Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud program Hellaxu neovlivní

  0:01aktualizováno  0:01
Ostrava - Vysílání rádia Hellax není nijak ohroženo: Přestože byl držitel licence pro vysílání Hellaxu odsouzen k vysokému trestu za daňové úniky, provozu stanice se to nedotýká. Pavla Huba, jediného majitele firmy Hellax, která má oprávnění k vysílání na Opavsku, uznal soud vinným z trestného činu neplacení daní a poslal jej na pět a půl roku do vězení.

Rozsudek, který dosud nenabyl právní moci, však  není důvodem pro ztrátu vysílací licence. Potvrdil to právník Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jan Landstof.
Ještě donedávna zákon vůbec nežádal po provozovatelích soukromého vysílání bezúhonnost. To se změnilo až před měsícem.

Podle nové právní normy musí uchazeč o licenci doložit, že nebyl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin. Hubova licence by podle nového zákona automaticky zanikla v případě, že by rozsudek nabyl právní moci. "Po zániku platnosti licence nesmí rádio vysílat, porušení této povinnosti může být sankcionováno uložením pokuty až do výše deseti milionů korun," dodal právník Landstof.

Jelikož se Hub odvolal, verdikt soudu pravomocný není, a tak je Hub z hlediska Rady pro vysílání považován za bezúhonného muže. Nic tedy nebrání, aby program Hellaxu, denně sledovaný 80 tisíci posluchači, řídil muž důvodně podezřelý z okrádání státu.

"Takové právní vnímání je daní za demokracii. Pokud není člověk odsouzen pravomocně, je třeba na něj pohlížet jako na nevinného," řekl Michal Zelenka, prezident Asociace soukromých provozovatelů rozhlasového vysílání.

"Zákony máme dobré - je tu ale spíš absence nepsaného práva. Je na tom člověku, chce-li jít jako majitel sdělovacího prostředku do rizika takových potíží," dodal. Sama asociace jako profesní sdružení, dohlížející mimo jiné i na etiku podnikání v oboru, se v tomto případě podle jeho slov nijak angažovat nebude.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ministr vnitra exdetektiva Komárka mlčenlivosti kvůli Čapímu hnízdu nezbaví

Jiří Komárek

Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním...

Po Novém roce přibylo obětí domácího násilí. Spouštěčem je stres i alkohol

(Ilustrační snímek)

Do poraden pro týrané ženy po Novém roce telefonuje a přichází víc klientek než kdy jindy. Už během Vánoc zaznamenaly...

Sníh komplikuje dopravu, v Harrachově uzavřeli pro kamiony hraniční přechod

Sníh komplikuje i dopravu v Karlovarském kraji. Silnici I/13 u obce Damice...

V noci na úterý dorazilo do Čech sněžení. Nejvíce sněžilo v kraji Karlovarském a na jihozápadě kraje Ústeckého, kde...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz