Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vydírají všichni, říkal obžalovaný po telefonu obchodníkovi s diamanty

  14:44aktualizováno  14:44
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu projednával případ Ladislava Kirschnera, který je obžalován z vydírání obchodníka s diamanty Luboše Říhy. Soud přehrál záznam rozhovoru obou mužů, ve kterém Kirschner Říhu přesvědčuje, aby platil zpravodajským službám za ochranu podnikání.

Ladislav Kirschner u Obvodního soudu pro Prahu1 | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Státní zástupkyně Zdeňka Galková viní jednatele bezpečnostní agentury M.I.B Kirschnera z vydírání. Podle obžaloby se bývalý policista snažil získat milionové částky, za to mu hrozí až osm let vězení.

Kirchnerova agentura pro Říhovu firmu Diamonds International Corporation (D.I.C.) zajišťovala ochranu, převážela diamanty a další ceniny a také hlídala obchodníkovu rodinu. Po určitě době se ale Říha s Kirschnerem dostali do sporu kvůli výši úhrad, které si za služby fakturoval.

Advokát a expolicista Josef Doucha, který pro Říhu pracoval, uvedl, že jeho klient měl pocit, že si obžalovaný vymýšlí hrozby, proti kterým pak přijímal opatření. Když jej Říha požádal, zda by se nepokusil spor urovnat, dostal rozpis toho, co Kirschner fakturoval. „Neměl jsem ale takové podklady, abych mohl říci, zda je fakturovaná částka přes tři miliony reálná,“ řekl u soudu Doucha.

Kirschner žádal 400 tisíc eur, uvedla Říhova manželka

Říhova žena Miloslava Černá u soudu uvedla, že byli s manželem v Dubaji, když mu Kirschner volal. Telefonát si nahráli. „Požadoval 400 tisíc eur, sto tisíc hned a zbytek později,“ uvedla. Údajně za to, že zajistí stažení kompromitujícího spisu, který prý na Říhu shromažďovala policie. Téměř stejně u soudu podle serveru Lidovky.cz dříve vypovídal i její manžel.

Soud záznam rozhovoru přehrál. Kirschner do telefonu tvrdil, že existují materiály, které se mohou dostat do médií a zlikvidovat firmu. Souvisí prý s krádeží diamantů, která firmu D.I.C. postihla, a naznačují, že by s ní Říha mohl mít něco společného. Podle něj materiály někdo, třeba konkurence, jistě zneužije. (policie případ krádeže diamantů za 200 milionů korun odložila)

„Všichni vydírají, žijete ve špatném světě,“ řekl Kirschner do telefonu. „Vy nevíte, kdo byl Krejčíř,“ zmiňuje na jiném místě a mluví i o Františku Mrázkovi. Dále uvedl, že je třeba založit firmu, které by se stal jednatelem, a ta za úplatu naváže spojení se zpravodajskými službami. „Kellner a jiní, ty všichni tyhle policajty mají,“ řekl a později dodal, že chce jen D.I.C „zapojit do toho informačního systému“. Podnikání Říhy tím podle něj získá krytí.

O konkrétní sumě v telefonátu nemluvil, řekl však, že by to ani on, ani zpravodajci nedělali zadarmo. Když Černá namítla, že by se jednalo o úplatek, opáčil, že je to normální obchod. Poté popisoval, že zpravodajci musí nějak zajišťovat peníze, které nedostávají od státu. „To není jen ve filmech, tyhle zpravodajské hry,“ uvedl.

Jiný svědek řekl, že Kirschnera zná léta a považuje za absurdní, že by někoho vydíral. Zmocněnec Říhy Michal Sýkora se ho poté ptal, zda mu někdy obžalovaný řekl, proč byl propuštěn od policie. Narážel na to, že Kirschner byl už v roce 1995 odsouzen za vydírání.

Další záznamy nedokázal soud na technice v jednací síni přehrát. Líčení proto bylo odročeno na únor.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Najdete na iDNES.cz