Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Testovali jsme zápalné směsi, řekl agent nasazený na údajné teroristy

  10:46aktualizováno  14:04
Městský soud v Praze začal v pondělí vyslýchat policejní agenty, kteří se vmísili do skupiny anarchistů. Skupina podle obžaloby chystala útok na vlak pomocí zápalných lahví. Obžalovaní to odmítají a tvrdí, že akci vyprovokovali sami agenti. Jeden z nich soudu řekl, že obžalovaní už testovali zápalnou směs. Že by akci inicioval, odmítl.

Tři agenty ustavené ke sledování skupiny vyslýchala soudkyně Hana Hrnčířová z jiné místnosti, jejich hlas se do jednací síně přenášel po technické modulaci, aby identita agentů nebyla odhalena. Skupina obžalovaných byla dopadena právě díky agentům, kteří se vmísili mezi anarchisty a spolupracovali s nimi na údajném teroristickém činu.

Za hlavního strůjce pokládá obžaloba Petra Sovu. Spolu s ním jsou obžalovaní i Martin Ignačák, Radka Pavlovská, Alexandra Ščambová a Katarína Zezulová. „Ignačák se dokázal pro všechno nadchnout, ale vůdčí osobností byl Sova,“ zaznělo v pondělí u soudu z úst jednoho ze svědků.

Agent z Útvaru speciálních činností VO-0101 se se třemi obžalovanými seznámil na Sousedských slavnostech v Mostě v červnu 2014. „S panem Sovou a Ignačákem jsme se seznámili, protože zastupovali kolektiv anarchopacifistů, na jejichž stránkách bylo komuniké ke žhářským útokům, podepsané Sítí revolučních buněk (která se hlásí k zapalování policejních aut či mýtných bran, pozn. red.),“ popsal agent.

Se Sovou si prý spolu s kolegou Robertem vyměnili kontakty a později se s ním setkali v Praze, v areálu vysokoškolských kolejí na Strahově. Upozornil je prý, že si je prověří. „Popsal to způsobem, že se zeptá v hnutí, jestli nás někdo zná,“ řekl agent VO-0101. Sova se později obrátil na druhého z agentů, Roberta, a uvedl, že mohou prohloubit spolupráci.

Nic jsme neiniciovali, odmítl agent nařčení obžalovaných

Následovaly schůzky v bytě další obžalované zhruba jednou týdně. Vymýšleli na nich, jak vytvořit zápalné směsi tak, aby dlouho hořely. Naplánovali si i zkoušku. „Ze začátku se vymýšlelo místo, kde by k útoku na vlak došlo. Byly určeny dva cíle: buď vlak převážející vojenskou techniku, což by bylo u 15. výročí vstupu České republiky do NATO, anebo se mělo útočit na vlak převážející vozy Hyundai, což by byla součást kampaně proti mistrovství světa ve fotbale v Brazílii,“ popsal dále agent.

Agenti vytipovali místo na železnici poblíž Berouna, Sova to ale podle nich zavrhl jako nevhodné. Označil jiné místo, u chuchelského tunelu. „Místo jsme šli obhlédnout. Ignačák byl z něj nadšený, že jsou tam ústupové cesty, že je to do zatáčky a než si strojvedoucí všimne, že mu chytl vagon, ujede ještě pěkný kus,“ řekl agent VO-0101.

Před zkouškou prý agenti spolu s obžalovanými nakoupili potřebné věci - benzin na čerpací stanici, molitany, polystyren a rukavice v Hornbachu a ještě olej v Lidlu. Po cestě pak prý skupina sehnala lahve z kontejnerů. „Knoty se vezly z bytu Pavlovské, i nějaké lahve. Říkala nám, ať si nepopálíme packy, takže asi věděla, co jdeme dělat,“ sdělil agent soudu.

Obžalovaní se hájí mimo jiné tím, že policejní agenti byli při údajné trestné činnosti aktivní a byli u každého kroku, který popisuje obžaloba. Platili za nákup materiálu na zápalné láhve, vybírali místo útoku a tlačili skupinu k násilné akci. „Kategoricky vylučuji, že bychom něco iniciovali. Žádné aktivní kroky jsme neudělali,“ řekl agent.

Zapálený demižon vybuchl v ohnivou kouli

V lomu poté členové skupiny spolu s agenty zkoušeli namíchat různé směsi a hodnotili, která je nejlepší. „Petr nadhodil, že teď už jsme organizovaná skupina a hrozí nám vysoké tresty,“ vypověděl o obžalovaném Sovovi agent policie. „Směs s benzinem a polystyrenem se nám jevila nejlepší,“ popsal dále agent. Na další schůzce prý skupina chtěla otestovat zápalný mechanismus. Využili při tom prskavky a také plynovou pistoli. „V dubnu došlo k naplnění demižonů zápalnou směsí,“ uvedl agent.

Fotogalerie

Demižony a lahve obžalovaní později zakopali, mimo jiné i ve squatu Cibulka, kde měly být připravené pro případný zásah proti policii či bezpečnostní službě při vyklízení squatu.

Ještě předtím Ignačák se Sovou testovali demižony. Ignačák jeden držel, Sova ho zapálil a Ingnačák ho pak shodil ze svahu. „Tam vybuchl, udělal ohnivou kouli,“ řekl agent, který byl u testu přítomný.

Z jeho výpovědi vyplynulo i to, že skupinu sledoval ještě dříve, než na ni byl nasazený jako agent, konkrétně v roce 2013. „Byla to monitorovací činnost, udržování vazeb,“ uvedl agent. S kolegou Robertem se prý účastnili například oslav narozenin nebo manifestací. Později byli pověřeni, aby zjistili, kdo stojí za útoky podepsané Sítí revolučních buněk.

Úplně na začátku pondělního jednání u soudu vypovídal další agent s číslem VO-0049. K případu byl přidělen koncem roku 2014, Vrchní soud to schválil, ale nadřízení ho nakonec do akce nenasadili. Obhájce jednoho z obžalovaných Pavel Uhl se pokoušel zjistit, zda bývá obvyklé, že je někdo ustanoven soudem jako agent, ve skutečnosti ale není nasazen. Svědek na to ale neodpověděl, a jak vysvětlila soudkyně, je v těchto bodech vázán mlčenlivostí.

Případ byl vyprovokován policejními agenty, řekl v srpnu Ignačák:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Dealeři drog se domlouvali šifrovanou řečí, členem gangu byl i důchodce

Kriminalisté odhalili organizovanou skupinu prodejců marihuany.

Kriminalisté po několika měsících rozkryli organizovanou skupinu, která několik let pěstovala konopí a v pražských...

Bývalého úředníka soudí za to, že přihlašoval kradené automobily

Bývalý úředník z Kraslic na Sokolovsku čelí obžalobě, že přihlašoval do...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ bývalého úředníka odboru dopravy z Kraslic na Sokolovsku Zdeňka T. Ten je...

Bývalý hokejista Kunce řídil při smrtelné nehodě v Olomouci opilý

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Za volantem vozu, v němž v pátek při nehodě ve Wolkerově ulici zemřela mladá spolujezdkyně, seděl podle informací MF...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz