Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Choval se slušně a práci jsem měla ráda, hájila Bartáka asistentka

  16:16aktualizováno  16:16
Na lékaře Jaroslava Bartáka obžalovaného ze sexuálního napadání a bití některých asistentek se u soudu snášela chvála. Doposud většina asistentek popisovala práci pro něj jako stres, strach a sexuální obtěžování. Nyní však vypovídala dívka, která práci i chování lékaře chválila.

U Městského soudu v Praze začal soud s Jaroslavem Bartákem podezřelým ze zneužívání žen (5. září 2012, Praha). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tereza K. pracovala jako osobní asistentka u Jaroslava Bartáka podle svých slov tři měsíce. U soudu uvedla, že se k ní choval slušně a nikdy neviděla, že by se choval nějak špatně k jiným zaměstnankyním modřanské polikliniky.

Případ Barták

Lékař čelí obžalobě z osmi závažných trestných činů, mezi nimi je například znásilnění šesti žen, dvakrát sexuální nátlak, čtyřikrát vydírání či dvakrát ublížení na zdraví. Hrozí mu dvanáct let vězení.

Policie zadokumentovala jedenáct žen, kterým Barták od roku 2006 ubližoval. Skutečných obětí je víc. Některé figurují ve spise jen jako svědkyně, jiné odmítly vypovídat.

Čtyřiapadesátiletý Barták působil až do loňského léta jako internista na Poliklinice Modřany, kterou zároveň i spoluvlastnil.

Odmítla, že ji někdy osahával nebo sexuálně obtěžoval. Nic takového se podle ní nestalo ani na služební cestě do Dubaje. Ačkoliv tam jela jako asistentka, tak většinu času prý trávila u moře, zatímco Barták měl nějaké schůzky. Pokoj měla svůj.

"Musím říci, že jsem tu práci měla ráda, líbila se mi a myslím si, že mě pan doktor měl rád," uvedla před soudem.

Odchod vysvětlila tím, že nestíhala práci a studium na konzervatoři. "Měl jsem ji rád, to je pravda. Je to světově známá houslistka, a tak jsem chápal důvody jejího odchodu," řekl Jaroslav Barták. S prací Terezy byl spokojený, stejně jako ona s ním jako zaměstnavatelem.

Ani druhá z bývalých asistentek, které v úterý vypovídaly před soudem, nemluvila o bývalém prezidentovi modřanské polikliniky špatně. Uvedla, že na ni nikdy nevztáhl ruku, nebo ji nikdy nikde nezamykal, jak se to dozvěděla o jiných asistentkách z médií.

Také přiznala, že hned po přijetí s ním měla sex. "Asi slyšíte, že jsem z Moravy. Čerstvě jsem se nastěhovala, byla bez práce," vysvětlovala, proč Bartákovi nekladla odpor.

Když se soudce ptal, zda to bylo dobrovolné, uvedla: " Jak se to dá říct. Bylo to lepší než nedobrovolně."

Nakonec se jejich intimní schůzky staly pravidelnými. "Bylo to v úterý, nebo v pátek," vzpomínala u soudu. "Ve čtvrtek," připomněl s úsměvem Barták a dočkal se poděkování od svědkyně. Vždy prý říkali, že jdou zalévat květiny.

Přesto tato asistentka odmítla jet s Bartákem na služební cestu a po sedmi měsících se rozhodla ze dne na den ukončit pracovní poměr. Vysvětlovala to tím, že už nemohla psychicky snášet jeho nálady. Uvedla, že odchod byl pro ni úlevou.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz