Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

16:42
Vážení čtenáři, děkujeme Vám za pozornost, pro dnešek uzavíráme on-line přenos z hlavního líčení.
16:43
Dnes v 16:30 se uzavřel první, dvoudenní blok hlavního líčení s Kevinem Dahlgrenem, jemuž obžaloba klade za vinu čtyřnásobnou vraždu v Brně-Ivanovicích. Dopoledne vypovídala poštovní doručovatelka, která Dahlgrena viděla v osudný den dopoledne v domě. Poté soud četl listinné důkazy. Odpoledne patologové popsali brutalitu a mnohačetnost zranění, která utrpěli členové rodiny. Byla to zranění sečná i bodná. Neměli šanci k obraně, smrt přišla rychle. Největší část odpoledne zabralo vystoupení psychiatričky, podle níž Dahlgren trpí smíšenou poruchou osobnosti, ale nikoliv duševní chorobou. Byl podle ní trestně odpovědný. Soud by mohl zvážit detenci, řekla psychiatrička.
16:38
Z hlediska trestní zodpovědnosti je posudek psychiatričky, který dnes zazněl, klíčový, konstatovala po jednání státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Připomněla, že obžaloba nemá očitého svědka činu, vychází z řady nepřímých důkazů.
16:36
Na závěr dnešního jednání poprvé hovořil Kevin Dahlgren, evidentně jej roztrpčily některé jednotlivosti psychiatrického posudku. "Bylo to jeho aktuální rozhodnutí," řekl advokát Richard Špíšek.
16:37
Obhajoba navrhla ještě vypracování revizního znaleckého posudku z oboru psychiatrie, soud po tiché poradě přímo v jednací síni návrhu nevyhověl. Obhajoba posudek objedná na vlastní náklad, uvedl advokát Špíšek, jehož mrzí, že soud nechce přihlížet k závěrům amerických odborníků.
16:31
16:30
Proces bude pokračovat 19. a 20. července, vždy od 9:00 na stejném místě.
16:28
Hlavní líčení pro dnešek skončí. Znalkyně-psycholožka, která měla hovořit po psychiatričce, se omluvila. Nebude se konat ani čtvrteční jednání, uvedl soudce Michal Zámečník. Soud bude odročovat na pozdější termín.
16:25
"Dva roky, každých deset patnáct vteřin, jsem slyšel hlasy", řekl u soudu Dahlgren. Otázky znalkyni klade spontánně, s advokátem je nekonzultuje. Psychiatrička ovšem reaguje zpravidla odkazem na to, co už řekla.
16:21
"Osobnostní rysy jsou tedy vysvětlením pro všechny mé psychické potíže?" ptá se Dahlgren. Za okny jednací síně se mezitím strhla bouřka. Dahlgren má i další otázky. Má pocit, že znalkyně hovořila jen velmi krátce o věci pro něj důležité - hlasech v hlavě. "O tom všem tady paní doktorka hovořila," reagoval soudce Michal Zámečník.
16:18
Dahlgren poprvé u soudu obsáhleji hovoří, chce klást otázku znalkyni. Podle něj nevysvětlila, jak a proč podle ní v životě selhával. Podle znalkyně vše vyplývá z osobnostních rysů, jeho náhledu na sebe samotného.
16:14
Psychiatrička strávila s Dahlgrenem mnohonásobně více času, než kolik v minulosti strávila s jinými obžalovanými v obdobných případech. Jednou z příčin je jazyková bariéra. Znalkyně sice hovoří anglicky, u setkání s Dahlgrenem ale byla i tlumočnice. Jako druhý důvod uvedla vágnost, rozplizlost jeho výpovědí, Dahlgrenovu mnohomluvnost.
16:10
16:07
Agresivita Dahlgrena směřovala podle psychiatričky vůči hostitelské rodině, kterou považoval za příčinu svého stresu. Naopak nechoval se agresivně vůči pošťačce, uklízečce nebo přítelkyni staršího ze zavražděných sourozenců, která v domě před vraždou nocovala. "Byly to pro něj indiferentní osoby. Nic po něm nechtěly, nijak ho neohrožovaly," uvedla znalkyně konkrétně k pošťačce a uklízečce, s nimiž v osudný den Dahlgren komunikoval.
16:01
Psychiatrička Milena Zimulová hovoří u Krajského soudu v Brně už hodinu a 45 minut, působí vyčerpaně. Obhajoba jí kladě řadu doplňujících otázek, jež se týkají duševního stavu Dahlgrena a možnosti, že není - či nebyl - psychicky zcela zdráv.
15:53
Podle psychiatričky Mileny Zimulové neměli američtí odborníci při hodnocení Dahlgrenova stavu mnoho důležitých informací, které měla k dispozici ona po dlouhých rozhovorech s obžalovaným. Zmínila například jeho dřívější agresivní epizody, dále zneužívání v dětství. Poukázala také na to, že během mnoha měsíců v české vazbě se u Dahlgrena navzdory stresu neobjevují psychotické projevy.
15:46
15:45
Obhajoba poukazuje na to, že američtí lékaři dospěli k závěru, že Dahlgren není duševně zdráv, že trpí schizoafektivní poruchou smíšeného typu.
15:42
Státní zástupkyně se psychiatričky zeptala na domnělý motiv činu. Znalkyně zdůraznila, že lidé se smíšenou poruchou osobnosti jednají nepředvídatelně, logicky a rozumově to nelze vždy vysvětlit. Dahlgren podle ní očekával, že se v Brně vyřeší jeho problémy, ovšem postupně čelil stejným tlakům jako v Americe. Stresovalo jej to, že by mohl znovu selhat, na což i v minulosti reagoval agresivně - tentokrát se ovšem zvýšila intenzita a rozsah reakce.
15:39
Člověk v psychóze, bez sebekontroly, by podle znalkyně nebyl schopen spáchat vraždy v Ivanovicích tak, jak byly provedeny. Poukázala například na to, že v domě bylo relativně uklizeno, vrah tři těla přetáhl do sklepa.

Diskuse


L74u20k65á53š N95e81d14b70a92l 3384215447463: po (15:25)