Soud oprášil podvody s drahokamy

Liberecký krajský soud se po půldruhém měsíci vrátil ke kauze obchodů s nadhodnocenými drahými kameny. Poprvé vyslechl Karla Bystřického, člena vedení firmy Ikona. Frýdlantská společnost obchody, kvůli nimž banky měly přijít o 400 milionů korun, organizovala.

Bystřický se k obchodům s drahokamy na počátku 90. let dostal přes bývalého šéfa Ikony a duchovního otce celého nápadu Petra Wintera, který je ve vězení v Německu.

"Byl to můj švagr. Mabídl mi kameny ohodnocené na více než sto milionů za poloviční cenu," vysvětlil soudu osmačtyřicetiletý Bystřický původem z Frýdeckomístecka.

Z podvodů s drahokamy se zpovídá společně se dvěma spolupracovníky z Ikony - bývalým jednatelem Milošem Fichtnerem z Frýdlantu a právníkem Petrem Veselým ze Stráže nad Nisou. Posledním obžalovaným je Ivan Turnovec z Turnova, který na objednávku Ikony stanovoval cenu drahokamů.

Trojice vypovídala už v prosinci. Výpovědi všech obžalovaných, kterým hrozí až dvanáct let vězení, jsou prakticky totožné.

"Byl to obchod podložený znaleckými posudky. To, že podnikatelé zkrachovali, s tím nesouvisí. Zástava byla dostatečně vysoká, aby v případě, že podnikatel nebude platit, bance škoda nevznikla," hájí se.

Podle obžaloby obžalovaní prodávali podnikatelům záměrně nadhodnocené safíry, smaragdy a rubíny. Kupci platili úvěrem, který si na prodávané kameny vzali od bank. Bankám pak zůstaly kameny mnohem nižší hodnoty, než jakou deklarovaly znalecké posudky. Ikona ale své peníze dostala.

Bystřický soudu přiznal, že peníze na zaplacení kamenů neměl. "Měl jsem na kameny kupce, zaplatit jsem chtěl až z peněz od něj. A to se také stalo. Všechno proběhlo podle smlouvy. Pětapadesát milionů šlo Ikoně, dva miliony v hotovosti mě a zbytek, asi patnáct milionů korun bance jako pojistka, že úvěr bude splácený," nechal se slyšet Bystřický.

Podle něj mu ale pojistku banka po čase vrátila. "Měl jsem za to, že je všechno v pořádku. Vydělal jsem na tom řádově deset milionů. Nestaral jsem se o to, co bude s kameny dál," uvedl Bystřický, který údajně netušil, že kameny mají jinou hodnotu.

"Dozvěděl jsme se o tom až z novin. Do té doby posudky nikdo nezpochybňoval."

V procesu poprvé vypovídala i soudní znalkyně, která v jednom z případů ztvrzovala cenu kamenů pro královéhradeckou pobočku Investiční banky na základě posudků Ivana Turnovce. "Znala jsem ho ze školy, byl pro mě kapacitou. Jen jsem povrdila ceny, kvalitu kamenů jsme nezkoumala, ani jsem je neviděla."

Podle dalšího svědka, úvěráře jablonecké pobočky České spořitelny, banka na zástavách formou kamenů nic divného. Posudky Turnovce nebylo podle něj nutné a ani možné ověřit.

"Snažili jsme se sehnat jiného znalce, ale v celé republice byli jen dva. U jiných banka jsme zjistili, že také přijímají do zástavy kameny, ale nic bližšího jsme se o nich nedozvěděli," úvěrář.

,

Video