Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lessy se pomluvy nedopustil, rozhodl soud a zprostil ho obžaloby

  14:11aktualizováno  18:17
Obvodní soud pro Prahu 7 zprostil obžaloby bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Obžaloba ho vinila z protiprávního předání dokumentů novináři a z pomluvy náměstka ředitele zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka. Žalobce přitom pro Lessyho žádal podmínku nejméně s dvouletou lhůtou a zákaz činnosti alespoň na čtyři roky.

Soudce Roman Podlešák rozdělil skutek, který byl Petru Lessymu kladen za vinu, na dvě části. Samostatně pak hodnotil údajné předání anonymu novináři Práva prostřednictvím mluvčí Pavly Kopecké a zvlášť pak výroky bývalého policejního šéfa v článku.

Podlešák řekl, že verze obžaloby je logická a věrohodná. V průběhu líčení se ale ukázalo, že kopie anonymu, kterou měl k dipozici novinář, a kopie, kterou měl Lessy, se od sebe liší. Soudce dokonce uvedl, že se kopie redaktora více podobá materiálu, se kterým pracovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, než té, která vznikla na prezidiu.

Navíc se krátce po článku Práva objevila kopie anonymu v záběrech televize Prima. Nikdo přitom podle Podlešáka Lessyho neobvinil, že by materiál předal televizi on. To soudce vedlo k úvahám, že mohla existovat i jiná možnost, jak se kopie anonymu k novináři dostala. V takovém případě pak musí vzít v úvahu možnost, která je pro obžalovaného výhodnější.

Vlastní článek pak Podlešák rozebral tvrzení po tvrzení a došel k závěru, že nejde o pomluvu. Od nejostřejší citace se Lessy distancoval. U ostatních potvrdil, že jsou to jeho slova. I novinář přiznal, že jde o parafrázi slov policejního šéfa. "Parafráze citátu není citát," řekl soudce.

Lessy: Byla za tím politika

U dalších výroků pak došel k závěru, že buď jsou objektivně pravdivé, nebo se Lessy mohl "spravedlivě domnívat", že tomu tak je.  Za článek ale Lessyho pokáral. Označil ho za nešťastný. Problémy, na které anonym poukázal, měl řešit věcně a nikoli skrz média.

Zároveň ale konstatoval, že článkem se už dříve zabývala inspekce, která shodně jako nyní soud dospěla k názoru, že se nejedná o trestný čin, ale maximálně o kárné provinění. Ministr vnitra Jan Kubice ale neshledal ani takové provinění.

Rozhodnutí zatím není definitivní, státní zástupce totiž na místě podal odvolání. Nesouhlasí s tím, k jakým závěrům samosoudce dospěl po vyhodnocení důkazů.

I vzhledem k tomu nechtěl Lessy výsledek nijak přeceňovat s tím, že není pravomocný. "Já jsem od začátku říkal, že se pravda nakonec ukáže. Mám z řízení velmi dobrý pocit, protože teprve před soudem jsem poprvé za celou dobu mohl skutečně uplatnit svoji obhajobu," řekl bývalý policejní prezident a pochválil velmi důkladné důkazní řízení.

Při své závěrečné řeči zmínil, že za jeho obviněním byla politická snaha o jeho odvolání. "Pan ministr Kubice po celou dobu tvrdil, že nemá žádnou možnost mě odvolat, jen kdybych se dopustil trestného činu. No a ten trestný čin se posléze objevil," řekl Lessy.

Dodal také, že kriminalizovat někoho je velmi snadné, a pokud by ho soud uznal vinným, byl by to pro policii signál, ze kterého už by se nevzpamatovala.

Zda bude usilovat o návrat do čela policie, nechtěl komentovat s tím, že takové úvahy jsou předčasné. Napovědět ale může, že se v jiném líčení domáhá neplatnosti své výpovědi pro její údajnou nezákonnost.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Nečasová zneužila Vojenské zpravodajství, rozhodl nepravomocně soud

Soud s Janou Nečasovou a trojici zpravodajců v kauze zneužití Vojenského...

Bývalá spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jana Nečasová, v té době Nagyová, dostala podmíněný trest za to, že...

Číšník prohrál peníze z kasy, zamčený ve skladu pak fingoval okradení

(Ilustrační snímek)

Případ, v němž se z oznamovatele a oběti zločinu stal během několika dní podezřelý, vyšetřují policisté z Jesenicka....

Nečas nepravdivě vypovídal v kauze Vojenského zpravodajství, míní soudkyně

Obžalovanou Nečasovou k soudu jako obvykle doprovodil manžel a expremiér Petr...

Někdejší premiér Petr Nečas vypovídal dříve u soudu v případu Vojenského zpravodajství nepravdivě a účelově ve prospěch...Najdete na iDNES.cz