Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalí důstojníci dostali podmínku za černé fondy. Koupili si i traktor

  10:59aktualizováno  10:59
Bývalí armádní důstojníci Ivo Zbořil a Petr Šmída dostali podmíněné tresty za černé fondy na generálním štábu. Třetí z důstojníků Ladislav Košner byl zproštěn obžaloby. Ve středu o tom rozhodl Městský soud v Praze. Rozsudek je nepravomocný.

Bývalý vysoce postavený armádní důstojník Ivo Zbořil (na archivním snímku) dostal se svým podřízeným Petrem Šmídou podmínku za fiktivní nákupy na generálním štábu. | foto: ČTK

Muži byli odsouzeni za porušování povinnosti při správě cizího majetku, Šmída i za trestný čin podvodu. Někdejší šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky Zbořil dostal trest deset měsíců podmíněně odložený na dobu 18 měsíců, Šmídovi soud uložil trest tři roky podmíněně odložený na dobu pěti let. 

Zbořil se svým podřízeným Šmídou podle soudkyně Dany Pacholíkové úmyslně porušili povinnost řádné péče o svěřený majetek. U některých skutků však soud oba muže obžaloby zprostil. Rozsudek je nepravomocný, Zbořil, Šmída i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání, Košner verdikt přijal.

Generální štáb platil firmám, s nimiž byl domluvený, za fiktivní zboží jako například náplně do tiskáren či plakáty. Ve skutečnosti však dostával jiné věci, na kterých se se spřízněnými firmami bokem domluvil. Důstojníci si objednávali horská kola, lyže, dovolené, alkohol, malotraktor, damascenské a chromované dýky s vykládanými rukojeťmi nebo soupravy luxusních per.

Armádní špičky dostávaly i pastelky, slabikáře, manikúru, hudební nástroje, plyšové medvědy, dámská trička či dětské kalendáře. "Byl to systém, o kterém všichni věděli a všem vyhovoval," řekla soudkyně v odůvodnění rozsudku.

Bývalý generál Zbořil vinu popírá

Zbořil po jednání uvedl, že cítí pouze odpovědnost jako tehdejší velitel útvaru. "Nepřijímám trestní odpovědnost, že bych chtěl armádě způsobit škodu. Měl jsem na starosti velké zakázky, faktury na toner jsem nekontroloval detailně," reagoval na rozsudek někdejší brigádní generál Zbořil, který se dnes podle svých slov živí jako osoba samostatně výdělečně činná. 

Bývalý důstojník také odmítl, že by to na generálním štábu byla letitá praxe. "Můj podřízený to ale dovedl k dokonalosti, porušoval rozpočtovou kázeň," uvedl Zbořil na adresu Šmídy. Jeho vyjádření se novinářům nepodařilo získat. 

Podle státního zástupce bývalí důstojníci způsobili ministerstvu obrany v letech 2002 až 2007 škodu zhruba 13,5 milionu korun. Resort může podle Pacholíkové tyto peníze vymáhat v civilním řízení, což již činí. "Z větší části už má ministerstvo nárok přisouzený," dodala soudkyně.

Na kauzu doplatil i tehdejší šéf armády Štefka

Někdejší plukovník Šmída v té době zastával funkci náčelníka plánovacího a organizačního oddělení operační sekce generálního štábu a později i vedoucího oddělení vnitřní správy sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany. Bývalý brigádní generál Zbořil byl v letech 2003 až 2004 náčelníkem operační sekce generálního štábu, později ředitelem sekce rozvoje druhů sil ministerstva, Košner zde působil jako jeho zástupce.

Na skandál s černými fondy generálního štábu upozornila MF DNES v lednu 2008. Bývalí důstojníci byli obžalováni v červnu 2010, soudní proces začal zhruba o čtvrt roku později (více čtěte zde).

Na počínání svých podřízených už dříve doplatil i tehdejší náčelník generálního štábu Pavel Štefka, který dříve před soudem vypovídal. Kvůli kauze jej v roce 2008 ministr zahraničí Karel Schwarzenberg za vlády Mirka Topolánka odmítl jmenovat velvyslancem v Uzbekistánu (více čtěte zde).

Štefkův nástupce v čele armády, současný ministr obrany Vlastimil Picek, odvolal z vysokých funkcí nejen Zbořila, Šmídu a Košnera, ale i řadu dalších důstojníků, kteří o černých fondech věděli (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ženy zvonily v noci na kamarádku, rozzuřený soused jim dal pěstí

(Ilustrační snímek)

Na agresivního souseda narazily dvě mladé ženy, které šly uprostřed noci v Karlových Varech za svou kamarádkou. Jejich...

Revizor v Brně krotil slzným sprejem černého pasažéra, který ho napadl

Revizor - ilustrační foto

Krušné chvíle má za sebou revizor brněnského dopravního podniku. Na zastávce v centru Brna dostal v pátek odpoledne...

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...Najdete na iDNES.cz