Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potvrdil 25 let pro násilníka

  11:11aktualizováno  11:11
Praha - Násilník Olexandr Kravz půjde na 25 let do vězení za sérii brutálních napadení několika žen v Praze. Pražský vrchní soud tak v odvolacím řízení potvrdil výjimečný trest. Podle obžaloby Kravz v březnu 1999 v Praze oloupil, znásilnil a zvlášť surově zavraždil sedmadvacetiletou výtvarnici. Dalších deset žen přepadl.

KAUZA KRAVZ

Kravze je možné napravit, ujišťoval sexuolog

Svědčila, aby dostal doživotí

Kromě toho byl usvědčen i z řady dalších trestných činů. Rozsudek je definitivní a nelze se proti němu odvolat.

Kravz před odvolacím soudem svých činů litoval a řekl, že si je vědom jejich závažnosti. "Budu se snažit napravit a začít žít nový život," řekl Kravz soudu. Už před časem se k deseti přepadením přiznal, první z nich - útok na studentku v podchodu v Praze Roztylech v roce 1998 však odmítl. "Bůh je mi svědkem, že mluvím pravdu," podotkl. Dívka ho v době hlavního líčení poznala na fotografii v novinách a přihlásila se soudu jako poškozená. V jednací síni ho označila za útočníka.

Když Kravze odváděli, nechtěl novinářům nic říci. Jeho obhájce Stanislav Potužník řekl: "Můj klient si představoval, že Vrchní soud mu dnes uloží trest nevýjimečný, tedy do výše patnácti let. Zvažuje, že podá mimořádný opravný prostředek." Mimořádným prostředkem je v tomto případě stížnost k ministru spravedlnosti.

Výčet deliktů Kravze zahrnuje vraždu, ublížení na zdraví, vydírání, deset loupeží a pět znásilnění - buď dokonaných, nebo ve stadiu pokusu či přípravy. Kravz byl odsouzen také za útok na veřejného činitele a maření výkonu úředního rozhodnutí.

Státní zástupce neměl námitky proti výši trestu. Chtěl však, aby soud pět znásilnění překvalifikoval na pokus o vraždu. Argumentoval tím, že obžalovaný napadené ženy škrtil. Podle předsedy senátu Jiřího Lněničky však městský soud postupoval správně. "Nebylo jednoznačně prokázáno, že by tyto útoky směřovaly k usmrcení poškozených," konstatoval soudce.

Obhájce Potužník navrhoval pro svého klienta trest do 15 let vězení. Odkazoval přitom na vyjádření znalců, podle nichž je možnost nápravy obžalovaného průměrná. Soudce upozornil, že znalci svůj závěr podmínili úspěchem sexuologické léčby. Dodal, že jinak by pobyt odsouzeného na svobodě byl trvale nebezpečný.

Městský soud Kravzovi loni v září vedle vězení uložil také ochrannou sexuologickou léčbu. Zároveň rozhodl o jeho vyhoštění z ČR na dobu neurčitou.

Obžalovaný podle znalců trpí sexuální deviací, útočným sadismem. V obžalobě se objevila jména 11 žen a dívek, na něž zaútočil.

Kravz byl odsouzen za vraždu, ublížení na zdraví, vydírání, deset loupeží a pět znásilnění ve stadiu pokusu či přípravy.

Žalobkyně navrhovala pět útoků kvalifikovat jako pokusy o vraždu, podle soudu ale šlo o znásilnění.

Městský soud v Praze se 13. září zabýval kauzou Ukrajince Olexandra Kravze podezřelého z přepadávání mladých žen a dívek v Praze. Obžaloba Kravze viní z jedné vraždy, pěti pokusů o vraždu, několika znásilnění, loupeže a jiné trestné činnosti.

Městský soud v Praze se 13. září opět zabýval kauzou Ukrajince Olexandra Kravze podezřelého z přepadávání mladých žen a dívek v Praze. Obžaloba Kravze viní z jedné vraždy, pěti pokusů o vraždu, několika znásilnění, loupeže a jiné trestné činnosti.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Do Česka míří silné bouřky a déšť, mohou zasáhnout většinu území

(Ilustrační snímek)

Většinu České republiky mohou ve středu ojediněle zasáhnout silné bouřky. Výjimkou je pouze severozápad a jihozápad...

Další z rubriky

Napadený herec Sedal je na tom po operacích lépe, zůstává v nemocnici

Z divadelní hry EXIT 89 - režisér Jiří Havelka a herec Ján Sedal

Necelé tři týdny po napadení v jednom z brněnských barů je herec Ján Sedal mimo ohrožení života. Po několika operacích...

Babiše jmenuji premiérem bez ohledu na referendum ČSSD, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa ANO Andreje Babiše bez ohledu na to, zda ČSSD ve svém referendum schválí vládu s...

Expert na ochranu osobních údajů v Rozstřelu vysvětlí nejasnosti o GDPR

(Ilustrační snímek)

GDPR vstupuje v platnost už tento pátek. Koho se nové předpisy nejvíce dotknou a jaké jsou největší mýty, které se o...

Najdete na iDNES.cz