Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo peněz miska polévky. Soud shání svědka proti údajným otrokářům

  13:46aktualizováno  13:46
Krajský soud v Ústí nad Labem řeší případ novodobého otrokářství. Státní zástupce viní čtveřici lidí z toho, že nalákali zájemce na práci v Anglii, místo výdělku jim však dávali misku polévky denně. Případ už chtěl soud uzavřít, ale třikrát musel rozsudek odložit. Policii se totiž nedaří dostat před soud důležitého svědka.

René Farbár u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Jeho přítomnost je nezbytná a svědectví nenahraditelné," řekl soudce Ivan Elischer. Svědek nepřišel k soudu 13. června, kdy proces začal, 2. července ani v pátek. Soudce Elischer proto policii žádá, aby ho sehnala do 8. října, kdy proběhne další pokus muže vyslechnout a vydat verdikt.

Roman B. z Kadaně jako jediný z obětí otrokářů vypovídá proti všem čtyřem obžalovaným, včetně dvou, kteří se stále ukrývají. Soud i policie zná adresu, na níž je svědek úředně hlášený, jenže jde o muže, který žije spíše jako bezdomovec, a najít ho proto není jednoduché.

Pokud se to nepodaří, soud by mohl případ ukončit i bez jeho výpovědi. To by ale musel obžalované zprostit části obvinění pro nedostatek důkazů.

Podle obžaloby René Farbár z Kadaně s Miluší Kotlanovou z Postoloprt nalákali několik lidí do Anglie, jimž slibovali výdělek 30 tisíc korun. Odvezli je do Birminghamu, kde je ubytovali v pokoji pronajatého bytu a zajistili práci v pekárně a na poště.

Žena chtěla získat peníze pro dítě, z Anglie nakonec utekla

Vydělané peníze jim sebrali a dávali jim za celý den nanejvýš misku polévky a příležitostně kapesné kolem 10 liber na týden. Vyhrožovali jim, že pokud peníze neodevzdají, vyhodí je na ulici a nechají úplně bez peněz. Některým sebrali doklady.

Do Anglie lákali lidi, jejichž tíživé finanční situace mohli zneužít. Jde třeba o ženu, jíž sociálka odebrala dítě, a ona chtěla vydělat peníze, aby žila lépe a dítě dostala zpět. Vyšetřovatelé zdokumentovali pět takových případů. Zmíněná žena byla v Anglii od prosince 2009 do dubna 2010, kdy spolu s dalším vykořisťovaným mužem utekla. Mimochodem, své dítě nemá dosud.

Obžalovaní tvrdí, že zaměstnanci se u nich měli "královsky": spousta jídla, rauty, i do posilovny mohli chodit. Farbár podle obžaloby ale jednoho z brigádníků údajně zbil, a když se muži podařilo utéct, Farbár ho našel doma v Česku, kopal mu do dveří a vyhrožoval, že ho zabije, pokud něco řekne.

Hlavnímu obžalovanému Farbárovi hrozí až desetiletý trest, Kotlanová, Daniel Gašparík a Antonín Kraus mohou skončit ve vězení paradoxně až na 15 let. Kotlanová jim totiž přeprodávala pracovníky, a tito tři proto figurují v přísnější kategorii obžalovaných, kteří v působili jako organizovaná skupina ve více státech.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policista Petržílek prohrál soud s prezidiem. Jeho sesazení bylo oprávněné

Elitní policista Jan Petržílek (vlevo) u Městského soudu v Praze (17. ledna...

Policista Jan Petržílek byl z postu šéfa analytického odboru protikorupční policie odvolán oprávněně. Rozhodl o tom...

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Pracovnici pražské pekárny uvázla ruka ve stroji na rohlíky

Hasiči vyprostili ženě ruku ze stroje na rohlíky (17.1.2018)

Hasiči a záchranáři zasahovali odpoledne v pekárně v Praze na Vinohradech, kde jednu z pracovnic zranil stroj na...

Najdete na iDNES.cz