Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud provedl rekonstrukci smrtelné vlakové nehody. Ale bez účastníků

  16:20aktualizováno  16:20
Soud už podruhé rekonstruoval na brandýském nádraží nehodu, při níž v prosinci 2006 vlak smetl přecházející ženu. Výpravčí, jenž už jednou dostal za způsobení tragédie podmínku, ale uspěl s odvoláním, se však brání. Vadí mu, že kromě něj u rekonstrukce nebyl nikdo z tehdejších účastníků a svědků.
Obviněný výpravčí trvá na tom, že tehdy splnil svoji povinnost a počkal, až všichni lidé opustí kolejiště. Ilustrační foto.

Obviněný výpravčí trvá na tom, že tehdy splnil svoji povinnost a počkal, až všichni lidé opustí kolejiště. Ilustrační foto. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Osobní vlak přijede k úzkému nástupišti, z něho vystoupí několik osob, které přejdou vedlejší kolejiště, jiní cestující do vlaku nastoupí. O chvíli později srazí na souběžné koleji rychlík, který přijel z protisměru, ženu.

A nebo ne? Okresní soud nehodu ve čtvrtek večer takto zrekonstruoval. Obviněný výpravčí, který za ni údajně nese odpovědnost, ale celé dění zpochybnil.

"Proč nesedí na lokomotivě ten strojvůdce, který tam byl a ví, kde zastavil? Byl jsem tady dnes jediným člověkem, který se tehdy všeho zúčastnil. Moje protesty ale nebral nikdo na vědomí," řekl Josef Šilhavý.

Ve čtvrtek večer se na nádraží v Brandýse nad Orlicí odehrála už druhá rekonstrukce, která měla napovědět, do jaké míry odpovídala svědectví v soudních spisech skutečnosti. Po brandýském nádraží tak několikrát zacouval, rozjel se a zabrzdil osobní  vlak a skupina figurantů napodobovala pohyb cestujících.

Dění bedlivě sledovala na peroně skupina osob v čele se soudcem a státní zástupkyní. Sledoval ji i Šilhavý. Okresní soud mu už jednou udělil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na dva roky.

Odvolací soud věc vrátil k novému projednání. Obviněný výpravčí trvá na tom, že tehdy splnil svoji povinnost a počkal, až všichni lidé opustí kolejiště.

Bez svědků a médií

Volná rekonstrukce někdejší tragické události vzbuzovala pochybnosti některých přítomných. Nezúčastnil se jí nikdo z těch, kteří u soudu svědčili. Ani dcera oběti, strojvedoucí vlaku, kterým dotyčná přijela, nebo její spolucestující.

Jejich svědectví přitom hraje důležitou roli v odhadu času, který potřebovala poškozená k vystoupení z vlaku a opuštění kolejiště.

Podle Šilhavého při ověřovacím pokusu ani jednou nezastavila lokomotiva přesně na stejném místě a ani jednou tam, kde zastavila 26. prosince 2006.

Obhájce obviněného Karel Baborák soudí, že se čtvrteční vyšetřovací pokus neodvíjel v souladu s tím, co již soud vytěžil z výpovědí svědků a listinných důkazů.

Soudce ústeckého okresního soudu má však jiný názor. "Nešlo o rekonstrukci, ale o vyšetřovací pokus, proto jsem nepovažoval za nutné, aby tam byli ostatní svědkové. Bylo to opatření důkazu, který bude proveden při hlavním líčení, a to veřejné bude. Více nehodlám odpovídat," uvedl samosoudce Jiří Procházka.

Obhájce ale tvrdí, že jeho klientovi by neměl případně nijak uškodit, protože byl neveřejný. Příslušníci policie totiž bránili zvědavcům i médiím v přístupu na peron a do blízkosti rekonstrukce, takže nebylo možné posoudit, do jaké míry bral soudce v úvahu připomínky obviněného a jeho advokáta.

Průběh této kauzy sleduje mnoho železničářů. Někteří z nich přišli Josefa Šilhavého podpořit i v době čtvrteční rekonstrukce.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz