Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

10:13

Vážení čtenáři, on-line reportáž z procesu s Kevinem Dahlgrenem končí, děkujeme Vám za pozornost.

10:12

Případem se ještě bude zabývat Vrchní soud v Olomouci. Obhájce Richard Špíšek se odvolal na místě. Důkazy podle něj nejsou jednoznačné, o vině Dahlgrena prý panují důvodné pochybnosti.

10:12

Dahlgren byl zadržen na letišti ve Washingtonu 23. května 2013 na základě zatykače vydaného českými orgány. Následovala právní bitva o vydání do Česka. Letadlo s Dahlgrenem přistálo v Praze 31. srpna 2015. Krajský soud v Brně obdržel obžalobu 7. dubna 2016. Na veřejné projednání včetně vyhlášení rozsudku mu stačily čtyři dny.

10:10

ImageText

10:08

Kauza Dahlgren propukla 22. května 2013, kdy hasiči a policisté našli v domě čtyři zavražděné lidi. Brzy na to kriminalisté oznámili, že z činu podezírají Kevina Dahlgrena z Kalifornie, který u obětí bydlel. Dahlgren stihl odjet do Rakouska, kde 23. května ráno nasedl do letadla mířícího do USA.

10:05

Jiný trest než doživotí podle soudce Michala Zámečníka v podstatě nepřipadal v úvahu, a to s ohledem na brutalitu, plánovitost činu. Dahlgren by se v budoucnosti mohl stát znovu hrozbou pro společnost. Spolu s doživotním vězením uložil soud také detenci, ta by se však začala vykonávat až v případě, že by se měl Dahlgren dostat z výkonu trestu na svobodu.

10:02

Krajský soud v Brně dospěl k závěru, že proti Dahlgrenovi, prvnímu Američanovi vydanému k trestnímu stíhání do Česka, svědčí ucelený řetězec nepřímých důkazů. Zároveň rozhodl, že Dahlgren byl v době činu příčetný, porucha osobnosti jej ovlivnila jen nepodstatně. Duševní chorobou netrpěl.

10:01

ImageText

10:00

Krajský soud dnes uložením doživotního trestu uzavřel nejsledovanější brněnskou kriminální kauzu posledních let. Shledal Kevina Dahlgrena vinným z vyvraždění čtyřčlenné rodiny, u které v Brně-Ivanovicích našel na tři týdny zázemí. Spatřoval v obětech reprezentanty světa, který jej frustroval, urážel jeho ego.

9:58

ImageText

9:56

Dahlgren opustil jednací místnost se svěšenou hlavou. Novináři neměli příležitost položit mu - byť sebekratší - otázku.

9:57

Soudce Michal Zámečník zůstal věrný svému dosavadnímu přístupu - s novináři nehovořil. "Myslím, že jsem všechno řekl v odůvodnění," konstatoval, když se spisem v podpaží procházel špalírem kamer a mikrofonů.

9:52

Je pravděpodobné, že obhajoba bude žádat o výkon trestu ve Spojených státech. Je to ale zatím předčasné, řekl novinářům advokát Richard Špíšek. Konstatoval, že soud dal zcela za pravdu obžalobě, argumenty obhajoby nevyslyšel.

9:52

Státní zástupkyně Ludmila Doležalová je s rozsudkem spokojená. "Z mojí strany není důvod odvolání podávat," uvedla.

9:48

ImageText

9:48

Zdaleka to nekončí, řekl novinářům Dahlgrenův otec Wayne. Stále věří v nevinu svého syna.

9:45

ImageText

9:44

Advokát se jménem Dahlgrena na místě odvolal proti rozhodnutí o vině a trestu. Vzdal se práva na odvolání proti rozhodnutí o vazbě. Státní zástupkyně se odvolávat nebude, stejně jako zmocněnkyně poškozených. Hlavní líčení skončilo.

9:41

Krajský soud v Brně zároveň rozhodl o pokračování vazby Dahlgrena, rozsudek totiž zatím není pravomocný.

9:42

Soudce vysvětlil, že detenci lze uložit spolu s trestem odnětí svobody, zejména s ohledem na asociální duševní poruchu Dahlgrena. Vykonává se však až po odpykání nebo jiném ukončení trestu vězení. Dahlgren tak má nyní namířeno do věznice, ne do detence.