Soud potrestal patology za odběr orgánů

  • 1
Soud ve slovenské Skalici potrestal dva české patology. Za nelegální odběr lidských orgánů je poslal na osm a šest měsíců do vězení. Navíc jim pět let zakázal na Slovensku léčit. "Skutková podstata obžaloby i její právní kvalifikace byly prokázány," zdůvodnila verdikt soudkyně Helena Silavecká.

Soudkyně současně zamítla žádost obou lékařů o propuštění z vazby.

Soud přihlédl k tomu, že lékaři odebírali tkáně bez potřebného povolení ministerstva zdravotnictví. Soudkyně se odvolala také na porušení etických principů.

Advokáti obou lékařů i žalobce se na místě neodvolali a požádali o doručení rozsudku. Po skončení líčení justiční stráž odvezla patology zpátky do vazební věznice v Leopoldově.

Čeští lékaři se mohou během následujících osmi dnů proti rozsudku odvolat ke Krajskému soudu v Trnavě.

Lékaři byli na Slovensku zadrženi poté, co celníci u jednoho z nich našli přenosné chladící boxy. Richard Zemánek (56) z Kostelce u Hodonína v nich přes hranice vezl 16 plastových nádob a 17 zkumavek, v nichž byly blány osrdečníku, kostní štěpy a krev.

Tyto tkáně pocházely z patologie ve Skalici, kde je dostal od kolegy Josefa Karáska (68) z Uherského Hradiště. - více zde

Patologové se brání
Lékaři během výpovědí prohlásili, že si nejsou vědomi porušení slovenských zákonů a že tkáně používali pouze k vědeckým a diagnostickým účelům.

Prokurátor totiž s odkazem na znalecký posudek slovenského lékaře vyslovil podezření, že odebrané tkáně mohli čeští patologové použít pro transplantaci.

Advokáti lékařů zdůrazňovali, že jejich klienti se dosud nedostali do konfliktu se zákonem. V případě osmašedesátiletého Karáska argumentovali také jeho vysokým věkem a nespecifikovanými zdravotními potížemi.

Sám Karásek poznamenal, že během tříměsíčního pobytu ve vazbě třikrát žádal o vyšetření a léčení v Česku, kde má zdravotní pojištění.

"Jsem přesvědčen, že jsem postupoval v souladu se zákony," řekl šestapadesátiletý Zemánek. Tvrdil, že tkáně vezl poprvé do své soukromé ordinace v Hodoníně na testy, aby mohl v budoucnu založit ve skalické nemocnici moderní tkáňovou banku, kterých má Slovensko nedostatek.

Zemánek se skalickou patologií dlouhá léta spolupracoval a letos na jaře jí zprostředkoval Karáska na dočasnou výpomoc do funkce zástupce primáře. Poté, co Karásek nastoupil do Skalice, požádal ho Zemánek o několik tkání, které se později neúspěšně pokusil převézt do České republiky.

Karásek ale tvrdil, že o tom, co chce jeho mladší kolega se vzorky přesně udělat, nevěděl. "Na ničem jsme se nedohodli," řekl.

Ředitel nemocnice o ničem nevěděl
Ředitel skalické nemocnice Roman Kerekeš ve svědecké výpovědi potvrdil, že lékaři mu o chystaném odebírání nebo převážení tkání co ČR předem neřekli.

"Na toto téma jsme se v žádném případě nebavili," konstatoval. Zároveň ale uznal odborné kvality obou lékařů a dobré zkušenosti hlavně se Zemánkem.

Advokáti lékařů nechtěli verdikt skalického soudu podrobně komentovat. Karáskův obhájce Dušan Krivský novinářům řekl, že s rozsudkem nesouhlasí a že příští týden navštíví svého klienta ve vazbě.

Patologové Josef Karásek (vlevo) a Richard Zemánek stanuli 20. října před soudem ve slovenské Skalici. Zemánkovi soud udělil osmiměsíční a Karáskovi šestiměsíční vězení. Oba navíc nesmějí pět let vykonávat zdravotnickou činnost na Slovensku. (20. října)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video