Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: občan má právo znát odměny úředníků

  13:05aktualizováno  13:05
O s t r a v a - Chcete vědět, jak vysoké odměny z rozpočtu vaší obce či města si mezi sebou rozdělují úředníci a funkcionáři na radnicích? Dosud platilo: Když se rozhodnou, že to budou tajit, daňový poplatník nemá šanci zjistit, kdo a za co jeho peníze dostal. Krajský soud v Ostravě však dopoledne vynesl průlomový rozsudek. Dal za pravdu Martině Jeřábkové z Mohelnice, která žalovala tamní radnici za to, že jí odmítala sdělit, kolik peněz a za co dostává starosta a šéfové odborů městského úřadu ročně v odměnách.

Soud rozhodl, že město není v právu, když tyto údaje tají. "Jako daňový poplatník mám přece právo vědět, jak se hospodaří s mými penězi. Nenapadlo mě, že to skončí až u soudu, ale chtěla jsem dokázat, že občan má na informace nárok," říká žena, která se o tyto údaje přela s vedením městského úřadu téměř rok.

Nešlo mi o výši odměn, říká žena
Tvrdila, že se na ně vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím, který platí od začátku loňského roku. "Nešlo mi o výši odměn. Chtěla jsem vědět, kdo a proč je navrhl. Tyto odměny jsou deklarovány jako mimořádné. Podle zákona se mimořádné odměny udělují za splnění mimořádného úkolu. Šlo mi o to, aby město zveřejnilo, o jaké mimořádné úkoly šlo," vysvětlila Martina Jeřábková.

Mohelničtí radní a zastupitelé tvrdili, že pokud by zveřejnili, kdo jak vysoké odměny dostal, porušili by zákoník práce a Listinu základních lidských práv a svobod.

"Zaměstnavatel nemůže zveřejňovat o zaměstnanci takové informace. Úředník má přece stejná práva jako pracovník jakékoliv jiné firmy. K jejich zveřejnění by mi zaměstnanci museli dát souhlas," tvrdil starosta Mohelnice Ladislav Kavřík.

Veřejnost odměny nemůže posoudit, řekla právnička radnice
Soudu předložil vyjádření šéfů odborů radnice, kteří v něm uvádějí, že si to nepřejí. Právní zástupkyně Mohelnice před soudem uvedla, že veřejnost by bez dalších znalostí o práci úředníků nemohla situaci dostatečně posoudit. "Mohlo by tím dojít ke snížení cti a vážnosti úředníků v Mohelnici, kde lidé nejsou anonymní," stojí ve stanovisku radnice, které předložila soudu.

"Ztěží můžeme přistoupit na argumentaci, že by zveřejnění úkolu, za který úředník dostal odměnu, mohlo mít vliv na jeho pověst," řekl soudce. Senát rozhodl, že nejde o informaci o zaměstnanci, ale o plnění jeho úkolů. "Jde o úkoly ve prospěch města. Pokud jsou odměny za ně důvodné, není možné, aby informace o nich měly negativní vliv na pověst pracovníků úřadu," vysvětlil soudce senátu, který rozhodnutí radnice označil za nesprávné.

Budeme se řídit verdiktem soudu, říká starosta
Co bude dál? "Je to nešťastný verdikt, ale budeme se jim řídit," řekl starosta Ladislav Kavřík. Uvedl však, že pokud šéfové odborů nebudou nadále souhlasit s tím, aby výši jejich odměn zveřejnil, nemůže jim to nařídit. "Řeknu jim, ať se obrátí na soud," dodal.

"Dosud se objevily případy, že se občané za neposkytnutí informací soudili se státními orgány. Jde o první případ, kdy šlo o soud se samosprávou. Paní Jeřábková ukázala občanům cestu, že to jde," řekla její právní zástupkyně Jana Hamplová, která míní, že podobná situace jako v Mohelnici může nastat i v jiných obcích a městech.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Nejméně chutná pacientům v Bohnicích. Výtky občas řeší i ombudsman

Pacienti Psychiatrické léčebny Bohnice. Ilustrační foto

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích skončila na posledním místě v průzkumu, který hodnotí kvalitu jídel v...

Že mě prezident nechce? Havlovi tehdy Zeman taky neustoupil, říká Poche

Miroslav Poche je politik, europoslanec a kandidát na ministra zahraničí ČR....

Zkušený zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Poche se chce stát ministrem zahraničí. Diplomacie se jeho životní...

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz