Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potrestal 89 hráčů pyramidy

  11:58aktualizováno  11:58
Soud potrestal 89 účastníků pyramidové hry Skyline. Organizátoři jednoho z největších "letadel" odešli s nepodmíněnými tresty. Napálení klienti pak vyvázli s podmínkami. Padesátitisícové vklady získali podvodem díky úřednici spořitelny. Ta dostala 4,5 roku a půlmilionovou pokutu.

Společnost Skyline, jedna z takzvaných pyramidových firem, slibovala klientům snadný výdělek. Stačilo zaplatit devatenáct set dolarů (přes padesát tisíc korun) a čekat, až vám na konto začnou chodit peníze.

Řada lidí vklad zaplatila, své peníze ale už nikdy neviděla.

Téměř stovka z někdejších klientů Skyline se dostala před pražský městský soud za úvěrové podvody.

Aby měli na zaplacení vkladu, nechali si zařídit od zástupců firmy úvěr od České spořitelny.

Těch se někteří účastníci Skyline dopustili, aby měli na vstupní vklad do hry. Úvěr od České spořitelny totiž většina získala na základě padělaných dokladů.

"Peníze z úvěru pak vzápětí vložili do hry Skyline. Většina z nich zaplatila pouze první splátku úvěru. Další s úhradou začali až poté, co dostali předvolánku k soudu," uvedla soudkyně Veronika Čeplová.

Soudci nakonec 82 řadových účastníků hry potrestali několikaměsíčními podmíněnými tresty.

Manažeři půjdou do vězení
Hůř dopadlo sedm zbývajících obžalovaných - šest manažerů Skyline a bývalá zaměstnankyně České spořitelny Michaela Heltová.

Právě ona nakonec uslyšela nejpřísnější verdikt - ve vězení má strávit čtyři a půl roku a musí také zaplatit pokutu 500 tisíc korun.

"Bez ní by se do hry zapojilo mnohem méně lidí. Ve spořitelně měla totiž na starosti schvalování úvěrů a těm, kteří chtěli vstoupit do Skylinu, je zařizovala na základě padělaných potvrzení o zaměstnání. Ti lidé přitom nárok na úvěr většinou neměli," dodala soudkyně.

Heltová, která svému někdejšímu zaměstnavateli způsobila víc než čtyřmilionovou škodu, si nechala lhůtu na rozmyšlenou. Rozsudek odmítla komentovat.

Na dva a půl roku, respektive dva roky mají jít do vězení i Jaroslav Bednář a Radek Vild, manažeři Skylinu. K soudu přišel pouze první z nich a proti verdiktu se na místě odvolal.

"Nic jsem neudělal. Ten rozsudek byl chaotický," uvedl Bednář. Zbylým čtyřem manažerům Skylinu uložili soudci tresty od dvou do tří let podmíněně.

Soud bude pokračovat
Soudkyně Čeplová zároveň upozornila, že soud se netýkal vlastní činnosti firmy, která pyramidovou hru zorganizovala. V pondělí před soud pro Prahu 9 předstoupí další manažeři Skylinu. Opět to bude kvůli úvěrovým podvodům.

Obvinit někoho za hru, při které přišly desítky lidí celkem o několik milionů korun, se totiž policistům nepodařilo. "Hra byla přitom od začátku jednoznačný podvod," dodala Čeplová.

Téměř stovka z někdejších klientů Skyline sedí před pražským městským soudem. Čelí obžalobě z úvěrového podvodu v souvislosti s takzvanou pyramidovou společností Skyline. (1. března 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Kosti z kanalizace patří léta pohřešovanému mladíkovi, ukázala DNA

(ilustrační snímek)

Kriminalisté už vědí, čí kosterní pozůstatky se našly loni v říjnu v dálniční kanalizaci v Králově Dvoře na Berounsku....

Policie kvůli hrozbě bomby evakuuje nakupující z pražského Palladia

Policie evakuuje pražské Palladium (17.1.2018).

Pražská policie ve středu v podvečer začala evakuovat nákupní centrum Palladium. Na místě má být podle anonymního udání...

Najdete na iDNES.cz