Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Luční bouda musí zaplatit pokutu za koncert Mig 21, rozhodl soud

  13:29aktualizováno  13:29
Majitelé Luční boudy v Krkonoších budou platit stotisícovou pokutu za koncert, který tam kapela Mig 21 odehrála před šesti lety. Nejvyšší správní soud potvrdil dřívější pokutu, podle něj chata neměla povolení k veřejné produkci od Krkonošského národního parku.

Luční bouda v Krkonoších | foto: MF DNES

Společnost AEZZ, která vlastní Luční boudu, u Nejvyššího správního soudu v Brně neuspěla s kasační stížností. Přesto dál hledá způsob, jak by se mohla stotisícové pokutě vyhnout.

"Rozsudek zatím nemáme v ruce, takže konkrétně ho komentovat nemůžeme. Je zarážející, že u takto nekomplikovaného případu se dočkáme rozsudku po šesti letech. Buzerace podnikatelů tady dosáhla vrcholu," podotkl mluvčí Luční boudy Jiří Chvojka.

Na koncert pražské kapely dorazilo v říjnu 2006 asi 250 lidí. Svážely je mikrobusy a přijelo i několik desítek aut. Luční bouda však neměla na akci povolení a tvrdila, že se koná pouze pro členy jejího klubu.

Před soudy firma tvrdila, že na chatě nepořádala koncert, ale že si ji Klára Sovová z AEZZ pronajala na oslavu narozenin. Příroda přitom prý nijak neutrpěla. Firma se odvolávala i na stoletou tradici bálů a plesů na Luční boudě.

Ministerstvo životního prostředí teprve roku 2008 změnilo názor na pořádání podobných akcí na Luční boudě a od té doby tam jsou legální. Park s nimi žádný další spor nyní nevede.

Majitelé boudy tudíž argumentují, že správci parku proti nim postupují ve stejné věci dvojím způsobem. "Právo na soukromé vlastnictví dané ústavou a právo na užívání chaty v souladu s historickou tradicí pokládáme za nadřazené všem postupům v této věci," řekl Chvojka.

Krkonošský národní park však od pokuty nehodlá ustoupit. "Šlo o přestupek, řešili jsme ho ve správním řízení a udělili pokutu. Soudy ji řešily a potvrdily, takže je platná. Ve své době to byl přestupek," uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Luční bouda leží ve výšce 1 410 metrů nad mořem, funguje v ní hotel a pivovar. Po privatizaci se střídali majitelé, AEZZ boudu vlastní osm let. Na přelom roku chystají další kulturní akce. Konec světa tam mohou lidé oslavit s Čechomorem 21. prosince, 18. ledna přijede Olympic.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz