Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potrestal zneužití dvouleté Barborky

  16:44aktualizováno  16:44
Šest let by měl strávit ve vězení třiadvacetiletý Arnošt Koňak z Čáslavi, který podle obžaloby týral a pohlavně zneužíval dvouletou dceru své družky. Odvolací senát tak o dva roky zpřísnil trest, který letos v únoru Koňakovi uložil Okresní soud v Kutné Hoře.

Arnošt Koňak před soudem na snímku z července 2005. | foto: Radek CihlaMF DNES

Odvolací jednání s Arnoštem Koňakem z Čáslavi začalo u středočeského krajského soudu s půlhodinovým zpožděním. Chyběl totiž obžalovaný. "Uvízl v dopravní zácpě," vysvětloval jeho obhájce Martin Horčic.

Koňak přišel s přítelkyní Lucií, která je matkou zneužitého dítěte. Působil vcelku sebevědomě. Soud ho přitom vinil z toho, že předloni v létě týral a pohlavně zneužil ani ne dvouletou dceru své družky Barborku. Měl ji na starosti v době, kdy jeho přítelkyně byla v nemocnici kvůli potratu.

Barborku přivezl Koňak v červenci do čáslavské nemocnice s tím, že dítě neustále zvrací. S těžkým poraněním střev a otřesem mozku byla dívka převezena do motolské nemocnice, kde musela být operována. Koňak obvinění z týrání a zneužití popírá.

Více než hodinu soud prozkoumával četná zranění, která měl Barborce způsobit. Jako první vypovídal motolský lékař Jan Hořejší. Dívka podle něj měla dvě čerstvé trhlinky na dvanácterníku, zlomeninu spodiny lebeční a krevní výrony.

"Měla rovněž poraněnu panenskou blánu," doplnil soudní znalec Přemysl Klír s tím, že toto zranění vzniklo nejpravděpodobněji při pohlavním zneužití. Vyloučil, že by si ho dívka mohla způsobit sama. Dodal, že jen včasná pomoc lékařů jí zachránila život.

Před vynesením rozsudku Koňakův obhájce zpochybnil průběh šetření. "Byly zde procesní vady, které vážně porušily práva mého klienta," řekl Horčic a požadoval vrácení případu k došetření. "Jediné, za co může být můj klient souzen, je to, že dostatečně nezajistil péči o svěřené osoby."

Předsedkyně odvolacího senátu Eva Milcová ale byla jiného názoru. Původní čtyřletý trest pro Koňaka zpřísnila na šest let. "Opíráme se sice o nepřímé důkazy, ale na základě nich lze spolehlivě rozhodnout o vině obžalovaného," uvedla Milcová.

Koňakovi hrozil trest od 3 do 10 let. Pro střední hranici šesti let se Milcová rozhodla i proto, že Koňak byl dosud bezúhonný. "Trest považuji za přiměřený. Způsobil bezbrannému dítěti vážná zranění. Kdyby včas nezasáhli lékaři, nemusela být už Barborka mezi námi," řekla soudkyně.

Po vynesení verdiktu opustila matka Barborky a Koňakova družka Lucie Švecová s pláčem soudní síň. Koňak ani jeho obhájce nechtěli verdikt komentovat. Obhájce se odmítl vyjádřit i k tomu, zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rentgen, který usmrtil pacientku, měl závadu, potvrdila nemocnice

Na pacientku při vyšetření v nemocnici spadl rentgen

Společnost Krajská zdravotní potvrdila, že v tubusu rentgenu, který loni v říjnu v ústecké Masarykově nemocnici...

Žena obviněná z pokusu o vraždu manžela spáchala ve vazbě sebevraždu

Vazební věznice Hradec Králové

Na život si sáhla žena obviněná z pokusu o vraždu manžela v obci na Slovácku. Matka dvou dětí bodla v listopadu spícího...

Ruský hacker, kterého chtějí USA, v českém vězení umírá, píše Izvestija

Rusky Hacker

Ruský hacker Jevgenij Nikulin, který čeká na rozhodnutí o vydání do USA, nebo Ruska, v pankrácké věznici trpí, napsal...

Najdete na iDNES.cz