Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potrestal lobbisty, kteří nabízeli smazání pokuty od ministerstva

  15:23aktualizováno  15:23
Pražský soud poslal na 6,5 roku do vězení podnikatele Jaroslava Breníka, který nabízel novému majiteli bývalého vojenského areálu na pražském Břevnově vyřešení pokuty od ministerstva obrany. Jeho komplic Viktor Labský odešel od soudu s podmínkou a peněžitým trestem ve výši dvou set tisíc korun.

Poměrně komplikovaný příběh začal už v roce 2006. Tehdy ministerstvo obrany dohodlo se společností Vincentium, že zrekonstruuje zchátralý armádní areál Petynka na pražském Břevnově. Areál získalo Vincentium pod podmínkou, že tam zřídí hospic pro válečné veterány a vybuduje ubytovnu pro zdravotně postižené studenty vysokých škol. Součástí podmínky bylo, aby se Vincentinum věnovalo charitativní činnosti 25 let. Pokud by ji nesplnilo, hrozila mu pokuta 48 milionů korun.

V roce 2012 se však Vicentinum dohodlo se společností Limer Romanus, že s ní areál vymění za pozemky u Berouna, kde měl skutečně vzniknout hospic, zatímco v pražské čtvrti měl být vybudován bytový dům. Mezitím armádní areál dál pustnul, a proto resort obrany začal vymáhat pokutu.

Tu nakonec nikdo platit nemusel, jak před rokem rozhodl Městský soud v Praze. Uložená sankce byla v rozporu s dobrými mravy, protože ministerstvo obrany samo projekt bojkotovalo. Areál předalo o rok později a v o poznání horším stavu, než bylo avizováno.

Labský s Breníkem mezitím jednateli Limer Romanus Vítu Krausovi nabídli, že mu za dvacetimilionový úplatek zajistí, aby mohl bytový komplex na Břevnově vystavět. Oba se prý přitom oháněli tím, že se pohybují mezi špičkami ministerstva obrany. Kraus se však místo toho spojil s protikorupční policií.

Úplatek vyprovokovala policie, hájil se obžalovaný

Právě policejní angažmá v případu napadla obhájkyně Labského, podle níž z odposlechů není patrné, že by Labský někdy zmínil konkrétní částku. Výši úplatku prý naopak stanovili přes Krause policisté, kteří tím ovlivnili i výši trestu. Labský pak před soudem celý případ zpochybnil. „Z mého pohledu se jasně jednalo o policejní provokaci. A protože policie nenašla či ztratila odposlechy pana Krause, tak věřím, že je to z důvodu, aby se neprokázalo, jak byl úkolován,“ hájil se Labský.

Městský soud v Praze tedy musel řešit, zda policisté nepřekročili rámec zákona a obžalovaného k činu nevyprovokovali, což se však nakonec podle soudkyně Vladany Woratschové nepotvrdilo. „Nemáme za to, že by šlo o provokaci ani že by policie vstoupila do děje, protože ze schůzek vyplývá, že iniciátorem nebyl ani (Labský), ani policie, ale byl to Breník,“ zdůvodnila rozsudek Woratschová.

Obvodní soud pro Prahu 1 se v minulosti případem zabýval celkem tři roky. Labský s Breníkem dostali původně podmínku. Výše trestu a absence peněžité sankce se však nepozdávala státní zástupkyni, která se proti verdiktu odvolala.

Nyní Breníkovi, který se z jednání omluvil ze zdravotních důvodů, městský soud trest podstatně zpřísnil. Při jednání totiž jeho právní zástupkyně přiznala, že její klient byl nedávno pravomocně odsouzen v jiné kauze. Soud si tedy vyžádal rozsudek a zjistil, že Breník byl za podvod odsouzený ke čtyřem letům vězení. Místo podmínky mu tak uložil souhrnný trest ve výši 6,5 roku odnětí svobody.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

PŘEHLEDNĚ: Kolik berou žadatelé o azyl v zemích Evropské unie

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016)

Finanční pomoc, kterou členské státy Evropské unie poskytují žadatelům o azyl, se mezi zeměmi výrazně liší. Španělsko...Šlapající pijani štvou místní i politiky. Pivní kola chtějí vyhnat z parků

turistický beer party

V Praze, Plzni, Olomouci i Brně je stále častěji k vidění originální novinka - pojízdné pivní bary, které pohánějí...

Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Další z rubriky

Vláda opřená o komunisty nastoupí v den popravy Horákové, vadí pravici

Kolorovaný záběr z filmu natáčeným během procesu s Miladou Horákovou

S jmenováním nové menšinové vlády ANO a ČSSD opírající se o komunisty je spojená historická symbolika. Bude jmenována...

ODS zrušila ministru Vojtěchovi členství kvůli spolupráci vlády s KSČM

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Výkonná rada občanských demokratů zrušila členství ve straně ministrovi zdravotnictví za ANO Adamu Vojtěchovi. Důvodem...

Brekotu se ode mě nikdo nedočká, budu aktivní, napsala končící Šlechtová

Ministryně obrany Karla Šlechtová na snímku z 13. února 2018.

Premiér Andrej Babiš musí počítat s tím, že bude mít v klubu ANO nevypočitatelnou poslankyni. „Vyhození z vlády není...Najdete na iDNES.cz