Předseda krajně pravicových republikánů Miroslav Sládek zdraví své příznivce na...

Předseda krajně pravicových republikánů Miroslav Sládek zdraví své příznivce na předvolebním mítinku v Ostravě | foto: Petr Berger, ČTK

Soud rozpustil republikánskou stranu, kterou proslavil Miroslav Sládek

  • 11
Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa, která se v 90. letech pod vedením Miroslava Sládka dostala až do Sněmovny, definitivně skončila. Strana opakovaně nedodala své výroční zprávy a tak ji Nejvyšší správní soud rozpustil.

Rozpuštění někdejších Sládkových republikánů navrhla vláda. Strana měla šanci svou finanční zprávu z let 2006 až 2011 doplnit, ale neudělala to. Soud rozhodnutí vyvěsil na svou úřední desku. Společně se SPR-RSČ skončil i další subjekt řazený na krajní pravici - Národní strana.

Ohrožené strany

Vláda má podle Sněmovny navrhnout Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) pozastavení činnosti 61 většinou regionálních stran, které do dolní komory řádně nedodaly výroční finanční zprávy o svém loňském hospodaření. U dalších 12 stran, které už pozastavenou činnost mají za stejné provinění, by měla navrhnout jejich zrušení. Návrhy má kabinet předložit do konce září, rozhodli ve čtvrtek poslanci.

Neúplnou zprávu předložila podle usnesení například Demokratická strana zelených, Strana rovných příležitostí, Strana soukromníků nebo Nezávislí demokraté, v jejichž čele stojí někdejší šéf televize Nova Vladimír Železný. Svoji zprávu podle poslanců nepředložila například pravicová Strana svobodných občanů. Její vedení uvedlo, že výroční zpráva včetně všech ze zákona povinných dokumentů byla odevzdána ve Sněmovně 2. dubna, takže k pozastavení činnosti podle nich není důvod.

Proti rozhodnutí správního soudu neexistují řádné opravné prostředky. Strany by se ale teoreticky mohly obrátit na Ústavní soud a požádat jej, aby posoudil, zda je rozhodnutí o rozpuštění ve shodě s ústavním pořádkem. NSS dnes zároveň jmenoval likvidátorem SPR-RSČ i Národní strany brněnského advokáta Radoslava Janečka.

SPR-RSČ patřila od počátku 90. let až do roku 1998 k parlamentním stranám, poté se vliv republikánů zmenšoval. Strana vedená Miroslavem Sládkem proslula například extremistickou rétorikou a obstrukcemi při schůzích sněmovny. Sládek sám třikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta. V programu strany se objevovaly nacionalistické a xenofobní názory.

Poté, co původní SPR-RSČ v roce 2001 skončila v konkurzu, přelila se většina straníků do nového subjektu pojmenovaného Republikáni Miroslava Sládka. Pod původním názvem se strana vrátila na scénu v roce 2008, na dřívější úspěchy však nenavázala.

NS vystupovala proti EU i islamismu

Petra Edelmannová

Národní strana existovala od roku 2002 a v několika posledních letech už nevyvíjela činnost. Nejznámější tváří byla někdejší předsedkyně Petra Edelmannová. Strana vystupovala například proti členství v EU a proti islamismu. Hlásila se k odkazu takzvaných staročechů v české politice v 19. století.

Soudci také pozastavili činnost Nezávislých pro Prahu, Občanského hnutí pro Mimoň, Strakonické veřejnosti a Nové budoucnosti.

Všechny registrované strany a hnutí musejí v Česku podle zákona každoročně předkládat sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu navrhla pozastavení činnosti. Pokud se prohřešky opakují, může soud stranu rozpustit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video