Srážka Citroënu a Opelu u Vysokých Studnic si vyžádala čtyři těžká zranění.

Srážka Citroënu a Opelu u Vysokých Studnic si vyžádala čtyři těžká zranění. Citroën, který vjel do protisměru, řídil alkoholem posilněný tehdejší šéf jihlavských hasičů. | foto: Policie ČR

Bývalý šéf hasičů dostal podmínku za nehodu, opilý těžce zranil tři lidi

  • 8
Bývalý velitel jihlavských hasičů Roman Muška, který loni v polovině června pod vlivem alkoholu způsobil vážnou dopravní nehodu a těžce zranil tři lidi, do vězení nepůjde. Soud potrestal šestatřicetiletého muže podmínkou. Do pěti let musí poškozeným a pojišťovně zaplatit téměř milion korun.

Nehoda, za níž byl Muška souzen, se stala 15. června na silnici z Jihlavy na Velké Meziříčí u Vysokých Studnic. Velitel hasičů se ve svém soukromém voze Citroen vyřítil ze zatáčky v protisměru a čelně se střetl s Opelem Astra.

V něm cestovala žena se svými dvěma dětmi. Pro zraněné tehdy letěl vrtulník, sedmatřicetiletá matka s tříletým chlapcem bojovali o život. Oba i po čtrnácti měsících následky nehody trpí, žena je v invalidním důchodu. V nemocnici skončila také patnáctiletá dcera i samotný viník nehody (více o nehodě čtěte zde).

Teprve až při vyšetřování nehody se ukázalo, že tehdejší šéf hasičů řídil notně opilý. "Nadýchat po nehodě nebyl kvůli svému stavu schopen. Z odběru krve jsme ale zjistili, že měl zhruba jeden a půl promile alkoholu," uvedla dva měsíce po nehodě jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Že několik hodin před jízdou pil, přiznal sám Muška i jihlavskému soudu. Podle jeho slov šlo zhruba o půl litru slivovice a několik piv. Ve výpovědi uvedl, že šel spát asi ve čtyři hodiny, vstával v sedm. Cítil se unavený, ale vliv alkoholu na sobě nepociťoval, pravil. Nehoda se stala kolem poledne.

Elitnímu záchranáři hrozilo až osmileté vězení. Od soudu však odešel pouze s podmínkou, povinností zaplatit škodu a šestiletým zákazem řízení. Pro nízký trest rozhodla jeho dosavadní bezúhonnost i čistá karta řidiče, projevená lítost i doznání. A také to, aby byl schopný poškozeným a pojišťovně vyplatit téměř milion korun.

Krátce po nehodě Muška od hasičů odešel. "Mohu potvrdit, že náš příslušník měl vážnou dopravní nehodu. Po ní odešel na vlastní žádost do civilu," uvedla bez konkrétního jména mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

U hasičů skončil po třinácti letech služby, tudíž neměl nárok na výsluhy. "Bylo by mi trapně válet se doma a pobírat výsluhy, zatímco poškození zažívali bolest," vysvětlil pro Jihlavský deník. Svůj trest Muška respektuje, za své počínání se stydí.

Rozsudek dosud není pravomocný. Nespokojený s ním byl hlavně státní zástupce. Ten požadoval trest nepodmíněný. A další náhradu škody za snížené společenské uplatnění bude s největší požadovat i zmocněnkyně rodiny.


Video