Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud pustil Křováky zpět do jejich pouště

  7:44aktualizováno  7:44
Dvacet tisíc let žili Křováci v botswanské poušti Kalahari. Lovili zvěř, sbírali plodiny, vyprávěli si příběhy. Než je před pár lety vláda vystěhovala. Prý proto, aby měli lepší přístup k zdravotnickým a jiným státním službám. Křováci ale tvrdili, že je to kvůli těžbě diamantů.

Příslušníci kmene oslavují verdikt soudu, který jim umožnil vrátit se zpátky do svého přirozeného prostředí | foto: Siphiwe SibekoReuters

Na nová bydliště si tito lidé z pouště nezvykli, mnozí začali pít pivo. Jejich mezilidské vztahy se postupně rozpadaly.

Jenže doba, kdy se taková krutá velkopanská opatření děla bez zájmu světové veřejnosti, je pryč. Křováci vládu zažalovali a nakonec v soudní při zvítězili. Mohou se tak vrátit zpět a opět lovit ve své poušti, jedné z největších přírodních rezervací na světě.

Aktivisté jsou romantici, tvrdí vláda
Botswanská vláda tvrdí, že západní aktivisté, kteří Křovákům poskytli právní pomoc, zromantizovali jejich životní styl. Už dávno prý nežili tak "původně", jak zejména lidé z britské nevládní organizace Survival International tvrdili.

"Už před vysídlením se hodně změnili. Pěstovali zeleninu. Zvěř lovili s pomocí psů a koní. Nebo v autech se zbraní v ruce," řekl vládní mluvčí Clifford Maribe. "Zůstanou-li v poušti, budou jen dál chudnout."

Spor o Kalahari se těšil zájmu ve světě. Survival International začala bít na poplach, že se tu střetly bezohledné obchodní zájmy s právem původních obyvatel na to, aby žili svým životem.

Diamanty Botswaně pomohly
Aktivisté pranýřovali zejména firmu De Beers, největší společnost na těžbu diamantů na světě, že stojí za vládním rozhodnutím. Firma to ale popřela, přestože v Botswaně podniká ve velkém.

Na svou obranu uvedla známou skutečnost, že právě těžba diamantů umožnila Botswaně, aby se z jedné z nejchudších zemí světa během posledních let stala - na africké poměry - prosperující ekonomikou. O přístupu ke zdravotnictví a školství, jaký mají v Botswaně, si prý jinde v Africe mohou lidé nechat jen zdát.

Verdikt uvítalo v soudní síni asi sto Křováků, z nichž někteří byli oděni do zvířecích kůží. Tři soudci rozhodli v poměru 2 ku 1 ve prospěch Křováků. "Vláda nevzala v potaz kulturu těchto lidí a v roce 2002 je vystěhovala násilně, nezákonně, bez jejich svolení," uvedla soudkyně Unity Dow.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Najdete na iDNES.cz