Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud o drogách sledovali školáci

  10:58aktualizováno  10:58
Uherské Hradiště - K okresnímu soudu v Uherském Hradišti chodí pravidelně žáci devátých tříd ze Šumic. Jejich učitelka je totiž přísedící u soudu a žákům v rámci výuky chce ukázat, jak vypadná projednávání některých případů. Většinou jde o trestné činy spojené s drogami.

"Pro žáky je to zajímavá forma výuky v rámci protidrogové prevence," vysvětlila pro Zlínské noviny učitelka Jiřina Datinská.

Muž si doma drogy vyráběl
Poslední případ, na který se přišlo třicet žáků podívat, ze týkal osmatřicetiletého muže z Bílovic na Uherskohradišťsku. Ten si podle žaloby doma nejméně dva roky vyráběl pervitin, sám drogu užíval a podle výpovědi svědků ji několikrát poskytl známým.

Soud uložil muži trest osmadvacet měsíců vězení. Odsouzený se bude za měsíc zodpovídat ze stejných činů u zlínského okresního soudu. "Ten zřejmě uherskohradišťský trest zruší a uloží obžalovanému souhrnný trest včetně odvykací léčby," řekla soudkyně Radomíra Veselá.

Soudkyně si děti pochvaluje
Za dobrou a vhodnou formu výuky považuje návštěvy v soudní síni i Radomíra Veselá. "Paní učitelka jako přísedící zve školáky do soudní síně pravidelně. Pedagogové chtějí, aby děti poznaly trestní řízení, o němž se něco málo ve škole učí," potvrdila soudkyně.

"Většinou se chlapci a děvčata účastní hlavního líčení, v němž jsou souzeni lidé, kteří se dostali do styku s drogami nebo příslušníci jejich věkové kategorie, tedy mladiství," vysvětlila Veselá.

Zkušenost s žáky v soudní síni si soudkyně pochvaluje. Jejich přítomnost prý zapůsobí obvykle i na některé obžalované. "Nyní se děti setkaly také s pracovníkem justiční stráže. Ten deváťákům přiblížil situaci v českém vězeňství," dodala Veselá.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz