Agenti Fajáda a spol. neprovokovali, tvrdí USA. Obvinění to odmítají

  • 4
Americké ministerstvo spravedlnosti odmítá, že by vyprovokovalo skrze své agenty trojici mužů, kteří byli loni v červenci na žádost soudů USA zadrženi v Praze. Spojené státy tvrdí, že chtěli agentům v přestrojení prodat mimo jiné zbraně. Viní je proto z podpory terorismu. Mezi obviněnými je i Alí Fajád, bratr taxikáře, s nímž zmizela pětice Čechů v Libanonu. Jeho advokát jakoukoli souvislost už dříve popřel.

Pražský městský soud projednával žádost USA o vydání Fajáda, Faouzi Jabera a Chálida Marabího už podruhé. Z vyjádření ministerstva spravedlnosti USA, které na pondělním jednání zaznělo, vyplývá, že „DEA (americký úřad odhalující obchod s drogami, pozn. red.) nelákal obžalované ke spáchání trestného činu, který předtím neměli v úmyslu spáchat“.

V dokumentu stojí, že se agenti DEA nejprve setkali s Jaberem, se kterým se viděli poprvé už v roce 2003. Ten je seznámil se zbylou dvojicí jako s těmi, kdo mohou pomoci. Muži se prý nijak netajili kriminální minulostí a mluvili o pašování drog a zbraní. Jaber mluvil o tom, že se zná s Viktorem Butem, asi nejznámějším obchodníkem se zbraněmi (více o Butově odsouzení zde).

Úřady USA dále uvedly, že všichni tři obvinění aktivně vybírali nejvhodnější zbraně k účelu, který agent uvedl. Doporučili dokonce protiletadlovou raketu. Sami nevrhovali řešení, jak zbraně získat a předat kupcům. Souhlasili i s prodejem a převozem kokainu a slíbili pomoc s praním peněz z prodeje drog.

Mám důkazy o provokaci, odmítá tvrzení USA obviněný

Spojitost se zmizením Čechů v Libanonu

O vydání trojice cizinců se mluvilo i v souvislosti se zmizením pětice Čechů v Libanonu. Řidič taxi, ze kterého zmizeli, je totiž bratrem Alího Fajáda. „Jménem svého klienta mohu k této záležitosti sdělit, že pan Fajád je celou situací šokován a zcela vylučuje jakoukoliv možnou souvislost mezi zmizením pohřešovaných osob a jeho rodinou. Pan Fajád v České republice neusiluje o nic víc, než o spravedlivý proces,“ uvedl dříve advokát Vladimír Řičica pro MF DNES.

Tvrzení amerického ministerstva spravedlnosti, které u pondělního státní zaznělo, však obvinění odmítají. Jaber mluvil například o tom, že má pět důkazů o provokaci. Marabí zase mimo jiné řekl, že chtěl obchodovat se sklem, ale anglicky vedeným jednáním nerozuměl. Fajádův advokát Vladimír Řičica pak upozornil, že kriminální minulost, o níž USA mluví a převzala ji i státní zástupkyně, není nijak podložená. „Nejsem si vědom, že by pan Fajád byl odsouzen za jakýkoli trestný čin,“ uvedl.

Stejně jako ostatní obhájci navrhl nevyhovět žádosti USA a propustit klienty na svobodu. Advokáti shodně tvrdili, že nebyly splněny podmínky pro vydání. Například nebylo zaručeno, že jejich klienti nebudou odsouzeni na doživotí bez možnosti, aby někdy věznici opustili.

Soud o případném vydání či nevydání rozhodne za týden 22. září. Původně chtěl rozhodnout po necelé hodině určené na poradu, ale nakonec se soudce Luboš Vrba omluvil. „Nejsme schopni pro tak zodpovědné rozhodnutí v tak krátkém čase,“ vysvětlil předseda senátu.

Prověřit případnou provokaci je pro soudy důležité

Česká policie zadržela trojici mužů v červenci 2014 na žádost amerického soudu. USA tvrdí, že Jaber s Marabím pocházející z Pobřeží slonoviny a Libanonec s ukrajinským občanstvím Fajád chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace (více zde).

Městský soud v dubnu nejprve rozhodl, že vydání je přípustné. Skutky, které údajně muži spáchali, byly trestné i podle českého práva. Bylo by za ně možné uložit až výjimečný trest odnětí svobody, pokud by mužům byla prokázána vina z přípravy vraždy, případně až 18 let za nedovolené nakládání s drogami (více o prvním verdiktu zde).

Vrchní soud však v květnu verdikt zrušil. Požadoval doplnit dokazování. Chtěl vědět, zda lze jednání trojice považovat za vyprovokované agenty DEA. A žádal i informace, jak bude s trojicí v USA zacházeno ve vazbě a případně i ve věznici. Zároveň chtěl, aby informaci podal ten úřad, který má reálnou možnost o tom rozhodovat. Soud proto skrze ministerstva spravedlnosti požádal o doplňkové informace. Poslední dostal minulý týden v pátek.

,

Nejlepší videa na Revue