Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Soud pravomocně potrestal Čechokanaďana za zpochybňování holokaustu

  • 42
Za zpochybňování holokaustu na internetu dostal Čechokanaďan Vladimír Stwora pravomocně šestiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let.

Květnový verdikt Okresního soudu pro Prahu-západ potvrdil odvolací Krajský soud v Praze. Soudy muže uznaly vinným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka kvůli tomu, že na svůj web umístil český překlad článku zpochybňujícího holokaust.

Stwora trvá na tom, že je nevinný. Zveřejněním textu prý chtěl jen vyvolat diskusi. Rozhodnutí už je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

V případu jde o český překlad článku pod názvem "Holokaust a jeho čtyřmilionová varianta", u něhož byl jako autor uveden D. Cassidy. Stwora text podle spisu umístil na své internetové stránky www.zvedavec.org v červenci 2007. Článek podle obžaloby zpochybňuje nacistickou genocidu Židů za druhé světové války z hlediska počtu obětí i v otázce existence táborů smrti a plynových komor.

Z textu článku státní zástupce upozornil mimo jiné na tvrzení: "Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz, že byl v jakémkoliv táboře smrti používán jedovatý plyn, plynové komory nebo plynové pece". Stwora podle obžaloby text publikoval v úmyslu polemizovat o "podstatě a rozsahu nacistického genocidia proti Židům za druhé světové války".

Stwora obvinění opakovaně odmítl. Jím zveřejněný článek podle něj poukázal na rozpory v oficiálních zdrojích a tvrzeních, nepopírá však nacistické zločiny ani závěry norimberského procesu. Stwora v minulosti opakoval, že není autorem článku ani jej nepřekládal a s obsahem textu se neztotožňuje.

Poukázal také na to, že se jeho webové stránky zaměřují na různé okruhy nebo že článek publikoval v Kanadě, web serveru se nachází v USA a v těchto zemích nejde o trestný čin.

Prvoinstanční soud Stworu před odsuzujícím rozsudkem dvakrát osvobodil s tím, že jeho jednání nebylo trestné. Neprokázalo se podle něj, že by muž text publikoval s úmyslem popírat nebo zpochybňovat holokaust. Středočeský krajský soud však vždy verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Soudkyně okresního soudu při odůvodnění posledního - odsuzujícího rozsudku řekla, že se musí řídit názorem nadřízeného soudu.

,

Video