Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud o černém financování ODS pokračuje

  10:01aktualizováno  10:01
- U pražského městského soudu pokračuje přelíčení s bývalým výkonným místopředsedou ODS Liborem Novákem obviněným z daňových úniků, když měl dary straně rozepsat na více fiktivních sponzorů. Ze špiček ODS se dnes k soudu mají dostavit místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a bývalý člen Výkonné rady ODS Ludvík Rösch.
Včerejší výpovědi svědků - hlavní účetní strany Marie Krčmářové a místopředsedy ODS Miroslava Macka - ukazují, že o krytí pravých dárců Novák věděl už v roce 1995.

Krčmářová překvapivě u soudu uvedla konkrétní příklad kamufláže, která se odehrála přímo v hlavní kanceláři strany: "Když přišel výpis z banky, že z účtu paní Mlejnkové nám bylo převedeno celkem 7,5 milionu korun, šla jsem se zeptat, co to má znamenat. Bylo mi řečeno, že tato paní pouze zprostředkovala dary od čtyř jiných lidí. Dostala jsem jména, adresy a u každého částku, kterou daroval. Na ně jsem vypsala daňová přiznání." Jméno osoby z ODS, která ji k tomu navedla, Krčmářová nevyslovila, ale zúžila okruh lidí, kteří jí v případě darů dávali pokyny.

"Byl to tajemník Libora Nováka Ludvík Otto nebo vedoucí sekretariátu Marta Šorfová," řekla. Otto svědčil o pět hodin později a popřel, že by podobné pokyny dával. Marta Šorfová včera nebyla k zastižení, k soudu je předvolána na úterý. I ona však doposud trvala na tom, že se na ničem nezákonném nepodílela.

I z výpovědi dalšího svědka místopředsedy ODS Miroslava Macka - vyplynulo, že o krytí pravých dárců v roce 1995 věděl i tehdejší výkonný místopředseda Libor Novák, který je souzen za daňové podvody se sponzorskými příspěvky.

"Na finanční komisi ODS nám v listopadu 1997 řekl, že byl v roce 1995 osloven skupinou podnikatelů ze severní Moravy a že mezi nimi byli i zájemci o privatizaci Třineckých železáren. Říkal jim, že by nebylo vhodné, aby darovali ODS peníze v době, kdy vláda rozhodovala o této privatizaci. Doporučil jim, ať peníze buď nedávají, anebo ať si zajistí konkrétní lidi, kteří tyto peníze ODS poukáží," prohlásil Macek.

Přesně to se pak stalo: bývalého spolumajitele železáren Milana Šrejbra maskovali vymyšlení Bács a Sinha a peníze bývalé zaměstnankyně železáren Jarmily Mlejnkové ODS vykázala jako dary čtyř severočeských podnikatelů Ovského, Králíčka, Vimmera a Schejbala. Dosud však není vyloučeno dokonce ani to, že tito podnikatelé kromě toho nosili do pokladny ODS i peníze v hotovosti, které mohly patřit někomu dalšímu z Třince.

Ačkoli hlavní pokladní Marie Krčmářová u soudu potvrdila, že se na podvodech de facto podílela, zatím vůbec nebyla obviněna. Na rozdíl od Nováka, jehož podpis je na všech podvodných daňových přiznáních, totiž není zřejmé, jestli nese trestní odpovědnost za přípravu oficiálních účetních dokladů ODS. "Ekonomické oddělení se nestará o financování ODS," hájila se před soudem.

Jisté však na základě její výpovědi je, že ona vzala dar z účtu Mlejnkové, ona ho rozepsala na čtyři dárce a podle toho také připravila čtyři daňová přiznání, pod která se podepsal Novák.

Tím ODS spáchala statisícový daňový únik, protože ze čtyř darů byla daň nižší než z jednoho. "Sama od sebe bych to nedělala. Jednala jsem na příkaz někoho z ODS. Kdo to byl, už si nepamatuji," tvrdí.

Libor Novák však může být s její výpovědí spokojen, Krčmářová přímo proti němu nesvědčila. Na otázku soudce, zda jí nějaké pokyny v souvislosti s dary dával Novák, odpověděla: "Jestli ano, tak vždycky prostřednictvím tajemníka Otta nebo vedoucí sekretariátu Šorfové. S ním jsem jednala zřídka." Krčmářová však nemá důkaz, že jí kdosi skutečně předal papír se jmény čtyř severočeských podnikatelů, na které dar Mlejnkové rozepsala. Co se s listinou stalo? "Nevím. Myslím, že se zakládala do spisu, ale jestli tam ještě je, nevím. Mohl to být i faxový papír, který časem vybledne," řekla.

Stejně tak policie marně pátrala i po zfalšovaných darovacích listinách se jmény Bács a Sinha, na jejichž základě Krčmářová rozepsala dar od Šrejbra. Poté, co mediální poradce Michal Kuzmiak v roce 1996 doporučil ODS, aby je nepoužívala, všichni tvrdili, že se ztratily. Tyto doklady přitom mohly přivést úřady na stopu, kdo si podvod vymyslel.

Tajemník Libora Nováka Ludvík Otto přichází 20. dubna k soudu, 21. 4. 2000

Bývalý hlavní manažer strany Tomáš Ratiborský (vpravo) s obžalovaným Liborem Novákem (vlevo), 21. 4. 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Černá kostka v Ostravě je stále nejistá, projekt brzdí peníze a parkování

Černá kostka. Projekt Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě; © Kuba, Pilař...

Ani přízeň krajských politiků nemusí stačit na oživení projektu nové vědecké knihovny v Ostravě, nazývané podle budoucí...

Starostka Obrnic složila funkci, dává přednost práci pro kraj

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Drahomíra Miklošová, která v roce 2014 převzala ve Štrasburku cenu Rady Evropy za integraci Romů, rezignovala na svůj...

V Americe roste zájem o češtinu, v Rusku kvůli sankcím opadá

Děti, které se v Chorvatsku učí česky, slaví „Den mateřského jazyka“.

České písničky, pohádky i hry. Výuka českého jazyka probíhá i daleko za našimi hranicemi, rozhodně však ne biflováním...Najdete na iDNES.cz