Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud poslal matku do léčebny

  13:05aktualizováno  13:05
Brněnský soud osvobodil jednačtyřicetiletou ženu z Velkých Opatovic na Boskovicku. Obžaloba ji vinila z toho, že chtěla v zoufalé životní situaci otrávit těžce postiženého sedmiletého syna. Pokusila se také o sebevraždu. Podle soudu se obžalobu nepodařilo prokázat.

Anna Kaderková odešla od brněnského soudu rovnou do psychiatrické léčebny. Její špatný psychický stav se totiž ještě zhoršil. A to přesto, že ji rozsudek zprostil viny za pokus o zavraždění sedmiletého syna Martina.

"Obžalovaná trpí lehkým mentálním defektem. Když dávala synovi oxazepam, nevěděla, kolik léků a jaký druh mu dává. Nechtěla ublížit sobě ani dítěti. Její syn nebyl podáním léků zdravotně poškozen," zdůvodnila soudkyně Dana Kancírová.

Podle státního zastupitelství však chtěla Kaderková v prosinci roku 2001 svého syna zavraždit. "Byla to Anna Kaderková, kdo dal svému synovi rozdrcené i celé tablety oxazepamu. Díky tomu, že některé nespolkl a jiné vyzvracel, k vraždě nedošlo."

"Obžalovaná se k činu sama doznala. Poté, co ji opustil přítel, se chtěla zabít. Přitom věděla, že se o jejího těžce nemocného syna nikdo jiný nepostará. Proto ho chtěla vzít sebou," řekla v závěrečné řeči státní zástupkyně Eva Novotná.

Současně navrhla, aby soud kvůli zdravotnímu stavu Kaderkové a jejímu přiznání mimořádně snížil trest. Původně ženě hrozilo až patnáct let vězení.

Jednačtyřicetiletá invalidní důchodkyně se o syna starala od jeho narození. Trpěl dětskou obrnou a vyžadoval neustálou péči. Zemřel v lednu 2002, zhruba měsíc poté, co mu dala prášky. Zemřel však v důsledku své nemoci.

V hlavním líčení svědčily kromě znalců i dcery Anny Kaderkové. "V devět večer mamka podivně chodila po bytě. V pokoji byly rozházené léky a bratr zvracel prášky. Mamka mi však tvrdila, že mu nic nedávala. Zavolala jsem sanitku," uvedla jedna z nich.

Soudní znalec potvrdil, že množství léků, které Kaderková chlapci dala, nemohlo jeho zdraví ohrozit. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Anna Kaderková v doprovodu své dcery Renaty Pokorné přichází k soudu. (17. února 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Najdete na iDNES.cz