Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud přibrzdil digitální televize, zrušil jim licence

  12:18aktualizováno  18:23
Zahájení digitálního vysílání v Česku hrozí další zpoždění. Pražský městský soud zrušil rozhodnutí vysílací rady o udělení šesti licencí pro vysílání digitální televize. Vyhověl tak žalobě společnosti CET 21, která provozuje televizi Nova. Rada by o licencích měla jednat znovu.
Televize

Televize - Televize - ilustrační foto | foto: CorbisProfimedia.cz

Informaci bez dalších podrobností potvrdila iDNES.cz magistra Šotková z analytického oddělení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Pražský městský soud vyhověl žalobě provozovatele TV Nova, společnosti CET 21. Ta se neúspěšně ucházela o některou z licencí se čtyřmi svými projekty.

Soud zrušení licencí odůvodnil mimo jiné nesrozumitelností a rozpory v důvodech, které rada uvedla k udělení či neudělení licencím jednotlivým uchazečům.

"Rada rozhoduje podle pravidel výběru královny krásy. Ale kromě toho, že vybere královnu krásy, musí také odůvodnit, proč nevybrala žádnou z těch dalších adeptek. To je naprosto neuvěřitelný systém. Napsat takové správní rozhodnutí, které má 100 stránek, aniž by soud byl s něčím nespokojený, je velmi obtížné," řekl iDNES.cz předseda rady Václav Žák.

V procesu byly vnitřní rozpory, míní soud
Městský soud uznal mimo jiné také argumenty Novy, že rada změnila v průběhu výběrového řízení na licence podmínky soutěže.

"Soud k rozhodnutí vedly formální nedostatky," řekl iDNES.cz Vladan Rámiš, právník mediální skupiny Mafra, do níž patří televize Óčko. "Dalším pochybením podle soudu bylo, že rada před hlasováním o licencích stanovila portfólio, které určovalo, jaké televize by měly vzniknout. Byla to televize plnoformátová, zpravodajská, regionální, hudební a dětské vysílání. A potom teprve hlasovali o udělení licencí." Podle soudu tím nepřípustně měnili podmínky řízení v jeho průběhu," uvedl právník.

Óčko začne vysílat podle plánu, věří Balvín
Ředitel televize Óčko Jiří Balvín je přesvědčen, že rozhodnutí soudu neznamená nic zásadního pro budoucnost digitálního vysílání. "Není zpochybněno udělení licencí, ale rozhodnutí rady, a to z formálních důvodů. Věříme, že rada v co nejkratší možné době tyto nedostatky napraví. Spuštění vysílání by se podle mě nemělo v žádném případě zdržet," řekl Balvín.

Všech šest společností teď podle něj bude postupovat společně. "Spojíme síly, budeme postupovat jednotně a budeme vzájemně všechny kroky konzultovat," řekl Balvín iDNES.cz.

Fenič: Nova chce zabránit konkurenci
Licence pro nastupující digitální vysílání získaly letos v dubnu plnoformátové stanice Febio TV, TV Pohoda, TV Barrandov, zpravodajská Z1, hudební Óčko a regionální RTA.

"Ano, dnes ráno jsme přišli o licenci," konstatoval Fero Fenič, šéf digitálního projektu Febio TV. Již dříve po podání žalob uvedl, že do rozjezdu stanice jeho investoři dali možná stovky milionů korun. "Někdo za tu investici musí nést zodpovědnost. My jsme už začali nakupovat programy," řekl iDNES.cz Fenič.

"Chtěli jsme na jaře spustit vysílání, a to není záležitost týdenní přípravy. Ale předpokládám, že rada rychle napraví procesní pochybení a že šest licencí udělí znovu tak, jak byly," věří Fero Fenič. "Není důvod ke změnám, v radě sedí stejní lidé, proč by měnili názor."

Fenič je přesvědčený, že televize Nova chce zabránit vstupu konkurence na trh. "Je to vzkaz veřejnosti, že musí sledovat Novu, udělá všechno, aby zabránila sledování někoho jiného. Nemyslím si, že stížnost byla smysluplná, měla jen zdržet celý proces. Nova nechce dopustit pluralitu," míní Fenič. "Chová se arogantně a agresivně."

Nova a Prima: Rozhodnutí soudu nás těší
Podle Jiřího Balvína je tlak Novy samozřejmý. "Vidíme, že soupeř je velmi silný a nechce se vzdát, to je ale naprosto pochopitelné. Proti monopolu bojuji do té doby, dokud ho nezískám... My ale uděláme všechno proto, aby se tento krok Nově nepodařil, aby se přechod na digitální vysílání nezpozdil a my se tak nedostali na poslední pozici v Evropě."

Společnost CET 21, provozovatel vysílání TV Nova, žádala radu neúspěšně o osm licencí. Mluvčí televize Nova sdělila novinářům důvody, proč společnost postup rady zažalovala.

"Svou žalobu podala po prostudování rozhodnutí RRTV, neboť v něm zjistila některé nezákonnosti postupu. Společnost došla k závěru, že rozhodnutí bylo nezákonné a nekonzistentní ve svých odůvodněních a v průběhu licenčního řízení došlo ke změně pravidel hry´," sdělila mluvčí.

"Samozřejmě nás těší, že soud uznal oprávněnost naší žaloby. V žádném případě netvrdíme, že rada byla povinná CET 21 licenci udělit. Jsme však přesvědčeni, že nejen my, ale všichni žadatelé měli právo na spravedlivý proces, který by proběhl na základě konzistentních a jasných kritérií," řekl generální ředitel televize Nova Petr Dvořák.

Rozhodnutí soudu naopak vítá společnost FTV Prima, jeden z neúspěšných žadatelů o licenci. "Společnost je toho názoru, že licenční řízení neproběhlo v souladu se zákonem," sdělila iDNES.cz mluvčí Primy Jana Malíková. Prima také podala na rozhodnutí rady stížnost, ta se bude projednávat příští týden.

Ve hře je šest nových stanic
Soud vrátil radě celou věc zpátky k jednání; ta tak bude zřejmě muset licence udělit v budoucnu znovu. Rada může ale také proti rozhodnutí soudu podat kasační stížnost. "Nejdřív se musíme podrobněji seznámit s rozhodnutím soudu," řekl Václav Žák.

O celé záležitosti bude rada jednat hned na svém příštím zasedání. "Příští týden tedy budeme vědět víc," doplnil předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Kvůli neudělení licencí se na soud obrátilo ještě dalších pět neúspěšných žadatelů. Soud se jejich stížnostmi bude zabývat příští týden.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz