Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: Pochod ekologů během zasedání finančníků nebude

  18:12aktualizováno  18:12
Praha - Ekologičtí aktivisté z občanského sdružení Obrana životního prostředí nesmějí v září protestovat proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance pochodem v ulici Na Bučance Praze 4. Rozhodl o tom Městský soud v Praze s odůvodněním, že pochod by mohl ohrozit bezpečnost účastníků shromáždění. Jeho svolavatel Václav Drbohlav po vynesení rozsudku řekl, že se proti němu odvolá k Ústavnímu soudu a okamžitě podá novou upravenou žádost o povolení pochodu.

Občanské sdružení Obrana životního prostředí hodlá pořádat každý den od 23. do 29. září mítinky na Vyšehradě v Praze 2. Po skončení shromáždění chtěli jeho členové pochodovat ulicemi K Rotundě, V Pevnosti a Lumírovou do ulice Na Bučance a potom zpět. Druhý obvod, stejně jako čtvrtý, ve kterých se ulice nacházejí, akci nepovolily. Zatímco proti Praze 2 se Drbohlav, podle svých slov kvůli dovolené, neodvolal, s Prahou 4, do jejíhož katastru spadá ulice Na Bučance, se rozhodl soudit.

Čtvrtá část totiž 14. července pochod zakázala s tím, že by mohli být ohroženi účastníci akce, kterých Drbohlav nahlásil tři stovky, a také by byla omezena doprava a zásobování v ulici Na Bučance. Zároveň pokládala cíl pochodu - vyjádření postojů k MMF a Světové bance - za tak obecný, že by se podle Prahy 4 mohl konat jinde. Proto navrhla jiná místa, jež však Drbohlavovi nevyhovovala.

"Rozhodnutí čtvrté části je nezákonné. Za prvé - Praha 4 akci zakázala na základě studie o dopravních omezeních, která tehdy ještě nebyla dohodnuta, za druhé - podle této studie bude Na Bučance platit zákaz vjezdu a nevím, proč by tedy bezpečnost demonstrantů měla být ohrožena více než ostatních pěších," uvedl před soudem Drbohlavův obhájce Václav Vodrášek.

"Stejně tak nechápu, proč by mělo být ohroženo zásobování, když bude v této oblasti povoleno jen od třiadvacáté do sedmé hodiny ranní," dodal Vodrášek.

Advokátka čtvrtého obvodu Jaroslava Malá jeho tvrzení, že dopravně-inženýrská opatření dosud nejsou platná, potvrdila. Namítla však, že jejich návrhy zaslal odbor dopravy magistrátu už v dubnu a Praha 4 z nich proto musela při posuzování žádosti o povolení akce vycházet.

"Podle nich sice nebudou do ulice Na Bučánkách moci jezdit auta jako normálně, zajíždět tam však mohou účastníci zasedání bankéřů na zvláštní povolení ministerstva financí. Tato ulice bude navíc kvůli omezení zúžena oplocenkami, takže tři sta lidí by se do ní nemohlo vejít. Zároveň by demonstranti mohli blokovat vjezd a odjezd pro bankéře," dodala Malá.

Předsedkyně soudního senátu prohlásila, že rozhodně nezpochybňuje shromažďovací právo, přesto však potvrdila rozhodnutí správního odboru Prahy 4 a pořádání pochodů zamítla.

"Jediným důvodem je možné ohrožení bezpečnosti účastníků. Jelikož bude ulice zúžena a bude tam možné chodit pouze po části komunikace, mohlo by dojít ke zraněním. To, že by demonstranti ohrozili dopravu však soud nebere. Dopravní omezení přeci nebude kvůli aktivistům, ale kvůli tomu, proti čemu chtějí protestovat," podotkla ve svém závěrečném odůvodnění soudkyně.

Václav Drbohlav vzápětí po vynesení rozsudku konstatoval, že nejen podá stížnost k Ústavnímu soudu, ale také ještě týž den požádá o jiný pochod stejnou ulicí: "Tentokrát však nahlásíme pouze dvacet lidí. V takovém počtu snad jejich bezpečí ohroženo nebude."

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz