Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud: občan má právo znát odměny úředníků

  13:05aktualizováno  13:05
O s t r a v a - Chcete vědět, jak vysoké odměny z rozpočtu vaší obce či města si mezi sebou rozdělují úředníci a funkcionáři na radnicích? Dosud platilo: Když se rozhodnou, že to budou tajit, daňový poplatník nemá šanci zjistit, kdo a za co jeho peníze dostal. Krajský soud v Ostravě však dopoledne vynesl průlomový rozsudek. Dal za pravdu Martině Jeřábkové z Mohelnice, která žalovala tamní radnici za to, že jí odmítala sdělit, kolik peněz a za co dostává starosta a šéfové odborů městského úřadu ročně v odměnách.

Soud rozhodl, že město není v právu, když tyto údaje tají. "Jako daňový poplatník mám přece právo vědět, jak se hospodaří s mými penězi. Nenapadlo mě, že to skončí až u soudu, ale chtěla jsem dokázat, že občan má na informace nárok," říká žena, která se o tyto údaje přela s vedením městského úřadu téměř rok.

Nešlo mi o výši odměn, říká žena
Tvrdila, že se na ně vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím, který platí od začátku loňského roku. "Nešlo mi o výši odměn. Chtěla jsem vědět, kdo a proč je navrhl. Tyto odměny jsou deklarovány jako mimořádné. Podle zákona se mimořádné odměny udělují za splnění mimořádného úkolu. Šlo mi o to, aby město zveřejnilo, o jaké mimořádné úkoly šlo," vysvětlila Martina Jeřábková.

Mohelničtí radní a zastupitelé tvrdili, že pokud by zveřejnili, kdo jak vysoké odměny dostal, porušili by zákoník práce a Listinu základních lidských práv a svobod.

"Zaměstnavatel nemůže zveřejňovat o zaměstnanci takové informace. Úředník má přece stejná práva jako pracovník jakékoliv jiné firmy. K jejich zveřejnění by mi zaměstnanci museli dát souhlas," tvrdil starosta Mohelnice Ladislav Kavřík.

Veřejnost odměny nemůže posoudit, řekla právnička radnice
Soudu předložil vyjádření šéfů odborů radnice, kteří v něm uvádějí, že si to nepřejí. Právní zástupkyně Mohelnice před soudem uvedla, že veřejnost by bez dalších znalostí o práci úředníků nemohla situaci dostatečně posoudit. "Mohlo by tím dojít ke snížení cti a vážnosti úředníků v Mohelnici, kde lidé nejsou anonymní," stojí ve stanovisku radnice, které předložila soudu.

"Ztěží můžeme přistoupit na argumentaci, že by zveřejnění úkolu, za který úředník dostal odměnu, mohlo mít vliv na jeho pověst," řekl soudce. Senát rozhodl, že nejde o informaci o zaměstnanci, ale o plnění jeho úkolů. "Jde o úkoly ve prospěch města. Pokud jsou odměny za ně důvodné, není možné, aby informace o nich měly negativní vliv na pověst pracovníků úřadu," vysvětlil soudce senátu, který rozhodnutí radnice označil za nesprávné.

Budeme se řídit verdiktem soudu, říká starosta
Co bude dál? "Je to nešťastný verdikt, ale budeme se jim řídit," řekl starosta Ladislav Kavřík. Uvedl však, že pokud šéfové odborů nebudou nadále souhlasit s tím, aby výši jejich odměn zveřejnil, nemůže jim to nařídit. "Řeknu jim, ať se obrátí na soud," dodal.

"Dosud se objevily případy, že se občané za neposkytnutí informací soudili se státními orgány. Jde o první případ, kdy šlo o soud se samosprávou. Paní Jeřábková ukázala občanům cestu, že to jde," řekla její právní zástupkyně Jana Hamplová, která míní, že podobná situace jako v Mohelnici může nastat i v jiných obcích a městech.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz