Obžalovaní u předchozího soudního jednání. Zleva Zdeněk Kračmar, Petr Patrman a Jindřiška Máchová.

Obžalovaní u předchozího soudního jednání. Zleva Zdeněk Kračmar, Petr Patrman a Jindřiška Máchová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soud zprostil obžalované v kauze nedodaného nábytku pro MS v lyžování

  • 11
Okresní soud v Liberci osvobodil všechny tři obžalované v kauze zaplaceného, ale nedodaného, nábytku pro libereckou univerzitu v souvislosti s Mistrovstvím světa v lyžování v roce 2009. Tentýž soud zprostil obžalované už podruhé.

Rozsudek ještě není pravomocný, státní zástupce se totiž proti rozhodnutí odvolal. Pro Jindřišku Máchovou ze stavební firmy Syner, Petra Patrmana z firmy Investing CZ, která prováděla stavební dozor, a vedoucího kolejí a menz liberecké Technické univerzity Zdeňka Kračmara žádá čtyřletý trest.

"Nelze pochybovat, že se postupovalo nestandardně a divoce. Pokud ale není škoda, nemůže být spáchán ani skutek. Proto nelze obžalované než zprostit," komentoval rozsudek předseda senátu Richard Skýba.

Podle obžaloby trojice podvodem dosáhla toho, že za nedodaný nábytek škola ze státní dotace zaplatila čtyři miliony korun. Celková rekonstrukce univerzitních kolejí přišla na zhruba 350 milionů korun.

Na základě požadavků odvolacího soudu soudce četl některé dokumenty k doplnění dokazování. Mezi nimi i zprávu univerzity, že škole nevznikla žádná škoda. Podle státního zástupce se ale peníze neztratily jen díky tomu, že se využitím dotace začal brzy zabývat Nejvyšší kontrolní úřadu (NKÚ).

Trestný čin se stal, když škola proplatila faktury, tvrdí žalobce

Žalobce Hořín trvá na tom, že znaky skutkové podstaty podvodu byly i tak naplněny. "Trestný čin je dokonán okamžikem, kdy pachatel jedná a vznikne škoda. K tomu došlo, když univerzita proplatila faktury. Nemění to ani fakt, že se na to přišlo a došlo k jakési následné náhradě,“ je přesvědčen Hořín.

Podle Hořína se okresní soud nevypořádal s otázkami, které mu uložil krajský soud. Ten nařídil, aby odpověděl na otázky, zda a jaké práce byly provedeny namísto toho nedodaného nábytku. "Já jsem v odůvodnění pana předsedy nic takového neslyšel, proto jsem se odvolal," upozornil Hořín. 

Stát, o jehož peníze se především jednalo, žádnou škodu nenahlásil. Na nesrovnalosti přišel NKÚ a podal trestní oznámení. Pracovník NKÚ při jednom ze soudních líčení vypověděl, že se ještě s tak velkým rozsahem pochybení nesetkal. Samotný způsob náhrady za nedodaný nábytek se kontrolnímu úřadu také nelíbil.

"Vícepráce neprošly stavebním deníkem a nebyly ošetřeny dodatkem smlouvy,“ upozornil při hlavním líčení svědčící inspektor.

Státní zástupce Petr Hořín v závěrečné řeči uvedl důvody, proč jsou podle něj obžalovaní vinni. Logiku podle něj například postrádá, když si zástupci stavební firmy a stavebního dozoru vedou zvlášť evidenci.

Podle zástupců stavební firmy byl projekt velmi špatně připravený a stavba se nezastavila jen proto, že by to znamenalo komplikace pro šampionát.

"Očekávali jsme toto rozhodnutí, kdy již podruhé soud konstatoval, že se žádný trestný čin nestal, protože škoda Technické univerzitě v Liberci v žádném okamžiku průběhu rekonstrukce nevznikla," okomentoval rozsudek mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt. 

Celý případ je podle stavební firmy postaven na nepochopení technicko-ekonomických problémů provázejících stavby a nesmyslné snaze o jejich kriminalizaci.

Původní rozsudek okresního soudu z loňského dubna odvolací soud zrušil. Trojici tak hrozily dva roky až osm let vězení, státní zástupce navrhoval čtyřleté tresty. Právě on se tehdy proti verdiktu odvolal.

,

Video