Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud přiřkl ženě za chybu lékařů odškodné 18 milionů

  2:28aktualizováno  2:28
Osmnáct milionů za zkažený život. Takové odškodnění přiznal soud ochrnuté dvaačtyřicetileté matce dvou dětí Zuzaně Rokosové z Horního Slavkova na Sokolovsku. Zaplatit má nemocnice v Sokolově nebo její zřizovatel Karlovarský kraj.

Václav Rokos dojíždí pečovat o svou manželku každý den. | foto: Martin StolařMF DNES


Co se stalo? V září 2003 přišla pacientka na vyšetření - angiografii - kvůli bolestem hlavy. Lékaři jí vstříkli do těla kontrastní látku, na kterou byla zřejmě alergická.

Upadla do komatu, málem zemřela a dodnes leží bezvládně na lůžku v léčebně. S okolím se dorozumívá jen očima. Její zdravý mozek je uvězněn v nehybném těle. - více zde

Karlovarský soud přiznal po ročních průtazích Zuzaně Rokosové odškodnění v tom rozsahu, jak požadoval její manžel Václav.

"Peníze potřebuju, abych mohl svou ženu vzít z léčebny, postavit pro ni dům, vybavit ho a zajistit jí lepší život a celodenní péči. Ona už se moc těší, že bude s rodinou zase pohromadě. Tohle ji drží při životě. Měla ohromnou radost, když se verdikt soudu dozvěděla. Její oči se smály," řekl Václav Rokos.

Krajský úřad se odvolal
Právníci, kteří ve sporu hájili žalovanou stranu - Karlovarský kraj - se proti rozsudku odvolali. Hejtman Josef Pavel totiž považuje odškodnění za nepřiměřené. Podle něho by se mělo skládat ze dvou složek.

Z počáteční vyšší sumy v milionech korun určených třeba na technické úpravy bytu nebo domu pro postiženou ženu. A pak také z pravidelné měsíční renty vyplácené až do konce života pacientky.

"Aby paní Rokosová měla zajištěný doživotní standard. Žádná částka nemůže nahradit zdraví," prohlásil hejtman.
Václava Rokose odvolání kraje rozladilo. Jen se tím podle něho oddaluje pomoc pro postiženou. "Ti právníci hledí jen na peníze a nevidí za celým případem mou manželku, která se trápí," vyčítá jim Václav Rokos.

Co na to hejtman?
Chce jí zařídit blahobyt. Odškodnění si podle Rokose zaslouží, není enormní a jde o trest za to, že lékaři svou práci zkazili.

Hejtman Pavel naopak považuje osmnáct milionů korun za vysokou částku, ale kraj by si prý s jejím vyplacením poradil. "Nepoložila by nás."

V době, kdy k neštěstí došlo, byla nemocnice pojištěna proti podobným událostem jen do výše pěti milionů korun.

Hejtman nevyloučil, že by kraj mohl zažalovat lékaře a škodu vymáhat od nich. "Takový postup je ale možný jen podle zákoníku práce a suma, kterou bychom směli vymáhat, by oproti odškodnění byla jen symbolická."

Lékaři hazardovali
Výši odškodnění nezveřejnil Václav Rokos, ale Karlovarský kraj. Rokos se obává závisti lidí v okolí. A hlavně: Soudní pře bude pokračovat a kraj ani nemocnice žádnou sumu zatím nevyplatila.

"Opakuji, že tu jde čistě jen o zajištění slušnějšího života pro manželku, kterou mám moc rád, nikdy jsem ji neopustil a neopustím. Se mnou peníze nic nedělají, já si je dokážu vydělat."

Za Zuzanou Rokosovou jezdí do léčebny každý den, tam a zpět třicet šest kilometrů. Krmí ji, stará se o ni.

Okolnosti nasvědčují tomu, že lékaři se zdravím pacientky hazardovali a pro její záchranu neudělali zdaleka vše, co mohli.

Pomohla až poslankyně
Zjistila to znalecká komise krajského úřadu. "Vzhledem k rychle se rozvíjející komplikaci po výkonu nebyly adekvátně a včas zajištěny všechny životně důležité funkce centrálního nervového systému a nebyly vyčerpány všechny terapeutické možnosti," dozvěděl se manžel Zuzany Rokosové z dopisu od krajského zdravotního rady.

Jinými slovy: lékaři měli okamžitě zařídit převoz pacientky do Fakultní nemocnice v Plzni. Přísun kyslíku v přetlakové komoře mohl nervové buňky ohrožené ženy zachránit.

Do hyperbarické komory v Plzni se ale ochrnutá žena dostala pozdě - až měsíc a půl po tragédii. A to díky úsilí lékařky a poslankyně parlamentu Milady Emmerové, na níž se bezradný Václav Rokos obrátil.

Naděje na uzdravení je mizivá
Nemocnice v Sokolově nikdy vinu za ochrnutí pacientky nepřiznala. "Z naší strany se chyba nestala. Výkon je nebezpečný. Pacientka o jeho nebezpečnosti byla informována. Podepsala souhlas s tím výkonem," uvedla už dříve ředitelka nemocnice Procházková.

Dodala, že správnost postupu při léčbě potvrdila i vědecká rada České lékařské komory, která případ zkoumala. Odborníci z ČLK prověřovali kauzu rok a půl. "Nebylo shledáno pochybení lékařů," citoval pak z jejich posudku předseda České lékařské komory v Chebu Pavel Štál.

Naděje na uzdravení Zuzany Rokosové je mizivá. Václav Rokos na pomoc své ženě a podobně postiženým lidem založil sbírku na vybudování sterilního boxu pro léčbu kmenovými buňkami v motolské nemocnici.

Další vysoké odškodnění
Lékaři v ČR umí implantovat kmenové buňky kostní dřeně pacientům s poškozením míchy, ale už ne těm s poškozeným mozkem.

"Akademie věd mi ale slíbila, že pokud by se objevily nové metody léčby, dají nám vědět a moje žena bude první, u které by je po zvážení rizika vyzkoušeli," dodal Rokos.

Kromě odškodnění soud rozhodl, že má kraj zaplatit také náklady na soudní líčení ve výši asi jeden milion korun.
A také asi 600 tisíc korun Václavu Rokosovi jako kompenzaci veškerých výdajů, které měl v souvislosti s léčbou své ženy.

Jde například o cestovné, léky, přípravky na proleženiny, speciální péči.

Další rekordní odškodnění nařídil na začátku února soud škole z Cizkrajova na Jindřichohradecku. Ta musí vyplatit 15 milionů chlapci, který se topil na školním výletě. Po úrazu, jenž se mu stal v roce 2003, je trvale postižený. - více zde

Jak se vyvíjela kauza Zuzany Rokosové

  • 30. 9. 2003 - Při vyšetření došlo k poškození mozku a jeho otoku. Večer ve vážném stavu převezena na ARO do Nemocnice v Karlových Varech.
  • 3. 10. 2003 - Převezena do FN v Plzni.
  • 10. 10. 2003 - Převoz zpět do K. Varů na ARO, prognóza - trvalé ochrnutí celého těla.
  • 15. 11. 2003 - Převoz do FN Plzeň na léčení v barokomoře.
  • 8. 12. 2003 - Kontrola - otok mozku ustoupil.
  • 19. 12. 2003 - Pohybuje jen hlavou, očima i víčky.
  • 2. 1. 2004 - Zlepšení bystrosti, reakcí, má paměť, cit v končetinách, rozpozná abecedu, nemůže mluvit.
  • 27. 1. 2004 - Převoz do léčebny v Dolním Rychnově.
  • 12. 1. 2006 - Začal soudní jednání, ve kterém rodina Zuzany Rokosové žaluje sokolovskou nemocnici.
  • 2. 2. 2007 - Soud rozhodl o odškodnění ve výši 18 milionů Kč, Karlovarský kraj se odvolal
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz