Soud potrestal lobbisty, kteří nabízeli smazání pokuty od ministerstva

  15:23aktualizováno  15:23
Pražský soud poslal na 6,5 roku do vězení podnikatele Jaroslava Breníka, který nabízel novému majiteli bývalého vojenského areálu na pražském Břevnově vyřešení pokuty od ministerstva obrany. Jeho komplic Viktor Labský odešel od soudu s podmínkou a peněžitým trestem ve výši dvou set tisíc korun.

Poměrně komplikovaný příběh začal už v roce 2006. Tehdy ministerstvo obrany dohodlo se společností Vincentium, že zrekonstruuje zchátralý armádní areál Petynka na pražském Břevnově. Areál získalo Vincentium pod podmínkou, že tam zřídí hospic pro válečné veterány a vybuduje ubytovnu pro zdravotně postižené studenty vysokých škol. Součástí podmínky bylo, aby se Vincentinum věnovalo charitativní činnosti 25 let. Pokud by ji nesplnilo, hrozila mu pokuta 48 milionů korun.

V roce 2012 se však Vicentinum dohodlo se společností Limer Romanus, že s ní areál vymění za pozemky u Berouna, kde měl skutečně vzniknout hospic, zatímco v pražské čtvrti měl být vybudován bytový dům. Mezitím armádní areál dál pustnul, a proto resort obrany začal vymáhat pokutu.

Tu nakonec nikdo platit nemusel, jak před rokem rozhodl Městský soud v Praze. Uložená sankce byla v rozporu s dobrými mravy, protože ministerstvo obrany samo projekt bojkotovalo. Areál předalo o rok později a v o poznání horším stavu, než bylo avizováno.

Labský s Breníkem mezitím jednateli Limer Romanus Vítu Krausovi nabídli, že mu za dvacetimilionový úplatek zajistí, aby mohl bytový komplex na Břevnově vystavět. Oba se prý přitom oháněli tím, že se pohybují mezi špičkami ministerstva obrany. Kraus se však místo toho spojil s protikorupční policií.

Úplatek vyprovokovala policie, hájil se obžalovaný

Právě policejní angažmá v případu napadla obhájkyně Labského, podle níž z odposlechů není patrné, že by Labský někdy zmínil konkrétní částku. Výši úplatku prý naopak stanovili přes Krause policisté, kteří tím ovlivnili i výši trestu. Labský pak před soudem celý případ zpochybnil. „Z mého pohledu se jasně jednalo o policejní provokaci. A protože policie nenašla či ztratila odposlechy pana Krause, tak věřím, že je to z důvodu, aby se neprokázalo, jak byl úkolován,“ hájil se Labský.

Městský soud v Praze tedy musel řešit, zda policisté nepřekročili rámec zákona a obžalovaného k činu nevyprovokovali, což se však nakonec podle soudkyně Vladany Woratschové nepotvrdilo. „Nemáme za to, že by šlo o provokaci ani že by policie vstoupila do děje, protože ze schůzek vyplývá, že iniciátorem nebyl ani (Labský), ani policie, ale byl to Breník,“ zdůvodnila rozsudek Woratschová.

Obvodní soud pro Prahu 1 se v minulosti případem zabýval celkem tři roky. Labský s Breníkem dostali původně podmínku. Výše trestu a absence peněžité sankce se však nepozdávala státní zástupkyni, která se proti verdiktu odvolala.

Nyní Breníkovi, který se z jednání omluvil ze zdravotních důvodů, městský soud trest podstatně zpřísnil. Při jednání totiž jeho právní zástupkyně přiznala, že její klient byl nedávno pravomocně odsouzen v jiné kauze. Soud si tedy vyžádal rozsudek a zjistil, že Breník byl za podvod odsouzený ke čtyřem letům vězení. Místo podmínky mu tak uložil souhrnný trest ve výši 6,5 roku odnětí svobody.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Proč je za stejnou operaci různě peněz? Senátoři podávají ústavní stížnost

Senátoři Miloš Vystrčil i Ivo Valenta představili ústavní stížnost na systém...

Ústavní stížnost, která napadá systém úhrad ve zdravotnictví, připravila skupina senátorů. Představili ji šéf senátního...

Červenohorské sedlo je kvůli sněhu dočasně zavřené pro kamiony

V Jeseníkách leží vrstva sněhu (pohled z webkamery na Šeráku).

Jedna z klíčových silnic na severu Olomouckého kraje musela být v úseku přes Červenohorské sedlo dočasně uzavřena pro...

Foldynu střídá ve vedení kraje starosta, jenž zázračně vydělal na pozemcích

Starosta Krupky Zdeněk Matouš

Sociální demokraté, kteří spolu s KSČM a SPD vedou Ústecký kraj, přepřahají. Jedním z pěti náměstků hejtmana se stane...

Najdete na iDNES.cz