Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědek v kauze Barták: Řeknu to na rovinu, já bych mu ji fláknul

  13:34aktualizováno  13:34
Městský soud v Praze naposledy vyslechl svědky v případu zneužití asistentek lékařem Jaroslavem Bartákem. Bezpečnostní expert Andor Šándor a pravoslavný kněz Eugen Sigismund Freimann odmítli, že by proti Bartákovi zosnovali spiknutí. Příští týden zazní závěrečné řeči a rozsudek.

Jaroslav Barták u soudu | foto: Petr Jakubec iDNES.cz

Bývalý šéf vojenské rozvědky v letech 2001 až 2002 Andor Šándor byl podle Jaroslava Bartáka jedním ze tří spiklenců, kteří prý nastrčili jako volavky dívky, které nyní u soudu proti Bartákovi vypovídají. Dalšími měli být Eugen Sigismund Freimann a advokát Oldřich Choděra, který vypovídal v pondělí (více zde). 

Případ Barták

Lékař čelí obžalobě z osmi závažných trestných činů, mezi nimi je například znásilnění šesti žen, dvakrát sexuální nátlak, čtyřikrát vydírání či dvakrát ublížení na zdraví. Hrozí mu dvanáct let vězení.

Policie zadokumentovala jedenáct žen, kterým Barták od roku 2006 ubližoval. Skutečných obětí je víc. Některé figurují ve spise jen jako svědkyně, jiné odmítly vypovídat

Čtyřiapadesátiletý Barták působil až do předloňského léta jako internista na Poliklinice Modřany, kterou zároveň i spoluvlastnil.

"Je to absurdní a k absurditám je těžko se vyjadřovat," uvedl Šándor na počátku svého výslechu u soudu. S Bartákem se znali ze Lvího klubu, odkud Šándor nechal lékaře vyloučit. Ten to však odmítá a tvrdí, že se klub rozdělil a vznikl nový.

"Pan doktor byl velmi schopný při získávání nových lidí. Zároveň se však portrétoval tak, že už poté nikdy nepřišli," hodnotil Bartákův přínos pro Lví klub.

O zneužití nebo vyhrožování asistentkám nemohl nic říci. Například na parnících Lvího klubu, kde se měly některé z výstupů podle dřívějších svědectví odehrát, byl jen jedenkrát. "Nikdy více už jsem tam nešel. Parník má totiž jednu velkou nevýhodu, nedá se z něj odejít, dokud nepřistane," vysvětloval.

Znal se s jedinou z asistentek, a to proto, že se její přítel na Šándora obrátil. Bylo to v době, kdy měla s Bartákem problémy na Filipínách. Bezpečnostní expert mladému muži poradil, aby si pro dívku dojel, což mladík učinil. Po návratu i s dívkou Šándora navštívili.

Barták tvrdil, že se kvůli němu Šándor sešel i s bývalým šéfem rozvědky Karlem Randákem. Bezpečnostní expert to potvrdil. "Karel Randák se na mě obrátil, že mu volal jakýsi doktor Barták. Tvrdil, že je z vatikánské rozvědky a děkoval mu za toskánskou aféru. Tak jsem mu vysvětlil, že je to magor," uvedl Šándor.

"Už to, že je z vatikánské rozvědky... Ono se Vatikánu občas něco nepovede, ale že by měl ve výběru až tak šťastnou ruku," vyslovil Šándor nahlas svou myšlenku.

Soudce žádal lékaře, aby údajné spiklence konfrontoval na místě s nějakými důkazy. Toho se však nedočkal. Barták jen vypočítával, jaké kroky proti němu údajní spiklenci činili. Žádný však přímo nesouvisel s projednávaným případem.

Freimann: Nedivím se, že z něho dívky měly strach

I druhý údajný spiklenec, Eugen Sigismund Freimann, odmítl, že by se něčeho takového účastnil. Ale přiznal, že mají s Bartákem vážné spory. Ty podle něho začaly, když vyhodil z klubu Františka Jílka. Muže, který natočil eroticko-historický film, kde Barták hrál. Mladíka, který se účastnil tajného obřadu v kapli svatého Václava na Hradě (více zde).

Od té doby se proti němu začaly objevovat pomluvy v médiích, nařčení, že je pedofil, a dokonce ho policie dvanáct hodin vyslýchala, protože Barták s Jílkem podle Freimanna vypověděli, že chtěl dát zavraždit arcibiskupa.

Barták podle pravoslavného duchovního nevyhrožoval jen jemu, ale i blízkým. "Vůbec se nedivím, že ty dívky z něho měly strach a velmi jich lituji. Ten tlak byl obrovský. Já jsem chlap, ale vím, co to udělalo s mou přítelkyní," řekl Freimann.

"Já vám to řeknu na rovinu. Já bych mu ji fláknul. Klidně bych za to nějaké pokuty zaplatil, ale jako chlap s chlapem, bych si to s ním vyřídil," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Za pád vrtulníku v Brně zřejmě může chyba pilota. Nezvládl přistání

Vrtulník havaroval poblíž brněnského letiště.

Za čtvrteční pád lehkého vrtulníku v Brně-Tuřanech s největší pravděpodobností mohla chyba pilota. Šlo o kondiční let,...

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Najdete na iDNES.cz