kchaj-laj bude podle právních expertů prakticky jistě shledána vinnou, ale pravděpodobně unikne popravě. Soud ve městě Che-fej má šanci stát se nejsledovanějším procesem v Číně za celé roky.

Do soudní síně nemají novináři přístup, Čína ovšem ve velmi zřídka vídaném ústupku povolila přítomnost britských diplomatů. Ti po příjezdu k soudu novinářům řekli, že nebudou o případu mluvit.

Che-fej (červená značka) a Čchung-čching (modrá značka)

Che-fej (červená značka) a Čchung-čching (modrá značka)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video