Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Policie ČR

Soud potrestal obchodníky s falešnými eury, lapit je pomohl český agent

  • 6
Městský soud v Praze potrestal až osmiletým vězením čtyři členy mezinárodního gangu, který prodával v Česku padělaná eura. Na dotaz redakce iDNES.cz to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Odhalit celou skupinu se kriminalistům podařilo díky nasazenému policejnímu agentovi, který se vydával za zájemce o koupi. Rozsudek není pravomocný.

Nejtvrdší trest vyměřil soudce Kamil Kydalka Bulharovi Georgii Naydenovi. Ten si odsedí osm let ve věznici s ostrahou. Slováka Eugena Vígha a Maďara Tamáse Terdika čeká pětiletý trest, Angela Damyanova z Bulharska dva roky ve vězení. Kromě toho se obžalovaní po propuštění nesmí pět let zdržovat v Praze. Mobily, které používali pro své obchody, propadnou státu.

Odkud se padělaná eura brala, vyšetřovatelé nezjistili. Pachatelé si dle soudu „blíže nezjištěným způsobem z blíže nezjištěného zdroje opatřovali bankovky padělků měny euro převážně v nominální hodnotě 500 eur“. Některé důkazy naznačují, že se eura tiskla na Balkáně, zřejmě v hlavním městě Bulharska Sofii. Vyšetřovatelům se ale podařilo vystopovat až jejich pohyb v Česku.

Padělky prodali i policejnímu agentovi

Na gang čítající Slováky, Bulhary, Maďary a jednoho Čecha měli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu spadeno několik měsíců. Teprve díky nasazenému policejnímu agentovi se jim na jaře 2014 podařilo zjistit, jak distribuce falešných peněz funguje (více zde).

Policista, který vystupoval jako Jiří Žižka, projevil zájem o koupi „divokých“ eur, jak obžalovaní svůj obchodní artikl nazývali. Za falešné bankovky chtěli obžalovaní zhruba čtvrtinu až třetinu jejich nominální hodnoty. V jednom případě Vígh například prodal policejnímu agentovi 50 bankovek za částku 200 tisíc korun. Kdyby byly pravé, jejich hodnota by podle kursu České národní banky k danému dni přesahovala 686 tisíc korun.

Někdy nechávali překupníci zájemcům o koupi první bankovku zdarma jako vzorek. Teprve když kupec projevil zájem, sehnali mu a prodali větší množství falešných peněz. Například koncem září 2014 se Terdik sešel s možným kupcem na benzince v Praze 9. Předal mu pětiseteurovou bankovku.

Kupec měl o padělky zájem. Na další schůzku o tři týdny později si ho pozvali Naydenov a Damyanov do pizzerie v Peluškové ulici. Za 17 tisíc korun mu tam prodali bankovky v nominální hodnotě přes 96 tisíc korun. Nevěděli, že mluví s policejním agentem vedeným pod číslem VO-0032. Do konce roku 2014 se s ním setkali ještě aspoň dvakrát a prodali mu téměř 140 bankovek v hodnotě přesahující dva miliony korun.

Obžalovaných bylo původně devět, chyběly ale důkazy

Soudce Kydalka letos v květnu potrestal čtyři členy skupiny za padělání a pozměnění peněz nepodmíněnými tresty, většinou ve věznici s dozorem. Naydenov, který byl v překupnictví nejaktivnější, si má trest odpykat v zařízení s ostrahou. Verdikty nejsou pravomocné, po odvolání se případem bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.

Všichni čtyři nepravomocně odsouzení zůstávají ve vazbě. Soud sice na konci července rozhodl, že už u nich nehrozí ani ovlivňování svědků, ani útěk, ale státní zástupce si proti tomu podal stížnost. Ta má v takových případech odkladný účinek.

Obžalovaných bylo původně devět včetně jedné ženy ze Slovenska. Čtyři lidi soud osvobodil, protože proti nim neměl dost důkazů. Zbývající člověk se do distribuce falešných peněz zapojil jen okrajově a jeho případ projedná soud v Teplicích odděleně.


Video