Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potrestal tuneláře kampeličky

  14:35aktualizováno  14:35
Praha - Soud poprvé trestal viníky krachu kampeliček. Dva šéfové 1. Francouzské záložny - bývalý člen představenstva Petr Hůf a jeho předseda Pavel Ouřada - si ve vězení posedí 6,5 a 7 let. Své klienty obrali o 38 milionu korun. Vedení záložny vybralo pod příslibem zúročení vkladů až o 13,5 procenta peníze od 375 lidí a nevrátilo je.

Bývalý předseda představenstva Ouřada byl spolu s dalším členem představenstva Hůfem uznán vinným z podvodu a zkreslování údajů o stavu hospodaření.

Oba muži byli po celou dobu soudního procesu ve vazbě, aby neovlivňovali svědky.

Podle soudkyně Dany Pacholíkové se obžalovaní dopustili řady podvodných kroků. „Od samého počátku to byl podvodný projekt,“ uvedla v odůvodnění rozsudku Pacholíková.

DEZOLÁTNÍ STAV KAMPELIČEK

Celkem je v obchodním rejstříku evidováno 131 záložen, z nichž pouze padesát funguje bez jakéhokoli omezení. Pod nucenou správou jsou totiž dvě kampeličky, 27 jich je v konkurzu a 52 v likvidaci.

Výplaty klientů upadlých záložen zprostředkovává Zajišťovací fond družstevních záložen. Ve fondu je nyní 34 záložen, u 29 už začalo vyplácení poškozených klientů. Z 91 905 vkladatelů už fond uspokojil 73 452 lidí, pro které vyčlenil 4,828 miliardy korun.

V dubnu schválil Senát novelu zákona o družstevních záložnách, která zvyšuje pojištěné vklady až do 90 procent jejich výše, maximálně však 400 tisíc korun. Do té doby mohli klienti záložen dostat nejvýše 100 tisíc. Dodatečné peníze má fond získat vydáním dluhopisů za 1,2 miliardy korun.

Ouřada a Hůf jsou prvními majiteli zkrachované záložny, kteří byli odsouzeni. Kampeličku založili v červenci 1999. Podle soudu však již tehdy chtěli vybírat od lidí peníze, aby mohli financovat „své megalomanské projekty“.

Chtěli jsme restaurace, přiznal šéf záložny
Představitelé 1. Francouzské záložny chtěli vklady klientů použít na zřízení sítě restauračních zařízení.

Síť restaurací měla vzejít z takzvaného společného podnikání družstevníků. Návratnost peněz z restaurací měla být podle Ouřady rychlá, a proto se mu zdálo reálné slibovat lidem vyplacení zúročených vkladů po roce až dvou letech.

Jeden ze svědků však v pondělí soudu potvrdil, že v létě 1999 jediná restaurace, kterou se pokusili zřídit v Praze ve Vězeňské ulici, ještě neexistovala.

„V té době to byly pouze prostory k pronajmutí,“ řekl. V červenci 1999 přitom byla kampelička založena a začala od lidí vybírat peníze.

Rok na to již měly být prvním klientům vypláceny úroky vzešlé z výdělku restaurace. Navíc nájem za prostory pro restauraci činil 200 tisíc korun měsíčně.

Ouřada soudu vypověděl, že peníze vybrané od klientů byly použity na nákup počítačového vybavení kanceláří a nábytku a na reklamu. V záložně tak již podle soudkyně žádné peníze nejsou.

Vleklý proces
Celý proces se u Městského soudu vleče více než půl roku. Soudkyně měla problémy hlavně s účastí některých svědků, kteří se k jednání opakovaně nedostavili. Musela proto jednání stále odročovat. Původně chtěla vynést rozsudek již počátkem dubna, termín však kvůli chybějícím výpovědím zrušila.

Vyšetřovatel se případem zabýval od loňského léta po upozornění nuceného správce. Úřad pro dohled nad družstevními záložnami rozhodl o zavedení nucené správy 7. června kvůli nedostatku likvidních prostředků a nestandardním obchodům.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz