Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud poslal obchodníky se semtexem do vězení

  12:43aktualizováno  12:43
P e l h ř i m o v - Shodně na osmnáct měsíců vězení poslal do vězení Okresní soud v Pelhřimově aktéry obchodu se semtexem poblíž dálnice D1 u Humpolce v září devětadevadesátého roku. Prodávající František Karásek i kupující Zdeněk Gavel stráví půl druhého roku ve vězení s dozorem. Ladislavu Karáskovi soud výkon trestu podmíněně odložil na tři a půl roku. Zajištěný semtex a rozbušky propadnou státu.

František Karásek za pomoci svého bratra Ladislava 3. září 1999 převezl z Mostkovic na střední Moravě na smluvené místo u Humpolce v zavazadlovém prostoru osobního vozu devětadvacet kilogramů plastické trhaviny a pětatřicet elektrických rozbušek, které předal Zdeňku Gavelovi. Krátce poté všechny tři i kontraband zajistila policie.

Zatímco od počátku projednávání nebylo sporu o tom, že se trojice dopustila trestného činu nedovoleného ozbrojování, až do vynesení rozsudku nebylo zřejmé, zda svým jednáním obžalovaní nenaplnili rovněž skutkovou podstatu obecného ohrožení, čímž jim hrozily tresty vězení od tří do osmi let. Soud nakonec dospěl k závěru, že se nepodařilo prokázat úmysl obžalovaných svým jednáním obecné ohrožení způsobit, a jejich počínání překvalifikoval na nedbalostní trestní čin zvýšení obecného nebezpečí.

Soud ve svém rozsudku zohlednil i skutečnost, že se obžalovaní dopustili nezákonných skutků nikoliv v úmyslu za pomoci nedovoleně získaných zbraní páchat další trestnou činnost, nýbrž pouze jako prostředku k rychlému získání peněz.

Zatímco podmíněně odsouzený Ladislav Karásek se práva na odvolání vzdal, František Karásek a Zdeněk Gavel se k rozsudku nevyjádřili a ponechali si lhůtu na odvolání. "Odvolání zvažujeme, více budu umět říci až po poradě se svým klientem," reagoval obhájce Františka Karáska Karel Machač. K rozsudku se nevyjádřil ani státní zástupce.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz