Ivan Fuksa a jeho advokát Tomáš Gřivna při lednovém líčení.

Ivan Fuksa a jeho advokát Tomáš Gřivna při lednovém líčení. | foto: Petr Topič, MAFRA

Fuksa zhubl, nespí, bolí ho hlava, tvrdili svědci u soudu o odškodnění

  • 146
Exministr zemědělství Ivan Fuksa trpí po svém stíhání a vazbě v kauze trafik traumaty. Tvrdí to trojice svědků žalující strany, která vypovídala v pondělí u Obvodního soudu pro Prahu 2. Fuksa za to žádá čtyři miliony odškodného. U soudu vypovídal psychiatr, právník, který byl s Fuksou ve styku, když byl ve vazbě a exministrova manželka.

Primář psychiatrického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Vlastimil Tichý popisoval, jak k němu Fuksa dorazil v lednu 2013. „Pokleslá nálada, napětí, nespavost, návrat vzpomínek na předmětný zásah, pokles výkonnosti, horší soustředění, zapomínání, bolesti srdce, srdeční disharmonie,“ vypočítával lékař příznaky posttraumatické stresové poruchy, kterou u exministra léčil.

Popisoval, jak u bývalého ministra zemědělství přetrvává nechuť k bytu, kde byl v červnu 2013 zatčen. Spolu s ním pak byli obviněni exposlanci Marek Šnajdr a Vlastimil Tluchoř. Podle Tichého jeho pacient trávil raději většinu času na chalupě v jižních Čechách a každý návrat do Prahy mu trauma připomínal.

Lékař připomněl, že se na posttraumatické stresové poruchy specializuje. Jako voják se s nimi setkává v misích a je člen odborných organizací v NATO i jiných mezinárodních organizací. Fuksovo trauma z bytu přirovnal k situaci, kdy se sám vrátil na místo traumatického zážitku, který zažil na vojenské misi v Chorvatsku.

Vyprávěl, kolik toho pro stát udělal, říkal Fuksův právník

Exministrův právník Michal Sýkora u soudu vzpomínal, jak Fuksova rodina vnímala domovní prohlídku, u níž osobně byl. Mluvil o tom, že nikdo pořádně nevěděl, z čeho je Fuksa obviněn, a nebyl tak schopen nijak jeho ženu uklidnit. Policie podle něj zabavila i počítače Fuksových synů, přestože tam měli školní práce určené k odevzdání před koncem roku. Poukázal i na zelený diář, který policie Fuksovi nevrátila a tvrdí, že byl mezi zabavené věci zapsán omylem (více o deníku zde).

Sýkora popisoval i návštěvy u Fuksy ve vazbě. Exministr podle něj působil sklíčeným, depresivním dojmem a všiml si, že výrazně zhubnul. Stíhání prý cítil jako velkou nespravedlnost. „Vyprávěl mi, kolik toho pro Českou republiku, pro stát, udělal a on se mu nyní takto odvděčil,“ řekl Sýkora. Fuksa si byl prý vědom, že jeho angažmá v politice skončilo, užíval v tomto případě pojem „osobní bankrot“.

Depresivní stavy manžela popisovala u soudu i jeho žena Jolana Fuksová. Ta dokonce uvedla, že se obávala, aby „nedošlo k nejhoršímu“, když byl na cele sám.

V jednací síni vypočítávala, jaké těžkosti rodině zatčení a vazbou manžela vznikly. Ani zastavení stíhání podle ní vše nevyřešilo. Stále se prý řada lidí dívá na Fuksu jako na „korupčníka, zločince a trafikáře“. Nyní manžel pracuje pro soukromou firmu, doplnila. Blíže to však neupřesnila.

Poslanci ve vazbě skončili v červnu v rámci kauzy Nagyová

Soudce Zdeněk Douděra líčení přerušil na březen. „Třeba do té doby naleznete shodu,“ připomněl probíhající jednání trojice Fuksa, Šnajdr a Tluchoř s ministerstvem spravedlnosti. Fuksův advokát Tomáš Gřivna uvedl, že pokud by se dohody dosáhlo, okamžitě žalobu stáhnou. Zatím však nechce soud přerušit. „Stáhnout ji můžeme i v případném odvolacím líčení,“ řekl.

Trojice někdejších poslanců ODS skončila ve vazbě po rozsáhlé akci v rámci komplexnější kauzy Nagyová. Ve čtvrtek 13. června zadrželi celou řadu vysokých úředníků a politiků. Nakonec obvinili sedm lidí a žalobce požádal i o vydání expremiéra Petra Nečase. Fuksu, Tluchoře i Nagyovou soud poslal do vazby v sobotu 15. června, Šnajdra o den později.

Exposlance vinil z korupčního jednání, když podle policie výměnou za lukrativní posty v polostátních firmách loni v listopadu složili mandáty a fakticky tak umožnili Nečasově kabinetu pokračovat ve vládě. Nagyová údajně pomohla posty sehnat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue