Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svědek v kauze Rath: Zakázku ušili na míru, stěžovat si nemělo smysl

  12:41aktualizováno  17:22
Další svědek ve čtvrtek u soudu s Davidem Rathem naznačil, že středočeské zdravotnické zakázky nemusely být zcela průhledné. Zakázka na vybavení pavilonu N v kolínské nemocnici podle něj například vyhovovala jedné, maximálně dvěma firmám.

Policista vede Davida Ratha z jednací síně Krajského soudu v Praze. (3. září 2013) | foto:  František Vlček, MAFRA

Když si firma Medinet Petra Kožnera v roce 2011 vyzvedla zadávací dokumentaci k zakázce na technologické vybavení pavilonu N kolínské nemocnice, dospěla po jejich prostudování k závěru, že podmínky nemůže splnit. "Musely být realizovány čtyři důležité dodávky, z nichž jedna musela být nad sto milionů, dvě nad 70 milionů," nastínil Kožner. Kromě toho navíc součástí jedné dodávky musela být i rentgenová technika.

Podle svědka taková kritéria vyhovovala jedné, maximálně dvěma firmám. Na dotaz soudce Roberta Pacovského jakým, Kožner odpověděl, že Hospimedu a Puro-Klima. Právě společnost Hospimed nakonec zakázku za více než 110 milionů korun získala.

Kožner nicméně uznal, že zadávací dokumentace byla napsána velmi dobře. "Bylo v ní málo prostoru pro námitky," podotkl manažer. "Předpokládám, že by při diskriminaci byla nějaká možnost úspěchu (u Úřadu pro hospodářskou soutěž, pozn. red.) ," opáčil mu Pacovský. "Naše zkušenost je taková, že pokud je dokumentace dobře napsaná a podají nabídku alespoň dvě firmy, tak je to v pořádku," konstatoval svědek.

Právě z toho důvodu se prý jeho firma nepodávala námitky u zadavatele, ani následně k ÚOHS. "Proces podání námitek a následně případného návrhu u úřadu je velmi náročný - časově, kvalifikačně a finančně -, a pokud nemáte proti tomu nějakou perspektivu, že vám to přinese nějaký prospěch, není dost dobře možné pro firmy, jako jsme my, abychom se tomuto procesu věnovali," shrnul Kožner.

Jeho výpověď však zpochybnil David Rath. "Nevím, jak mohl tvrdit, že je to diskriminační, když ani nemá přehled o firmách na trhu," podotknul exposlanec k tomu, že Kožner nevěděl, jak velké jsou konkurenční firmy. "Celé to na mě dělá dojem, že svědek využil tohoto trestního řízení, aby si vyrovnal účty s některými firmami," dodal Rath.

Byl zúžen okruh uchazečů, to je běžné, prohlásil druhý svědek

Podobně, byť poněkdu smířlivěji mluvil i druhý čtvrteční svědek, Marek Torkoniak. Jeho společnost 2T Engineering se rovněž chtěla ucházet o kolínskou zakázku. Torkoniak si prý sice zadávací dokumentaci vyzvedl, zjistil však, že firma požadovaná kritéria nesplňuje.

Výrazu, že zakázka byla "ušita na míru" některé z firem, se však podnikatel vyhýbal. "Když to někdo chce říct, tak by se to dalo říct. Jestli to tak bylo... Byl zúžen okruh uchazečů, to jsem schopen tvrdit," řekl novinářům po svém výslechu Torkoniak. "Myslím, že veřejné zakázky v minulých letech byly vždycky nějak zúženy, tudíž to nijak nevybočuje z toho, co se tady dělo" dodal.

Že by však v zakázce bylo cokoliv nestandardního nebo podezřelého odmítl. "Já jsem to sledoval jen z povzdálí, vyzvedl jsem si zadávací dokumentaci a sledoval jsem zadávací řízení. Jenom z toho jsem usoudil, že nemá skutečně cenu se o to pokoušet," uzavřel Torkoniak.

Podle obžaloby byl vítěz kolínské zakázky předem domluvený, když Petr Kott údajně nabídl šéfovi firmy Hospimed Jindřichu Řehákovi zajištění výhry. Za to měl Řehák Kottovi na dvou schůzkách předat dohromady 12 milionů korun. David Rath, který je obžalován i kvůli této zakázce, měl potom ze sumy dostat 168 tisíc eur, tedy zhruba čtyři miliony korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Mladík deset let vyhrožoval dívkám a nutil je k sexu, začal v pubertě

ilustrační snímek

Policie navrhla obžalovat dnes čtyřiadvacetiletého muže z Náchoda ze znásilnění, sexuálního nátlaku a dalších...

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...

Za pád vrtulníku v Brně zřejmě může chyba pilota. Nezvládl přistání

Vrtulník havaroval poblíž brněnského letiště.

Za čtvrteční pád lehkého vrtulníku v Brně-Tuřanech s největší pravděpodobností mohla chyba pilota. Šlo o kondiční let,...Najdete na iDNES.cz