Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

10:37
Soudkyně odročila jednání na leden. Požaduje rozšíření zbavení mlčenlivosti bývalých vojenských zpravodajců i na starší případy.
10:35
Následuje druhá přestávka. Soudkyně během ní zvažuje rozšíření zbavení mlčenlivosti, o které požádal Pohůnek.
10:19
Soud udělal krátkou přestávku. Vyžádali si ji obhájci pro poradu s klienty poté, co jim soudkyně předala usnesení ministra obrany. Ten zpravodajce včera zbavil mlčenlivosti ve věcech, které se týkají projednávaného případu.
10:09
Soudkyně vyzvala Milana Kovandu a Jana Pohůnka k vyjádření, zda jsou ochotní škodu zaplatit. Kovanda souhlasí, Pohůnek odmítá s tím, že k žádné škodě nedošlo.
10:04
Rostislav Bajger končí přednes obžaloby přibližně po hodině. Střídá ho zmocněnec poškozeného Ministerstva vnitra, požaduje náhradu škody přes 120 tisíc korun.
09:54
Jana Nečasová podle obžaloby „ zosnovala spáchání trestného činu“ a zneužila pravomoc úřední osoby. Ondrej Páleník a Milan Kovanda také spáchali trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby ve spolupachatelství. Jan Pohůnek mimo zneužití pravomoci spáchal i porušení povinnosti při správě cizího majetku ve formě návodu.
09:52
Bajger připomíná, že to měl být Jan Pohůnek, který „inicioval“ sledování řidiče a zaměstnankyně Úřadu vlády detektivní agenturou.
09:49
Státní zástupce pokračuje ve výčtu zákonů a paragrafů, které byly při sledování zaměstnanců Úřadu vlády porušeny. Občas udělá krátkou přestávku a otře si kapesníkem čelo.
09:44
Obžalovaní poslouchají tiše slova státního zástupce. Jana Nečasová kouká do stolu, čelo opřené o sepjaté ruce.
09:38
Rostislav Bajger vypočítává dny, kdy byla dvojice zaměstnanců úřadu vlády sledována, kdy byla Jana Nečasová o průběhu informována a kdy dostala obálku s datovým nosičem s výsledky akce. Připomíná, že obžalovaný Milan Kovanda dostal od Jany Nečasové její itinerář, aby věděl, kdy ji může kontaktovat.
09:34
Obžaloba připomíná, že řidiče a zaměstnankyni úřadu vlády sledovala „zatím blíže nezjištěná detektivní agentura,“ která za to dostala od vojenského zpravodajství zaplaceno.
09:32
Podle Bajgera Jana Nečasová i zpravodajci také v tomto případě „obešli zákon o vojenském zpravodajství“.
09:30
I tentokrát se šéfy vojenského zpravodajství Jana Nečasová konzultovala postup a od Milana Kovandy později dostala záběry ze sledování. Ty použila s tím, že se jedná o práci novinářů.
09:26
Jana Nečasová podle obžaloby „zosnovala a usměrňovala protiprávní použití zpravodajství a zpravodajské techniky“ na sledování řidiče Úřadu vlády a jedné zaměstnankyni úřadu. Informovala o sledování ředitele Úřadu vlády, od kterého získala fotografie obou zaměstnanců pro účely sledování.
09:16
  • Manželé Jana a Petr Nečasovi před začátkem jednání Obvodního soudu pro Prahu 1....

    Manželé Jana a Petr Nečasovi před začátkem jednání Obvodního soudu pro Prahu 1. (20. listopadu 2014) / Autor: Michal ŠulaMAFRA

09:17
Státní zástupce popisuje, že Jana Nečasová neměla podle zákona žádné oprávnění ukládat úkoly vojenskému zpravodajství.
09:14
Podle obžaloby šéfové vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda zadali sledování bez předchozího povolení předsedy senátu Vrchního soudu v Praze a mimo vymezenou působnost vojenského zpravodajství. Neměli také souhlas ministra obrany.
09:13
Státní zástupce připomíná, že zprávu o sledování dostala Jana Nečasová (Nagyová). S Janem Pohůnkem pak Jana Nečasová probírala další postup.
09:10
Bajgar popisuje, jak probíhalo sledování Radky Nečasové. Vypočítává, které dny přesně byla sledována a kdo o tom rozhodoval.
09:08
Státní zástupce Rostislav Bajger čte obžalobu. Připomíná, že zneužila svého postavení s vztahu s tehdejším premiérem Nečasem.
mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.