Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud začal řešit spor církve a galerie o vzácný obraz Madony z Veveří

  13:19aktualizováno  13:19
Římskokatolická farnost Veverská Bítýška žádá v rámci církevních restitucí vrátit gotický obraz Madony z Veveří. Národní galerie, kde je vystaven, ale tvrdí, že o něj církev přišla ještě před rokem 1948, a tak se na něj restituce nevztahují. O všem nyní začal rozhodovat soud.

Obraz Madony z Veveří měl být už od čtvrtka 18. února v Brně, Národní galerie Praha ho ale zatím nevydala. | foto: Národní galerie

Žalobu podala římskokatolická církev. Její právní zástupce František Severin tvrdí, že obraz nikdy nebyl po právu převzat státem. „Od poloviny osmnáctého století jsme neobjevili a není nám známo nic o tom, že by obraz nebyl v našem majetku. Až v roce 1958,“ uvedl u soudu Severin.

V roce 1958 předalo ministerstvo zemědělství Národní galerii obraz do „přímé správy.“ Právě proto se podle Severina na případ vztahuje zákon o církevních restitucích.

Národní galerie je jiného názoru. Podle jejího zástupce Ondřeje Koliska církev přišla o obraz již před rokem 1948. Odkazuje na smlouvu z roku 1925, kdy poslední soukromý majitel velkostatku Rosice-Veveří baron Arnold De Forest souhlasil s odstupným a majetek předal státu. „Jak stojí a leží,“ připomněl Koliska.

Farnost Veverská Bítýška toto tvrzení odmítá. Obraz podle něj nikdy nespadal do majetku barona. Severin připomněl, že v inventářích je vždy veden mezi dalším církevním majetkem. Také na výstavu v roce 1935, ale i u příležitostí fotografování či pořizování reprodukcí, byla vždy církev žádána o souhlas.

Soud líčení nakonec na žádost zástupce Národní galerie odročil na 7. srpna, kdy by měl zřejmě padnout rozsudek.

Obraz visel v kapli po staletí

Obraz namalovaný kolem roku 1350 byl po staletí zavěšen v kapli Matky Boží na Veveří, která pochází z 12. století. V roce 1933 tam zaujal profesora dějin umění Eugena Dostála.

„Protože o něm mluvil, publikoval a všude se chlubil, jaký je to vzácný obraz, cennější než Tizian v Kroměříži, tak nastal poprask. Farář se domluvil se slečnou Vydrovou, kastelánkou ve Veveří, že se obraz vždy po mši odnese na hrad a zamkne u ní v pokoji,“ vysvětlil Severin.

V roce 1935 byla Madona z Veveří zapůjčena do Moravského zemského muzea na výstavu. Po ní bylo rozhodnuto o restaurování obrazu a ten byl převezen do Prahy, kde už zůstal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz