Soud potvrdil 12,5 roku vězení pro vraha

Praha - Rozsudek dvanáct a půl roku vězení pro Alžířana, který loni v lednu ubodal mladou ženu, potvrdil v odvolacím řízení pražský vrchní soud. Cizinec, na něhož je vydán mezinárodní zatykač, byl stíhán v nepřítomnosti jako uprchlý. Stejný trest pětadvacetiletému Nuarímu Zirúkímu vyměřil i pražský městský soud. Alžířan čtyřiadvacetiletou tanečnici Ilonu Landsfeldovou ubodal 44 ranami v bytě jejího otce.

Jednání městského soudu
Pražský městský soud loni v lednu navrhl, aby si muž trest odpykal ve věznici s ostrahou. Zároveň rozhodl o jeho vyhoštění z Česka na dobu neurčitou.

Státní zástupkyně i obhájkyně se tehdy shodly, že motivem vraždy byla žárlivost. Zatímco žalobkyně pokládá zločin za předem připravený a promyšlený, obhájkyně zastává názor, že Zirúkí jednal v afektu.

Předseda senátu Petr Braun upozornil, že proti Zirúkímu není přímý důkaz. Vyzdvihl nicméně práci kriminalistů a expertů, díky nimž "nepřímé důkazy tvoří ucelený okruh, z něhož pro obžalovaného není úniku".

Svědci: Vztah vyústil ve vraždu
Vraždu tanečnice Ilony Landsfeldové předznamenal její komplikovaný vztah s Alžířanem, s nímž se údajně chtěla kvůli nové známosti rozejít. Vyplynulo to z výpovědí svědků, které soud vyslechl při červnovém líčení.

Zdrcení rodiče před soudem prohlásili, že nenárokují žádnou náhradu škody. "V tomto případě žádná náhrada škody ve smyslu nějakého majetkového vyrovnání vůbec nepřipadá v úvahu, neboť naši dceru nám přirozeně nemůže nic nahradit," shodli se.

Dívka, která sportovně tancovala, se s obžalovaným seznámila před pěti lety v Londýně. Do Alžířana se prý zamilovala. Její rodiče tím nebyli nadšeni. Otec dokonce dceru před takovým vztahem varoval. Přivítali proto její novou známost v Praze. Její přítel soudu řekl, že věděl o vztahu dívky s Alžířanem, žijícím v Dublinu. Pokládal ho však od loňského dubna za skončený.

Dívka se podle něj snažila cizinci vysvětlit, že se s ním rozešla, ale on to nebral na vědomí a obtěžoval ji častými telefonáty. Když se za ním vypravila do Dublinu, údajně ji tam svázal lepící páskou tak, že se málem udusila. Několikrát za ní přijel i do Prahy, naposledy v prosinci 2000 a na přelomu roku.

Důkaz odhozený v popelnici
Svědek - recepční hotelu, kde byl cizinec ubytován - s ním Landsfeldovou vídal. Jejich vztah byl podle něj více než přátelský. Recepční usoudil, že Landsfeldová, již spatřil dopoledne osudného dne vycházet z hotelu s obžalovaným, tam musela přijít společně ním v noci z 6. na 7. ledna.

Navečer se cizinec vrátil sám a kvapně opustil hotel. Měl s sebou igelitovou tašku, kterou odhodil do kontejneru. Policie v ní později našla věci, které s vraždou souvisely. Zirúkí, který se prokazoval odcizeným italským pasem, odletěl 7. ledna do Dublinu. Tam jeho stopa končí.

V bytě, kde byla Landsfeldová zavražděna, našli kriminalisté fotoaparát. Snímky z vyvolaného filmu potvrdily, že v den vraždy tam byla ona i Zirúkí. Podle soudce však patrně nikdy nevyjde najevo, co vraždě bezprostředně předcházelo.

Policie obžalovala podezřelého Alžířana
"Důkazů bylo shromážděno tolik, že může být souzen," prohlásil koncem března 2001 vyšetřovatel případu Josef Mareš. Pokud jde o možnost dopadení podezřelého v cizině, nechce se vyšetřovatel pouštět do spekulací. "Máme zprávu, že tam, kde byl, už není," uvedl pouze.

Téměř dva měsíce se kvůli vydání zatykače nemohla soudkyně s vyšetřovatelem a státním zastupitelstvím shodnout na údajích k totožnosti podezřelého. Nakonec jej vystavila na jméno, jímž se Alžířan představoval a které je zřejmě pravé. Zároveň v něm upozornila, že se prokazoval kradeným pasem italského občana.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video