Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud s Grebeníčkem odročen už na začátku

  10:19aktualizováno  10:19
Uherské Hradiště - Pár minut po zahájení soudu s bývalým vyšetřovatelem StB Aloisem Grebeničkem soudkyně případ odročila. Měla totiž k dispozici dva protichůdné posudky Grebeníčkova zdravotního stavu. Jeden líčení povolil, druhý ho nedoporučil. Soudkyně Radomíra Veselá si proto vyžádala třetí. Samotný Grebeníček, který je obžalován z týrání vězňů v 50. letech, k soudu nepřišel. Jednání se konalo v rehabilitační místnosti uherskohradišťské nemocnice.

Dvaaosmdesátiletý Alois Grebeníček, otec předsedy Komunistické strany Čech a Moravy, poslal den před líčením soudu omluvenku, že je nemocný.

Ve středu před poledne si ho přitom z nemocnice odvezla jeho rodina. "Pan Grabeníček tady byl tři týdny. Ještě jsem si ho tady chtěl nechat aspoň týden na pozorování. Volal však jeho syn, že si ho chce odvézt domů. Převozu byl schopen," upřesnil primář plicního oddělení Dušan Hanák.

Nemocnice nachystala do rehabilitační místnosti, kde se mělo líčení konat, jeden kardiomonitor, který měl Grebeníčkův zdravotní stav průběžně sledovat . Přístroj ale využit nakonec nebyl.

Soudkyně počká na další posudek
Soudkyně Radomíra Veselá po zahájení soudu řekla, že má dva rozdílné posudky zdravotního stavu obžalovaného. Podle prvního, brněnského internisty Karla Janků, je za určitých medicínských podmínek Grebeníček schopen jednání absolvovat. "Grebeníčka jsem prohlížel loni v listopadu a podle mých informací se jeho zdravotní stav nezměnil," řekl Janků.

V druhém, novějším posudku, který dodala obhajoba, lékař Josef Alois Tichý upozornil na smrtelné riziko. Možnost, že by Grebeníček při projednávání soudu zemřel, ohodnotil 33 procenty.

Soudkyně si proto vyžádala třetí posudek, který pro ni mají vypracovat odborníci z Karlovy univerzity. Kvůli tomu projednávání případu ve čtvrtek odročila na neurčito.

Případ Grebeníček
1997
- Alois Grebeníček je obžalován, že jako vyšetřovatel StB ve vězení brutálně týral odpůrce komunismu, například elektrickými šoky
leden 2000 - stíhání Grebeníčka bylo přerušeno ze zdravotních důvodů, stejně jako před tím u Hlavačky
listopad 2001 - k podmíněnému trestu byl odsouzen Vladimír Zavadilík, jeden z trojice původně obviněných vyšetřovatelů
leden 2002 - soudkyně Radomíra Veselá nařizuje hlavní líčení s Grebeníčkem
únor 2002 - Grebeníček se kvůli zdraví znovu omlouvá
10. dubna 2002 - Grebeníček se opět k soudu nedostavil, opět kvůli zdraví.

U soudu měl být dávno, říkají političtí vězni
"Před soudem měl stát už dávno," prohlásil o bývalém vyšetřovateli předseda uherskohradišťské Konfederace politických vězňů Vladimír Drábek.

"Když soud dospěje k názoru, že je Grebeníček vinen, uspokojí nás to. Nejde přitom vůbec o výši trestu. Jen o to, aby soud řekl, že se Grebeníček provinil," uvedl Drábek letos v únoru. Tehdy ještě nevěděl, že z únorového hlavního líčení se Grebeníček omluví. Prostřednictvím svého advokáta to tehdy vysvětlil virovým onemocněním.

Osmdesátiletý vyšetřovatel dosud před soudem nestál. Má trvalé zdravotní problémy. Právě kvůli tomu se má hlavní líčení uskutečnit v rehabilitační místnosti nemocnice v Uherském Hradišti.

Lékaři jako podmínku určili mimojiné napojení obžalovaného na kardiostimulátor a trvalé sledování jeho srdeční činnosti. „Po každé půlhodině jednání bude pěti- až desetiminutová přestávka,“ řekl primář uherskohradišťského plicního oddělení Dušan Hanák.

Soudkyně Radomíra Veselá už dříve oznámila, že do provizorní soudní síně pustí přibližně pětadvacet až třicet lidí, jejichž výběr nijak neovlivní. Zároveň sdělila, že spisový materiál k případu Grebeníček má i bez příloh a dobové dokumentace téměř patnáct tisíc stran.

Nemocnice v UHerském Hradišti nachystala do rehabilitační místnosti, kde se mělo konat líčení s bývalým vyšetřovatelem StB Aloisem Grebeníčkem, jeden kardiomonitor, který měl Grebeníčkův zdravotní stav průběžně sledovat. (11.4.2002)

Soudkyně Radomíra Veselá z Uherského Hradiště, která má na starosti případ bývalého vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...Najdete na iDNES.cz