Lidé po nehodě před ordinací doktora Révaye zapalovali svíčky

Lidé po nehodě před ordinací doktora Révaye zapalovali svíčky | foto: Martin Stolař, MAFRA

Soud řeší, zda chebský zubař před tragickou nehodou pil

  • 9
Alkohol. Tak znělo nejfrekventovanější slovo při soudním jednání s chebským zubním lékařem, který na začátku letošního roku zřejmě zavinil dopravní nehodu, při níž zahynuli dva lidé. Jaroslav Révay, který se po nehodě vyhnul dechové zkoušce i odběru krve, tvrdí, že před jízdou nepil.

Proti tvrzení zubaře ale stojí výpovědi několika svědků, kteří se shodli, že v jeho dechu bezprostředně po nehodě alkohol cítili. Tragickou dopravní nehodu, při níž mezi Chebem a Sokolovem u odbočky na Černý Mlýn 28. ledna zemřeli šestatřicetiletý Martin Voborník z Chebu a o dva roky mladší Lenka Svědíková z Lubů, zřejmě zavinil právě stomatolog Révay.

V zatáčce přejel do protisměru, kde nejdříve smetl ze silnice Renault Clio a vzápětí čelně narazil do volva, za jehož volantem seděl Martin Voborník. Ten skonal ještě na místě na následky poúrazového šoku, jeho spolujezdkyni se stalo osudným přetržení mozkového kmene.

Štěstí měla trojice mladých žen, které se v renaultu vracely z práce z Karlových Varů do Kynšperka. Řidička a spolujezdkyně na předních sedadlech vyvázly s lehkým zraněním, třetí žena kolizi s o mnoho těžším BMW X5 Jaroslava Révaye přestála bez jakékoliv úhony. Jak řidička, tak i spolujezdkyně trvaly před soudem na své výpovědi, že renault v žádném případě neopustil svůj jízdní pruh.

Tím si ale Jaroslav Révay není vůbec jistý. Svou výpověď zahájil vyjádřením lítosti nad tím, že při nehodě vyhasly dva životy. "Je to událost, která nás poznamená na celý život," řekl Révay. Lékař mluvil velmi pomalu s častými odmlkami. "Když jsem vjížděl do táhlé zatáčky, vyjelo v protisměru auto, zdálo se mi, že směřuje přímo na mě. Zareagoval jsem instinktivně a šlápl na brzdový pedál," líčil svou verzi nehody Jaroslav Révay.

Po první srážce se mu podle jeho slov nepodařilo volant udržet. "Pak už se mi vzpomínky slévají s dalším nárazem. Nastalo ticho a tma, co dělo dál, nevím," tvrdil Révay.

Na přímou otázku soudce Bohuslava Navrátila, zda Jaroslav Révay před jízdou pil alkohol, obžalovaný uvedl, že měl jedno nealkoholické pivo. "Ani jsem je celé nedopil," sdělil Révay. A proč odmítl odběr krve, si údajně nepamatuje. "Měl jsem prudké bolesti, začal se u mě rozvíjet poúrazový šok."

Někteří svědci cítili alkohol, další se nejsou jisti

Jeden z policistů, který přijel do sokolovské nemocnice, uvedl, že z doktora Révaye byl silně cítit alkohol. Test, ani opakovaný, se ale nepodařil, policista Vladimír Tomáš nevyloučil, že doktor Révay nenadýchal úmyslně. Proto policisté požádali o odběr krve. Ani k tomu však nedošlo, Jaroslav Révay podepsal reverz a z nemocnice odešel. Na to si ale lékař údajně vůbec nepamatuje.

Poté, co Jaroslav Révay ze zdravotnického zařízení odešel, vydali se jej muži zákona hledat. A byli úspěšní. V přípravném řízení jeden z policistů vypověděl, že měl pocit, že se před nimi snaží Révay ukrýt.

Alkohol cítila bezprostředně po nehodě i jedna ze svědkyň, která se sama přihlásila na policii po výzvě bratra zesnulého v internetové diskusi. Opatrnější byla zdravotní asistentka ze sokolovské nemocnice. "Cítila jsem slabý zápach podobný alkoholu, hospodou ale doktor cítit nebyl," řekla zdravotnice, která neopomněla dodat, že má s opilci zkušenosti a že jí Jaroslav Révay opilý nepřipadal. Jistý si nebyl ani lékař záchranky. "Něco jsem cítil, je to ale těžké posoudit," sdělil do protokolu lékař.

Právě vliv alkoholu by pro lékaře mohl znamenat překročení hranice mezi podmíněným trestem a vězením. Státní zástupce Miloš Herna nechtěl předjímat rozhodnutí soudu a připustil, že dokázat jízdu pod vlivem alkoholu nebude rozhodně nijak snadné.

Révay měl problémy s alkoholem za volantem v Německu

Jaroslav Révay měl kvůli alkoholu už v listopadu minulého roku problémy s německými policisty. Ti mu dokonce v Německu zakázali řídit auto. Kdyby tento zákaz platil i v tuzemsku, nemusela se lednová tragédie stát.

Ze sdělení Odboru mezinárodních vztahů západočeské policie, které má MF DNES k dispozici, jednoznačně vyplývá, že Jaroslav Révay při silniční kontrole dopravních policistů z bavorského města Marktredwitz 28. listopadu loňského roku nadýchal a měl v krvi 1,27 promile, což vzápětí potvrdil i rozbor krve. Německý soud pak lékaři uložil pokutu 1575 eur a zákaz řízení na německém území na dobu osmi měsíců.

Po obětech nehody zůstaly čtyři malé děti. Jaroslav Révay před soudem slíbil, že potomky Martina Voborníka a Lenky Svědíkové finančně odškodní. Na otázku, jestli už začal s pozůstalými jednat, odpověděl obhájce. "Doporučil jsem doktoru Révayovi, aby počkal do zahájení soudu," uvedl právník.


Video