Přísedící v soudním procesu s Breivikem Thomas Indrebö (17. dubna 2012)

Přísedící v soudním procesu s Breivikem Thomas Indrebö (17. dubna 2012) | foto: Reuters

Norský soud odvolal přísedícího. Napsal, že Breivik zaslouží smrt

  • 476
Norský soud odvolal jednoho z přísedících v případu atentátníka Breivika. Den po loňském masakru napsal v internetové diskuzi, že si radikál za své útoky zaslouží trest smrti. Advokáti proto soud požádali o jeho odvolání. Nebyl by podle nich nestranný.

Na tom, že by přísedící Thomas Indrebö neměl pokračovat v rozhodování nad dalším osudem Anderse Behringa Breivika, se podle agentury AP shodli prokurátoři, obhájci obžalovaného i právníci jeho obětí. Soud proto hned zkraje druhého dne případ odročil a po chvíli rozhodl, že jim vyhoví.

"Rozumíme, že události zasáhly mnoho lidí (...) a on své prohlášení napsal před tím, než se stal přísedícím, ale i tak mohou jeho prohlášení vyvolat pochyby o jeho nezaujatosti," prohlásila po krátkém odročení jednání soudkyně Wenche Elizabeth Arntzenová. Nahradila ho záložní soudkyně z lidu Elisabeth Wislöffová.

Soud s Breivikem

Případ posuzuje pětice soudců. Podle norského práva jsou dva z nich profesionální soudci a tři jsou přísedící. To jsou obyčejní Norové, kteří musí mít v posledních deseti letech čistý trestní rejstřík. Někdy se jim říká také soudce z lidu a nemůže se jimi stát nikdo z politiků, právníků, duchovních vůdců ani zaměstnanců soudů, prokuratury či policie.

Tento systém má umožnit, aby obyčejní obyvatelé země měli podíl na norském právním systému, uvedla agentura AP.

Server Telegraph.co.uk podotkl, že Thomas Indrebö je právě jedním z přísedících, který se v běžném životě živí jako recepční.

Indrebö přiznal, že bezprostředně po útocích 23. července ve 14:34 napsal ze svého facebookového konta do internetové diskuse pod článkem v deníku Verdens Gang: "Trest smrti je v tomto případu jediný spravedlivý!!!" Muž používá na Facebooku jiné jméno, ale je registrovaný pod vlastní e-mailovou adresou a také fotografie na příslušném facebookovém profilu se shoduje s jeho tváří.

Případ Breivik

Norsko trest smrti nepoužívá, nejvyšší trest je 21 let vězení, což také hrozí Breivikovi. Tento trest lze opakovaně prodlužovat až na doživotí. Breivik se k vraždění přiznal (odmítl pouze vinu) a otázkou v procesu už je hlavně to, jaký trest mu soud uloží. Zda ho soud shledá mentálně vyšinutým, nebo pouze chladnokrevným vrahem. K dispozici má dva protichůdné odborné posudky.

Proces začal v pondělí, kdy měla hlavní slovo obžaloba, která vyčerpávajícím způsobem popsala loňské krveprolití, popsala jak a kde zemřely jednotlivé oběti, zmapovala graficky Breivikovy kroky a mimo jiné nechala v soudní síni i zaznít telefonní záznam vyděšené ženy, která volala na policii v době, kdy Breivik střílel do lidí na ostrově Utoya. Atentátník přitom neprojevil žádné emoce, během dne se i usmál. Rozplakal se pouze nad svým propagandistickým videem.

Úterý je vyhrazeno pro jeho obhajobu, celkem na ni bude mít pět po sobě jdoucích dní. Přeživší jeho řádění a pozůstalí po obětech jsou roztrpčeni, protože se obávají, že pravicový radikál využije soud k proklamování své extremistické ideologie (více o druhém dni soudního procesu s Breivikem čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue