Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potvrdil trest za bombové atentáty

  13:49aktualizováno  13:49
- Vrchní soud v Praze potvrdil patnáctiletý trest za bombové útoky. Těch se před dvěma roky dopustil Marian Monczka a to v Ostravě a v Praze. Exploze zranily pět lidí. Jedenačtyřicetiletý muž podle svého advokáta uvažuje o tom, že zašle ministru spravedlnosti žádost, aby v jeho kauze podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Proti rozhodnutí vrchního soudu se obvyklou cestou odvolat nelze.

Soud uznal Monczka vinným za to, že 26. dubna 1998 odpálil na ostravské tramvajové zastávce výbušninu, přičemž exploze vážně zranila tři muže a  6. září téhož roku způsobil další výbuch v Jilské ulici v centru Prahy, při němž byli lehce zraněni dva cizinci. V obou případech použil svařovanou ocelovou trubku, kterou naplnil černým střelným prachem a nálože odpálil časovacím zařízením.

Monczka během soudního řízení vinu přiznal. Při jednání u vrchního soudu se ovšem snažil přesvědčit soudce o tom, že ho k explozím donutil jistý cizinec, s nímž předtím obchodoval s luxusními automobily. Muž ho údajně bez udání důvodů k těmto činům přinutil pod pohrůžkou zastřelení. Neřekl mu ale, proč má výbušniny odpálit. "Věděl jsem, že mě sleduje jeden člověk, který mě měl v případě neuposlechnutí ihned zastřelit," tvrdil Monczka soudcům.

Vrchní soud označil tuto verzi na výmysl. Vyšetřování, které bylo podle soudců velice důkladné, neodhalilo žádné skutečnosti, které by svědčily o tom, že by Moncka mohl být vydírán. Monczka navíc s touto verzí přišel poprvé a po celou dobu předchozího řízení se o ničem takovém nezmínil.

Státní zástupce Vladimír Novák je s rozhodnutím soudu spokojen. Monczkovu obhajobu označil za "literární útvar, který od prvního do posledního písmene neměl s realitou nic společného".

Monczek se před soudem za své činy omluvil (9. března)
Městský soud v Praze odsoudil k patnácti letům vězení Mariana Monczku, který loni nastražil bomby v Ostravě a v Praze, při jejich výbuchu byli tři lidé zraněni těžce a dva lehce. Obviněný si ponechal osmidenní lhůtu na odvolání a žalobce se práva na odvolání vzdal.

Monczek svou vinu před soudem přiznal a v závěrečné řeči projevil nad svými činy lítost, omluvil se všem, které  tímto jednáním poškodil a požadoval sám pro sebe přísný trest. Během soudního líčení však trval na tom, že výbuchy v žádném případě nechtěl nikoho zranit ani způsobit materiální škody. Šlo mu prý jen o co největší zvukový a světelný efekt, kterým by vystrašil policii.

Motivem činu byl podle něj pocit křivdy z předešlého výkonu trestu a snaha vymámit od policie zhruba sedm milionů korun. Proto také poslal policistům několik dopisů, v nichž požadoval pod pohrůžkou dalších bombových útoků vyplacení této částky. Peníze chtěl proto, že žil v regionu s vysokou nezaměstnaností, a bál se, že přijde o práci a neuživí rodinu.

Soud však dospěl k závěru, že Monczek musel počítat s tím, že může svým počínáním někoho zranit nebo dokonce i zabít. Svědčí o tom podle soudu skutečnost, že první výbušninu umístil na ostravskou tramvajovou zastávku a explozi nastavil na 5:15 hodin, tedy na dobu, kdy hodně lidí cestuje do práce. Druhou bombu instaloval v Jilské ulici v historické části Prahy začátkem září, tedy ještě v turistické sezóně. Bylo tak velice pravděpodobné, že se na místě mohou vyskytovat skupiny cizinců.

Obžalovaný byl už dříve odsouzen za vraždu a loupeže
Soud při stanovení délky trestu vycházel také z toho, že Monczek svými výbuchy způsobil i hmotnou škodu, která přesáhla milion korun, a navíc se dopustil vydírání, když požadoval od policie vyplacení peněz. Další přitěžující okolností bylo to, že Monczek byl v roce 1986 odsouzen na třináct a půl roku za brutální vraždu a sérii loupeží. Tehdy zastřelil ránou do hlavy svého komplice, s nímž plánoval přepadení automobilu, který přivážel do karvinských dolů výplaty. Muže nejprve zastřelil, a poté mu zasadil do hrudníku pět ran krumpáčem, aby měl jistotu, že oběť opravdu nežije. V roce 1996 byl podmíněně propuštěn na svobodu za dobré chování ve věznici.

Městský soud v Praze odsoudil k patnácti letům vězení Mariana Monczku, který v roce 1998 nastražil bomby v Ostravě a v Praze. V obou případech byli zraněni lidé. (23. března 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Najdete na iDNES.cz