Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud řeší zpronevěru v oblastní ODS

  9:20aktualizováno  9:20
Plzeň - Plzeňský okresní soud ve středu řešil spor o financování oblastní organizace občanské demokracie. Ze zpronevěry milionu korun je obžalována někdejší manažerka plzeňské ODS Olga Heligová.

Bývalý plzeňský primátor Zdeněk Prosek prohlásil, že toky peněz v organizaci byly neprůhledné. Proto je dnes těžké rozšifrovat, kolik peněz skutečně přiteklo od sponzorů a na co byly využity, dodal.

Heligová, kterou žalobce viní, že si ponechala milion korun poskytnutý Lubomírem Soudkem jako sponzorský dar od Škodovky, prohlásila, že tyto peníze vybrala z účtu a předala právě Proskovi.

Ten prý na ni čekal před bankou. "Lež, nesmysl. Nevěřil jsem svým očím, když jsem si toto nařčení přečetl," prohlásil Prosek.

Soudu popsal několik nekorektních účetních transakcí, které se v ODS používaly při přijímání sponzorských darů.

"Kromě přímých peněžních darů existoval i způsob takzvané naturální pomoci. Firmy dodávaly za zvýhodněných cenových podmínek nebo zcela zdarma služby či produkty. Nebo úhrada za poskytnuté služby šla na vrub jiné firmy," řekl.

Byl to těžký problém, říká bývalý primátor
Trnem v oku mu bylo, že  Heligová neměla snahu přes opakované výzvy vše účetně doložit.

"Já jsem to tehdy vnímal jako těžký problém. Panovaly obavy, že se záležitost bude skandalizovat a že to ublíží ODS. Proto se ustanovila vyšetřovací komise, jejíž zprávu jsem osobně předal tehdejšímu ministrovi vnitra Janu Rumlovi. Ten však s podezřením nic neudělal," řekl Prosek.

Heligovou považuje za schopnou a inteligentní organizátorku, která dokázala manipulovat s lidmi.

"Při schopnostech paní Heligové panoval v účetních dokladech takový nepořádek, až mi to připadalo záměrné," dodal.

Prosek před soudem připustil, že dar od Soudka nebyl v roce 1994 jedinou sponzorskou sumou, o níž věděl.

"Zástupci francouzské firmy, s nimiž jsem osobně jednal za přítomnosti Heligové, se rozhodli věnovat v hotovosti osm set tisíc korun. Při předání peněz pak byla Heligová sama, já jsem ji poté odvezl do banky, aby peníze složila na účet," konstatoval Prosek.

ODS dostala peníze, Francouzi vodárnu
Prosek připustil, že tento sponzor měl úzké spojení s francouzskou společností, která později majetkově ovládla plzeňskou vodárnu.

"O tomto daru jsem vůbec nevěděl, slyším to poprvé. Lze z toho vyvodit, že to muselo mít souvislost s pozdějším vstupem francouzské společnosti do vodárny," řekl Zdeněk Grundman, který tehdy byl členem oblastní rady ODS.

"O penězích od Francouzů se hovořilo v kuloárech, ale nikdo oficiálně o tomto daru na oblastní radě nehovořil," vzpomínal bývalý místopředseda oblastního sdružení ODS Ludvík Rösch.

Proces s Heligovou, které hrozí za zpronevěru osm let vězení, bude pokračovat čtením listinných důkazů a výslechem dalších svědků.

Kulawiaková dostala rakev
Bývalá náměstkyně primátora Marie Kulawiaková před soudem popsala, jaké praktiky se v oblastním sdružení strany používaly.

V roce 1997, kdy byla odvolána z funkce, jí prý někdo poslal domů rakev. Dva muži, kteří černou truhlu přinesli, sdělili manželovi, že jsem po smrti, popsala.

"To vše mělo politické pozadí a nebylo to dílem opozičních stran." Naznačila tak, že akci měl na svědomí někdo z ODS, kdo nepatřil k jejím příznivcům.

O tom, že bylo vedení plzeňské ODS v roce 1994 rozděleno na dvě frakce, se před soudem zmínil i Prosek.

"S tehdejším předsedou oblastního sdružení Antonínem Pečenkou jsme byli političtí rivalové, nikdy jsem s ním však neměl vyhrocený výstup. Střet s ním měl Ludvík Rösch, ale to jsem vnímal jako zábavnou událost," prohlásil Prosek.

Padaly popelníky
Antonínu Pečenkovi, který svědčil u soudu loni v prosinci, půtka s Röschem nikterak zábavná nepřipadala.

"Když jsem oznámil, že hodlám kandidovat do parlamentu v roce 1996, Rösch mne fyzicky napadl. Chtěl, abych stáhnul kandidaturu, protože do parlamentu se chystala jeho žena. Když jsem odmítl, hodil po mně popelník. Tak rozzuřeného jsem ho ještě nezažil," prohlásil v soudní síni Pečenka.

Rösch, který byl tehdy místopředsedou sdružení, odmítl, že by Pečenku napadl.

"Naše tehdejší neshody pramenily z toho, že on byl pupeční šňůrou spojen s manažerkou Heligovou a neustále ji chránil. Tehdy jsem bouchl do stolu, že poskočil popelník a spadl na zem. Ale, že bych ho napadl, to je legrační," oponoval Rösch.

Bývalá manažerka plzeňské ODS Olga Heligová před soudem čelí obžalobě ze zpronevěry milionů korun, 12. února 2003.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dahlgrenova sebevražda česko-americké vztahy neovlivní, shodli se odborníci

Kevin Dahlgren u Krajského soudu v Brně (31. května 2016).

Teprve v pondělí potvrdila Vězeňská služba, že cizinec, který ve vězení spáchal sebevraždu, je Kevin Dahlgren. Jediný...

Neobohatila jsem se, hájí se exředitelka školky souzená za zpronevěru

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Lounský okresní soud rozplétá případ z Mateřské školy v Podbořanech, v němž je ze zpronevěry obžalovaná bývalá...

Pracovnici pražské pekárny uvázla ruka ve stroji na rohlíky

Hasiči vyprostili ženě ruku ze stroje na rohlíky (17.1.2018)

Hasiči a záchranáři zasahovali odpoledne v pekárně v Praze na Vinohradech, kde jednu z pracovnic zranil stroj na...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz